Porady ogrodnicze

Czy grabić liście w ogrodzie jesienią? Skąd musisz je zabrać, a gdzie możesz zostawić?

Jesienią spadające z drzew i krzewów liście pokrywają wszystko kolorowym dywanem. Choć wyglądają pięknie, stanowią wyzwanie dla właścicieli ogrodów i działek. Grabienie liści to jedna z najbardziej znienawidzonych czynności, która pochłania wiele czasu i wysiłku. Czy da się tego uniknąć? Czy należy grabić liście jesienią? Poznaj wszystkie za i przeciw.    

Czy grabić liście w ogrodzie jesienią? Skąd musisz je zabrać, a gdzie możesz zostawić?
Grabienie liści to jedna z najważniejszych jesiennych prac w ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czy grabienie liści w ogrodzie jest konieczne?

Jesień w ogrodzie to nie tylko pora zbiorów, to również czas wytężonej pracy. Wówczas na trawnikach, ścieżkach, rabatach i grządkach warzywnych pojawiają się wielowarstwowe, kolorowe dywany liści opadających z drzew czy krzewów. Wiele osób zastanawia się, co z nimi zrobić. Czy grabienie liści w ogrodzie jest konieczne? Okazuje się, że jest to jedna z najważniejszych jesiennych prac wykonywanych przez ogrodników i działkowców. Dlaczego?

Jesienią należy regularnie usuwać opadłe liście z trawnika. Nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne. Opadłe liście utrudniają dostęp do światła słonecznego, powietrza i wody, których trawa potrzebuje przez całą zimę. Pod taką warstwą zaczyna ona gnić i pleśnieć, co wiąże się z koniecznością posadzenia jej na nowo. Dodatkowo duże ilości opadłych liści mogą powodować choroby trawnika, m.in. pleśń śniegową. Szczególnie szkodliwe są liście z drzew i krzewów, które zostały porażone chorobami. Dlatego, aby cieszyć się pięknym, zdrowym i soczyście zielonym trawnikiem, konieczne jest usuwanie opadłych liści z jego powierzchni przed sezonem zimowym.

Przeczytaj również: Czy można palić gałęzie i liście na własnej posesji? Kiedy możesz dostać za to mandat, a kiedy jest to legalne

Skąd trzeba usunąć liście?  

Opadłe liście należy usuwać nie tylko z trawnika. Należy to zrobić na wszelkiego rodzaju ścieżkach, chodnikach czy podjazdach. Dlaczego? Pod wpływem deszczu opadłe liście stają się śliskie, a w rezultacie mogą stanowić niebezpieczeństwo, gdyż można się na nich poślizgnąć. Poza tym warto je usunąć z tarasu i innych drewnianych elementów, ponieważ niekorzystnie wpływają na wygląd zastosowanej nawierzchni.

Opadłe liście trzeba też usunąć z powierzchni oczek wodnych oraz stawów, gdyż rozkładają się i zanieczyszczają wodę. Sprawia to, że mogą być niebezpieczne dla ryb. Co więcej, z czasem ze zbiornika wydobywać się będzie nieprzyjemny zapach. Liście warto też usuwać z rabat i kwietników, na których rosną niskie rośliny zimozielone. Inaczej będzie do nich docierać mniej światła słonecznego, które jest potrzebne do procesu fotosyntezy. Bez dostępu do światła rośliny zaczną marnieć i obumierać.  

czy należy grabić liście jesienią Należy grabić liście z trawnika, ponieważ mogą zaszkodzić trawie. Fot.123RF.com

Czy należy grabić liście jesienią – za i przeciw?

Wiele osób zastanawia się, czy należy grabić liście jesienią. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto się przyjrzeć argumentom za i przeciw. Grabienie liście w ogrodzie przynosi wiele korzyści. Czynność ta wpływa przede wszystkim nie tylko na estetykę trawnika, lecz także na jego kondycję. W przeciwnym razie opadłe liście ograniczają dostęp do światła, powietrza i wody do trawy, hamując jej wzrost. Warto też usuwać je ze ścieżek, schodów, tarasów i podjazdów, gdyż mogą powodować groźne wypadki.   

Co zatem przemawia przeciw grabieniu liści? Okazuje się, że można je wykorzystać na wiele sposobów. Opadłe liście korzystnie wpływają na żyzność gleby, gdyż w procesie rozkładu przyczyniają się do powstawania próchnicy. Są też pożywieniem dla żyjących w ziemi bezkręgowców, takich jak dżdżownice lub złotooki. Poza tym warstwa opadłych liści zatrzymuje i magazynuje wodę, a także ogranicza jej parowanie z gleby. Pozostawione na rabatach pomagają także zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Poprzez tworzenie warstwy z liści wokół naszych okazów, możemy zapewnić im skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami. Warto jednak zadbać o to, aby liście były susze i odpowiednio rozłożone, ponieważ inaczej może dojść do gnicia roślin.    

Ze względu na swoją różnorodność kształtów i kolorów opadłe liście doskonale nadają się do tworzenia kompozycji dekoracyjnych. Rozłożone wokół roślin tworzą też naturalną barierę przed chwastami. Jest to również zimowe schronienie dla różnego rodzaju drobnych zwierząt, takich jak jeże. Warto również zaznaczyć, że opadłe liście to cenny materiał kompostowy, gdyż są bogate w składniki odżywcze. Powyższe argumenty przemawiają za tym, by nie usuwać liści z ogrodu. Warto zostawić je na grządkach, rabatach kwiatowych, a także pod drzewami i krzewami.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jak wykorzystać zrębki drzewne i trociny w ogrodzie? Doskonałe patenty, gdy nie możesz spalić ściętych gałęzi

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.