Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Gnojówka z żywokostu. Jak zrobić i jakie rośliny podlewać?

Dobroczynne właściwości żywokostu są znane ludzkości od czasów starożytnych. Mimo to bywa uznawany za chwast, gdyż rośnie prawie wszędzie. Okazuje się, że żywokost znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Jego właściwości można też wykorzystać w ogrodnictwie. W tym celu warto przygotować gnojówkę. Podpowiadamy, jak i do czego stosować żywokost w ogrodzie.      

Gnojówka z żywokostu. Jak zrobić i jakie rośliny podlewać?
Gnojówka z żywokostu pobudzi rośliny do wzrostu oraz ochroni je przed szkodnikami. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie właściwości ma żywokost?

Żywokost to kwitnąca bylina, która w stanie dzikim rośnie zazwyczaj na terenach podmokłych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to roślina o wielu pożytecznych właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Jest uznawana za remedium na wiele uporczywych dolegliwości, m.in. na bolesne stawy, złamania oraz problemy skórne. Ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Warto przy tym pamiętać, że roślina ta zawiera groźną toksynę, dlatego nie może być stosowana wewnętrznie. Preparaty na jej bazie stosuje się wyłącznie zewnętrznie, np. w formie krzemów, maści czy oleju.    

Warto zaznaczyć, że żywokost znajduje zastosowanie również w ogrodnictwie. Można z niego przygotować wartościowe preparaty naturalne, które będą pomocne w uprawie i ochronie roślin. W zależności od potrzeb z żywokostu można przygotować wywar, wyciąg czy gnojówkę.

Jak zrobić gnojówkę z żywokostu?   

Aby zrobić gnojówkę z żywokostu, nie trzeba być specjalistą w dziedzinie ogrodnictwa. Potrzebne będzie tylko plastikowe wiaderko (lub beczka). Ważne jest, by pojemnik nie był metalowy, ponieważ podczas fermentacji uwalniają się związki chemiczne, które mogą wchodzić w niekorzystne reakcje z metalem.

Podczas zbioru żywokostu warto również pamiętać, aby założyć rękawice, ponieważ roślina ta może podrażnić skórę. Kilogram ziela ułóż ciasno na dnie plastikowego wiaderka (lub beczki) i zalej 10 litrami wody (może być deszczówka). Następnie odstaw w zacienione miejsce na 3-4 tygodnie. Gnojówkę powinno się co kilka dni mieszać. Czas fermentacji zależy od warunków atmosferycznych – im cieplej, tym preparat wcześniej będzie gotowy do użycia. Momentem sygnalizującym zakończenie fermentacji jest zniknięcie piany z wierzchu specyfiku.     

żywokost Żywokost jest rośliną o wielu ciekawych zastosowaniach. Fot.123RF.com

Do czego stosować gnojówkę z żywokostu?

Gnojówkę z żywokostu można wykorzystać na kilka sposobów. Po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:5 (1 część preparatu na 5 części wody), możemy podlewać warzywa (zwłaszcza pomidory, paprykę, bakłażany), a także kwiaty, krzewy i drzewa owocowe. Gnojówka z żywokostu ma wiele składników odżywczych, w tym azot i potas, dzięki czemu pobudza rośliny do wzrostu, bujnego kwitnienia oraz wydawania obfitych plonów. Znajdują się w niej też pożyteczne bakterie, które wspomagają procesy glebowe (m.in. tworzenie próchnicy).

Mszyce zaatakowały twoje uprawy? Wymieszaj gnojówkę z żywokostu z wodą z proporcji 1:10, a uzyskasz naturalny oprysk na uporczywe szkodniki. Dzięki niemu mszyce zostawią twoje rośliny w spokoju i uciekną w popłochu. Co więcej, taki środek można stosować profilaktycznie, gdyż skutecznie chroni przed szkodnikami (zwłaszcza rośliny kapustne).     

Gnojówka z żywokostu również znakomicie przyspiesza kompostowanie. W tym celu preparat można stosować zarówno w postaci rozcieńczonej (w dowolnych proporcjach), jak i nierozcieńczonej. Wystarczy podlać nim kompost i wrzucić roślinne resztki gnojówki (warto je przykryć np. chwastami, by nie zwabiały much swoim zapachem).

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: 

Gnojówka z wrotyczu krok po kroku. Do czego stosować gnojówkę z wrotyczu?

Groźna choroba atakuje pomidory, porażone są liście i grona. Jak zwalczyć septoriozę?

Ukorzeniacz do roślin - działanie i zastosowanie. Jak i z czego zrobić domowy ukorzeniacz?

"Na zdrowie": Ziemniaki to bogactwo składników odżywczych. A kalorie? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.