Prawo i finanse

Rośnie wszędzie i jest bardzo zdrowy. Uważaj, za jego zerwanie można słono zapłacić

Czosnek niedźwiedzi to prawdziwy wiosenny przysmak. Jego niepowtarzalny smak i zapach czynią go cenionym składnikiem w kuchni. Warto też wiedzieć, że jest to roślina o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych, gdyż może pomóc w zapobieganiu wielu schorzeniom i wspierać zdrowie. W naturze czosnek niedźwiedzi rośnie głównie w lasach liściastych. Mało kto jednak wie, że za jego zrywanie można dostać wysoką karę.  

Rośnie wszędzie i jest bardzo zdrowy. Uważaj, za jego zerwanie można słono zapłacić
Zrywanie czosnku niedźwiedziego może grozić poważnymi konsekwencjami. Fot.encierro/123RF.com

Spis treści:

Czosnek niedźwiedzi – zdrowy, ale chroniony

Czosnek niedźwiedzi to prawdziwy superfood pełen witamin i minerałów. Oprócz walorów smakowych posiada również szereg właściwości prozdrowotnych, które można znaleźć przede wszystkim w liściach. Dzięki zawartości związków siarkowych zapobiega infekcjom wirusowym. Ponadto działa jako naturalny antybiotyk, gdyż szybko niszczy bakterie chorobotwórcze w układzie pokarmowym i oddechowym. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, świetnie sprawdzi się też jako wsparcie w czasie leczenia stanów zapalnych.

Właśnie teraz rozpoczyna się sezon na czosnek niedźwiedzi. W Polsce rośnie on dziko, można go znaleźć głównie w wilgotnych lasach liściastych. Ze względu na stosunkowo wysoką cenę, wiele osób zbiera go samodzielnie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że czosnek niedźwiedzi jest objęty częściową ochroną gatunkową. To oznacza, że jego zbiór jest ograniczony przepisami, a za ich łamanie można dostać wysoką karę.      

Kary za zbieranie czosnku niedźwiedziego

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej roślin, zrywanie czosnku niedźwiedziego w polskich lasach jest zabronione. Za łamanie przepisów grożą poważne konsekwencje. Art. 131 pkt 14 Ustawy o ochronie przyrody mówi, że każdy, kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do roślin lub grzybów objętych ochroną gatunkową, podlega karze aresztu lub grzywny. Wysokość kary pieniężnej może wynieść nawet 5000 zł.   

czosnek niedźwiedzi Czosnek niedźwiedzi jest objęty ochroną częściową. Fot.taikrixel/CanvaPro

Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej roślin, istnieje kilka miejsc, gdzie zbieranie czosnku niedźwiedziego jest dozwolone (ale pod pewnymi warunkami). Można to robić wyłącznie w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu. W tym przypadku wymagane jest specjalne pozwolenie regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Uzyskanie tego dokumentu nie jest bezpłatne – należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 82 zł. W tym celu należy zwrócić się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Katowicach czy Rzeszowie (w zależności od tego, gdzie chcemy zbierać czosnek niedźwiedzi). Ważne jest też, aby podczas zbierania zostawić na miejscu nie mniej niż 75 proc. populacji rośliny. Poza tym nie możemy uszkadzać części podziemnych.    

Czosnek niedźwiedzi w ogrodzie – uprawiaj i zbieraj

Aby uniknąć przykrych konsekwencji, warto posadzić czosnek niedźwiedzi w ogrodzie. Dzięki temu będziemy mogli go zbierać bez obaw. Uprawa tej rośliny nie jest trudna i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Można ją uzyskać poprzez wysiew nasion lub sadzenie cebul. Czosnek niedźwiedzi najlepiej siać jesienią lub wiosną bezpośrednio do gruntu. Z kolei sadzenie cebul warto przeprowadzić pod koniec lata lub na początku jesieni.

Pod uprawę czosnku niedźwiedziego najlepiej przeznaczyć stanowisko zacienione lub takie, które znajduje się w lekkim półcieniu. Kolejnym aspektem jest odpowiednie podłoże – musi ono być żyzne, próchnicze, wilgotne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Roślina ta wymaga umiarkowanego podlewania, szczególnie w okresie wiosennym. Czosnek niedźwiedzi najlepiej zbierać wiosną, gdy liście są młode i delikatne, wtedy też mają najwięcej składników odżywczych. Okres zbioru najczęściej przypada na miesiące kwiecień i maj, przed kwitnieniem. Liście mogą być spożywane zarówno na surowo, jak i po uprzednim przyrządzeniu.

Źródła: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej roślin, deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak prawidłowo przycinać gałęzie drzew? Uważaj, bo obowiązują cię przepisy

Zaprawianie cebuli dymki przed posadzeniem. Jak posadzić dymkę na wiosnę?

Kiedy i jak siać koper do gruntu? Najlepsze odmiany kopru ogrodowego

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.