Porady domowe

Choinka będzie dłużej piękna, gdy o nią zadbasz. Wrzuć to do wody w stojaku

Choinka to jedna z głównych bohaterek Bożego Narodzenia. Aby świąteczne drzewko jak najdłużej cieszyło się zjawiskowym wyglądem, należy o nie odpowiednio zadbać. Pomoże w tym m.in. pielęgnacja domowymi sposobami. 

 

Choinka będzie dłużej piękna, gdy o nią zadbasz. Wrzuć to do wody w stojaku
W Polsce najczęściej na choinki przeznaczane są świerki, jodły i sosny. Fot. Pixabay

Z artykułu dowiesz się:

Choinka na święta – jakie drzewka są najczęściej wybierane? 

To, jak długo drzewko będzie zielone, zależy od jego pielęgnacji – jednak niektóre gatunki iglaków mają szansę przetrwać dłużej niż inne. Przed świętami w domach najczęściej pojawiają się: 

 • świerki pospolite – takie drzewka świetnie prezentują się chociażby z tego względu, że mają regularną formę. Ich igły są dosyć krótkie, ale za to bardzo ostre. Atutem świerku jest jego cena – jest to najekonomiczniejszy wybór spośród wszystkich iglaków. Idzie jednak ona w parze z przeciętną wytrzymałością drzewka przyniesionego do domu. Ta choinka będzie bardzo szybko zrzucała igły – dlatego warto kupić ją tuż przed świętami 

 • jodły kaukaskie – mają szerokie, ciemnozielone igły, które nie opadają – kiedy wyschną, pozostają na gałęziach. Drzewko to ma efektowny kształt i jest proporcjonalne – rozłożyste na dole i węższe na górze. Jodła kaukaska to przy tym iglak z górnej półki – ze względu na swój wygląd i trwałość jest dosyć droga 

 • sosny – choinki te nie mają tak regularnej formy jak pozostałe dwa drzewka, dlatego nie cieszą się takim zainteresowaniem. Jednak iglaki te gubią igliwie dopiero po 2-3 tygodniach od przyniesienia do domu, a ich gałęzie są na tyle sztywne, że można na nich wieszać cięższe ozdoby. 

Pamiętaj przy tym, że niezależnie od tego, jaką choinkę wybierzesz, musisz ją właściwie pielęgnować, aby przetrwała u ciebie święta. Dlatego stosuj sprawdzone patenty na przedłużenie żywotności drzewka i nie wahaj się używać specjalnych odżywek do iglaków. 

Sprawdź: Jaką choinkę wybrać na święta, żeby przetrwała jak najdłużej. To trzeba wiedzieć

Jaki gatunek drzewka najlepiej wybrać? Fot. 123RF/PICSEL

Co zrobić, aby choinka była zielona i nie gubiła igieł? 

Zarówno choinka cięta, jak i doniczkowa potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swoją urodę. Drzewko będzie zachwycało zielonym igliwiem oraz pięknym zapachem, jeśli będziesz stosował kilka prostych zasad: 

 • nie zapomnij o nawadnianiu iglaka 

Jeśli kupiłeś choinkę w doniczce, nie pozwól na to, aby podłoże, w którym rośnie, było przesuszone. Dosyć często sprawdzaj, czy ziemia nie jest sucha – zimą w pomieszczeniach bywa bardzo ciepło, dlatego może ona szybciej wysychać. Tak samo postępuj z choinką ciętą. Kontroluj, czy pień znajduje się pod lustrem wody nalanej do stojaka. 

 • zapewnij drzewku właściwą temperaturę 

Choinki nie lubią wysokich temperatur. Jeśli zależy ci na tym, aby twoje drzewko było jak najdłużej w dobrej kondycji, postaraj się, aby w pomieszczeniu było nie cieplej niż 20 °C. Ponadto nie ustawiaj iglaka w pobliżu kaloryfera – zdecydowanie lepiej umieścić je koło okna. Zrezygnuj też z zawieszania na drzewku zbyt wielu światełek, diod LED, które wytwarzają ciepło. 

 • zahartuj choinkę ciętą 

To, ile czasu drzewko zachowa igliwie, zależy też od tego, jak będzie wchłaniało wodę. Aby absorbowało ją w większym stopniu, należy je zahartować – w tym celu trzeba umieścić pień ciętego iglaka na ok. 25 minut w misce z ciepłą wodą. 

Zaleca się także zraszanie choinek wodą – dzięki temu igły są dłużej świeże i zielone. Jednak aby dostarczyć maksymalnie dużą dawkę składników potrzebnych drzewku do przetrwania, warto sięgnąć po nawóz do choinki lub inne, sprawdzone specyfiki. 

Aby choinka nie gubiła igieł należy ją stale nawadniać. Fot. 123RF/PICSEL

Jak odżywić choinkę — domowe sposoby kontra sklepowe preparaty 

Ci, którzy chcą uniknąć zakupu odżywki w sklepie, a marzą o długo zielonym drzewku świątecznym, mogą wykorzystać domowe specyfiki. Są to: 

 • woda z miedzianymi monetami – jeśli zdecydujesz się na choinkę ciętą, to pamiętaj, aby w stojaku oprócz wody znalazły się także monety z tego metalu. Miedź uniemożliwia rozwój glonów, bakterii oraz grzybów, które mają fatalny wpływ na kondycję drzewka  

 • woda z solą i cukrem – aby przygotować taki nawóz do choinki, należy dodać po jednej łyżce soli i cukru do 1l wody. Jego zadaniem jest przedłużenie trwałości iglaka. Warto, aby mikstura ta była nieco ciepła – dzięki temu substancje odżywcze będą lepiej przyswajane przez drzewko. 

Mimo tego, aby mieć pewność, że odżywka faktycznie zadziała, warto zainwestować w sklepowy nawóz. Receptura takich preparatów bazuje nie tylko na wartościowych dla iglaków składnikach odżywczych. Znajdują się w nich także substancje, które przeciwdziałają zamykaniu się kanalików umożliwiających pochłanianie wody przez drzewko. Dlatego dzięki takim preparatom choinka ma szansę zjawiskowo prezentować się przez całe święta.  

Wybierając odżywkę do drzewka świątecznego, można postawić na dwa rodzaje produktów. Pierwszym z nich są preparaty dedykowane wyłącznie dla choinek. Jednak chcąc zadbać o iglaka, można zastosować również odżywkę przedłużającą żywotność kwiatów ciętych. Efekty użycia obu specyfików będą bardzo podobne.

Jak stosować odżywkę do choinek? 

Nawożenie drzewka świątecznego konkretnym preparatem należy przeprowadzać dokładnie tak, jak zalecił producent specyfiku.  

Z zaleceń znajdujących się na opakowaniach wynika zwykle, że odżywkę taką można stosować tylko raz w tygodniu. Przed nawożeniem należy wlać odpowiednią ilość specyfiku do wody, a następnie: 

 • wlać ją do stojaka, w którym znajduje się drzewko 
 • podlać nim choinkę rosnącą w doniczce.  

Nawóz taki można stosować jako odżywkę także dla świerkowych gałązek umieszczonych w wazonie oraz do ozdobnych stroików. W tym drugim przypadku należy nasączyć roztworem wody i preparatu gąbkę florystyczną, która stanowi bazę dla dekoracji. 

Jakie działanie mają odżywki do choinek? 

Stosowanie płynnych preparatów ma zbawienny wpływ na stan świątecznych drzewek. Dzięki odżywkom: 

 • ich gałęzie stają się lepiej nawodnione 
 • drzewka pozostają zielone – zapobiegają one usychaniu, żółknięciu, a w efekcie opadaniu igieł 
 • woda znajdująca się w stojaku na dłużej zachowuje świeżość. 

Taki specyfik gwarantuje, że roślina może być zarówno optymalnie nawodniona, jak i odżywiona – właśnie dzięki temu drzewko zdobi pomieszczenie przez dłuższy czas. 

Choinkę w doniczce po świętach można przesadzić do ogrodu. Fot. 123RF/PICSEL

Nawożenie iglaków w ogrodzie 

Jeśli choinka w doniczce przetrwa okres świąt, nie trzeba się z nią rozstawać – można ją przesadzić do ogrodu. By stała się ozdobą poza domem oraz by ponownie mogła być świąteczną dekoracją również i w tym przypadku warto stosować nawozy.  

W tym celu należy wybierać preparaty dedykowane wyłącznie dla iglaków. Pozwalają one utrzymać niski poziom pH gleby, którego wymagają te gatunki drzew. Ponadto ich skład jest tak opracowany, aby wszystkie potrzeby pokarmowe choinek zostały spełnione – mają one odpowiednie proporcje składników odżywczych, mikro i makroelementów. Nawożenie iglaków powinno odbywać się w sezonie wiosenno-letnim i jesienią.  

Pachnące, zielone drzewko to nieodzowny atrybut świąt. Jeśli chcesz, aby twoja choinka zdobiła pomieszczenie jak najdłużej, regularnie ją podlewaj i trzymaj z dala od źródeł ciepła. Nie zapomnij też, jak ważne jest stosowanie odżywek. To dzięki takim preparatom drzewko będzie nawodnione, a jego igły nie obeschną i nie opadną zbyt szybko. 

Składanie serwetki w choinkę na INTERIA.TV.

 Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.