Spis treści:
Czym najlepiej myć ramy okienne?
Lepki brud z ulicy osadzający się na framugach czy zarodniki pleśni na uszczelkach to nie jedyne problemy, jakie napotkasz, zabierając się do mycia okien w ramach sezonowych porządków. Ramy wykonane z PCV, czyli polichlorku winylu, prezentują się estetycznie, a przy tym są bardzo praktyczne – zapewniają dobrą izolację termiczną, akustyczną i odporność na różnego typu uszkodzenia. Jednak narażone na zmienne warunki atmosferyczne, kontakt z dymem oraz długotrwałe działanie promieni słonecznych mogą żółknąć.
Zwykle żółte plamy pojawiają się na zewnętrznej warstwie materiału, dlatego dość łatwo je usunąć. Można wykorzystać w tym celu gotowe płyny czyszczące do PCV lub jedną z domowych metod.
Przeczytaj również: Wiosenne mycie okien. Zastosuj sprawdzone metody – szyby nie będą miały smug, a ramy okienne będą lśniły bielą
Najlepiej myć ramy okienne regularnie wodą z szarym mydłem. Dobrze sprawdzi się też mieszanina wody z łagodnym płynem do mycia naczyń. Do jej nakładania zawsze wybieram miękką gąbkę, a resztki detergentu ścieram papierowym ręcznikiem. Jednak często to za mało, aby usunąć zaschnięty brud i żółte plamy. Wówczas wykorzystuję silny, bezpieczny i niezawodny wybielacz w formie pasty – robię ją sama z tego, co mam w kuchni.
Najlepszy wybielacz do ram okiennych – bez chemii
Dawniej do mycia ram okiennych używałam profesjonalnych produktów, przeznaczonych do plastikowych mebli i PCV. Zrezygnowałam z nich, gdy odkryłam, że efekt lśniącej framugi mogę uzyskać z pomocą znacznie tańszego środka. Zarówno do usuwania pyłu, kurzu, lepkiego brudu, jak i zażółceń stosuję pastę z sody oczyszczonej. Do jej przygotowania potrzebne są:
- 1 litr ciepłej wody,
- 6 łyżek stołowych sody.
Oba składniki należy dokładnie wymieszać aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Ten domowy wybielacz do ram okiennych bez chemii można nakładać od razu po przygotowaniu, gąbeczką lub miękką ścierką, bezpośrednio na framugi. Warto odczekać 2-3 minuty przed zmyciem rozprowadzonej pasty. W ten sposób środek zdąży rozpuścić brud i zadziałać na plamy.
Nałożoną pastę należy dokładnie zmyć, a framugę wytrzeć – sprawdź, co najlepiej ściągnie wodę. Fot. CanvaPro/123rf.com
Sodą wyczyścisz ramę okienną bez ryzyka matowienia plastiku, jak w przypadku niektórych detergentów i, co najważniejsze, sporo na tym zaoszczędzisz. Chcesz poznać kolejny top tip na lśniące okno? Po zmyciu pozostałości pasty letnią wodą zawsze dokładnie osusz framugę ścierką z mikrofibry lub kilkoma listkami kuchennego papieru – to wyeliminuje problem nieestetycznych zacieków. Odtąd, zanim zdecydujesz się na kupno mleczka czyszczącego lub innego, gotowego środka, zajrzyj do kuchni. Masz tam wszystko, czego ci trzeba.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czyste, lśniące i bez smug. Oto domowe sposoby na mycie okien
Wiosenne pranie firanek. Sześć sprawdzonych patentów – firanki będą białe jak śnieg