Porady ogrodnicze

Cała prawda o stosowaniu sody oczyszczonej w ogrodzie. Czy faktycznie jest świetnym nawozem, zwiększa kwitnienie i niszczy chwasty?

Sodę oczyszczoną wykorzystujemy na wiele sposobów: do pieczenia, czyszczenia, a niektórzy wspierają się nią w pracach ogrodniczych. Istnieje przekonanie, że wodorowęglan sodu jest znakomitym nawozem, który działa grzybobójczo, niszczy chwasty i zwiększa kwitnienie. Ma też poprawiać smak pomidorów i tępić mrówki oraz inne owady. Ile w tym prawdy? Przedstawiamy wszystkie plusy i minusy stosowania sody oczyszczonej w ogrodzie. Wokół tego produktu narosło wiele mitów.

Cała prawda o stosowaniu sody oczyszczonej w ogrodzie. Czy faktycznie jest świetnym nawozem, zwiększa kwitnienie i niszczy chwasty?
Czy soda oczyszczona faktycznie jest niezastąpionym produktem w ogrodzie warzywnym? Fot. arinahabich/123RF.com

Spis treści: 

Jakie właściwości ma soda oczyszczona? 

Sodę oczyszczoną szerokim gestem wykorzystujemy w kuchni, doceniając jej właściwości spulchniające. Jest składnikiem proszków do pieczenia, można też ją stosować jako jego zamiennik. Ze względu na zasadowy odczyn produkt ten jest wykorzystywany jako środek na zgagę, zmienia też  pH gleby na bardziej zasadowe. Lekko żrące właściwości sody oczyszczonej sprawiają, że świetnie radzi sobie z przypaleniami i pozwala szybciej usuwać brud. Ponieważ wchodzi w reakcję z niektórymi gazami, poradzi sobie z przykrym zapachem gotowanego kalafiora, a wykorzystana do płukania ust usunie woń czosnku czy cebuli. Soda ma również właściwości higroskopijne, szybko pochłania wodę. Dzięki temu jest wykorzystywana w likwidowaniu wilgoci.  

Przeczytaj również: W sezonie ogrodnicy kupują sodę oczyszczoną kartonami. Jakie właściwości ma soda i jak można ją wykorzystać w ogrodzie?

Plusy i minusy stosowania sody oczyszczonej w ogrodzie 

Soda oczyszczona jest stosowana w ogrodzie do zwalczania chorób grzybowych oraz podniesienia odczynu zasadowego gleby. Rzeczywiście jej właściwości wskazują na to, że doskonale się w tej roli sprawdzi. Podniesie pH gleby i zahamuje rozwój zarodnikom grzybów. Plusem sody oczyszczonej jest to, że sód jest niezbędny do rozwoju roślin. Szkopuł tkwi jednak w tym, że w bardzo niewielkich ilościach. Zbyt duża ilość sody oczyszczonej bardziej uprawom zaszkodzi, niż pomoże i to jest wielki minus tego produktu. Doprowadzić może nawet do zniszczenia roślin. Dlatego wodorowęglan sodu w ogrodzie należy stosować bardzo ostrożnie.  

Soda oczyszczona w ogrodzie - triki, które działają i nie 

Wokół wykorzystania sody oczyszczonej w ogrodzie narosło wiele mitów. Niektóre z nich na dzisiejszym poziomie nauki są bardzo proste do obalenia. Które triki naszych babć działają, a które nie?  

  • Oprysk z sody oczyszczonej na choroby grzybicze 

O sodzie mówi się, że ma działanie grzybobójcze. To pojęcie może wprowadzać w błąd. Wodorowęglan sodu nie zabija grzybów, a tylko hamuje rozwój ich zarodników. Oprysk z sody zadziała więc, jeśli będzie stosowany zapobiegawczo lub na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Wystarczy trzy łyżeczki sody rozpuścić w pięciu litrach wody i dodać łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Oprysk należy stosować w bezdeszczowy, ale nieupalny dzień i powtarzać po każdych opadach.  

  • Soda oczyszczona na chwasty 

Ten trik działa, ale może bardzo zaszkodzić naszym uprawom. Nadmiar sodu zabije każdą roślinę, a więc również chwasty. Jednak soda oczyszczona jest łatwo rozpuszczalna i wraz z wodą przedostanie się do gleby. W ten sposób zniszczymy wprawdzie chwasty, ale zaszkodzimy innym roślinom.  

Czy stosowanie sody oczyszczonej do pomidorów faktycznie poprawia ich smak? Fot. arinahabich/123RF.com

  • Czy soda oczyszczona poprawia smak pomidorów? 

Panuje przekonanie, że podsypanie krzaczków pomidorów spowoduje, że gleba stanie się mniej kwaśna, a więc plony będą słodsze. Ten mit nie jest jednak prawdą, słodycz owoców nie jest związana z kwasowością gleby, lecz z dostępem do słońca i składników odżywczych.  

  • Soda oczyszczona na zwiększenie kwitnienia?  

Wodorowęglan sodu może pomóc tylko tym roślinom, które cierpią na niedobory sodu, a to zdarza się niezwykle rzadko. Ani wodór, ani węgiel, ani tlen zawarte w sodzie oczyszczonej nie mają natomiast żadnego wpływu na kwitnienie. Z uzupełnianiem tych składników uprawy radzą sobie same. Do zwiększenia liczny kwiatów lepiej przyczynią się fosfor i potas.  

  • Czy soda oczyszczona jest dobrym nawozem?  

Przekonanie, że wodorowęglan sodu jest dobrym nawozem, jest błędne. Żadne badania naukowe tego nie dowodzą, soda nie zawiera też żadnych składników, które w spektakularny sposób mogłyby pomóc roślinom. Uprawom, które preferują kwasowy odczyn gleby, może wręcz zaszkodzić, zwłaszcza jeżeli będzie używana w nadmiarze.  

Panuje błędne przekonanie, że soda oczyszczona zwiększa kwitnienie. Fot. mariagolds/CanvaPro

  • Soda oczyszczona odkwasza glebę 

Fakt, wodorowęglan sodu odkwasi glebę. Lepiej jednak użyć do tego innych produktów, gdyż trik z sodą musielibyśmy bardzo często powtarzać. Trudno tu też ocenić, w którym momencie użyliśmy sody zbyt wiele, co mogłoby zaszkodzić naszym roślinom.  

  • Środek owadobójczy?  

Niektórzy twierdzą, że soda oczyszczona zabija owady. Jest to prawdą, ale żeby ten trik zadziałał, musielibyśmy sypać sodę bezpośrednio na owady, a to przecież raczej niemożliwe. Żadne opryski dolistne tu nie zadziałają. Nieprawdą jest również to, że soda zabija mrówki, które po jej zjedzeniu giną. Jest to o tyle niemożliwe, że mrówki tego produktu po prostu nie zjedzą.  

Podsumowując: soda zapobiegnie chorobom grzybowym, ale z nich nie wyleczy. Oprysk z niej może pomóc jedynie w pierwszej fazie choroby. Odkwasi również glebę, ale trudno to kontrolować. Natomiast pogłoski o tym, że wodorowęglan sodu jest znakomitym nawozem, który zwiększa kwitnienie i poprawia smak owoców, są mocno przesadzone, jeśli nie nieprawdziwe.  

Źródła: deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Jak stosować sodę oczyszczoną na ogórki i pomidory? Podlewanie i opryski roztworem z sody

Cała prawda o gnojówce pokrzywy? Co faktycznie dostarcza roślinom, najlepszy przepis na gnojówkę z pokrzywy

Szykujesz rozsadę pomidorów? Wysiej pomiędzy sadzonki, owoce będą bardziej soczyste i aromatyczne

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.