• Deccoria.pl
  • Artykuły
  • Artykuły
  • Czy można palić gałęzie i liście na własnej posesji? Kiedy możesz dostać za to mandat, a kiedy jest to legalne
Artykuły

Czy można palić gałęzie i liście na własnej posesji? Kiedy możesz dostać za to mandat, a kiedy jest to legalne

Jesienne prace na działce wiążą się z licznymi pozostałościami roślinnymi. Najczęstszym i skutecznym sposobem na pozbycie się uschniętych liści i gałęzi jest ich spalanie. Czy można to zrobić bezkarnie, w jakim przypadku spalenie gałęzi w ogrodzie jest legalne? Wyjaśniamy. 

Czy można palić gałęzie i liście na własnej posesji? Kiedy możesz dostać za to mandat, a kiedy jest to legalne
Palenie gałęzi i liści jest zakazane i grozi za to mandat. Jest jeden wyjątek. Fot.123RF/Piscel
REKLAMA

Spis treści:

Czy można palić gałęzie i liście na własnej posesji? – przepisy

Palenie gałęzi i liści na własnej posesji jest zakazane. Mimo że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się chorych czy zaatakowanych przez szkodniki liści to robienie tego jest nielegalne.

Zakaz palenia gałęzi i liści reguluje art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach. Według niej pozostałości roślinne można spalać poza instalacjami i urządzeniami, jeśli nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Liście i gałęzie to pozostałości po pracach ogrodowych, które zaliczają się do odpadów bio. Z tego powodu podlegają selektywnej zbiórce odpadów. Nie można ich więc spalać. Złamanie tego zakazu może grozić mandatem w wysokości 500 zł - reguluje to art. 145 Kodeksu wykroczeń.

Przeczytaj również: Jak suszyć drewno do kominka? Domowe metody suszenia

Jeśli gałęzie zostaną spalone w ognisku zorganizowanym w celach rekreacyjnych, to będzie to już legalne. Trzeba wówczas zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Zakazuje się palenia ogniska:

  • w pobliżu materiałów palnych;
  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej;
  • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i palnych płodów rolnych;
  • w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

Co więcej, palone ognisko nie powinno wydzielać zbyt dużej ilości dymu czy uciążliwego zapachu. Należy więc używać dobrze wysuszonych gałęzi.

Palenie liści i gałęzi kiedyś w było standardem. Dzisiaj jest to zabronione. Fot.123RF/Piscel

Palenie liści i gałęzi na ogródkach działkowych

Zakazane jest również palenie liści i gałęzi na ogródkach działkowych. Reguluje to przepis regulaminu Rodzinnych Ogródków Działkowych. Konkretnie chodzi o art. 68 pkt 5, który zakazuje spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych”.

Łamanie regulaminu może skutkować wypowiedzeniem umowy dzierżawy ROD. Zanieczyszczając okolicę paleniem liści i gałęzi na ogródkach działkowym ryzykujemy również otrzymaniem mandatu.

Jak pozbyć się gałęzi i liści?

Pozostałe gałęzie i liście najłatwiej oddać do PSZOK, czyli do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie miejsce powinno znajdować się na terenie każdej gminy. Można także poprosić firmę zajmującą się wywozem odpadów o dostarczenie pojemnika na odpady zielone.

Przeczytaj również: Jak zrobić kompost z liści? Do czego używać, korzyści ze stosowania

Liście można wykorzystać w bardziej pożyteczny sposób. Między innymi do okrywania roślin na zimę. Pozwoli to na uchronienie ich przed działaniem mrozów. Ważne jednak, żeby pozostałości były zdrowe i suche. Z liści można także utworzyć kompost.

Gałęzie natomiast można wykorzystać do zorganizowania rekreacyjnego ogniska. Jeśli jednak nie chcemy ich spalać, warto zaopatrzyć się w rozdrabniarkę. Urządzenie pozwoli na podzielenie na mniejsze kawałki dużych gałęzi. Dzięki temu gałęzie nadadzą się do wykorzystania jako ściółka czy kompost.

Źródło: deccoria.pl, Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r.

Przeczytaj również:

Nowy patent na pozbycie się mchu z trawnika. Działa błyskawicznie

Studnia chłonna – kiedy się przydaje, jak ją wykonać, czy potrzebne jest pozwolenie?

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Tess1

Są urządzenia,ktore niwelują emisje CO2,ale Polsce,UE odmówiła ich zakupu,aby nie móc wydobywać węgiela w kopalniach,nie czuć nigdy zapachu spalanych gałęzi,gdy ogień to jeden z naturalnych żywiołów obok wody,powietrza i ziemi. Zabraniają oddechu biostymin z lasu,bo ważniejszy jest beton..Światła ze szkodliwych żarówek,bo ktoś je wyprodukował,jak broń dla wojny,na których ktoś musiał przecież zarobić niszczą wiejskie środowisko:zwierzęta,rośliny,wzrok ludzi,a deweloperzy budują, gdzie chcą,nawet na żyznych glebach,rżnąc lasy i odbierając ludziom tlen.Trują chemią jedzenie.Nadal "używają" ludzi do wojny,zamiast robotów czyli niszczą naturę-człowieka. Ulice powiatowe stały się wojewódzkimi,bez poszerzenia,zwiększono ich przepustowość,gdy one graniczą tylko białą linią z posesjami,gdzie mieszkają ludzie,nie ma poboczy przy ulicach na wsiach,gdy ulice zatłoczone są dla tirów. Człowiek się nie liczy.

Tess1

Kłamstwa,fikcja ochrony środowiska,gdy miliony tirow ukraińskich i bomby dewastują środowisko,elektrownie atomowe będą promieniować hałdami,niszczyć Bałtyk,faunę,florę,węgiel poprzez urządzenia nie musi emitowac CO2,zabraniają używać naturalnych źródel energii,aby zachować je dla siebie,dla wnuków globalistów,żyď Geates oblicza,ile człowiek wydycha CO2,w celu zmniejszenia populacji poprzez ideologie Sorosa:eutanazja,aborcja,geyostwo,sterylizacja,wojny,transplantologia,panowanie państwa nad dziećmi,nie zaś rodzin(niemożliwa adopcja przez dziadków,ktorzy wychowali bez praw dziecko od urodzenia,niemal do dorosliści,gdy rodzice dawno utracili prawa).

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy można palić gałęzie i liście na własnej posesji? Kiedy możesz dostać za to mandat, a kiedy jest to legalne"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.