Porady ogrodnicze

Jak wykorzystać zrębki drzewne i trociny w ogrodzie? Doskonałe patenty, gdy nie możesz spalić ściętych gałęzi

Zrębki drzewne i trociny są wartościowym materiałem organicznym, który może pełnić różne funkcje w ogrodzie przy uprawie roślin. Gałęzie drzew po pracach ogrodowych warto zagospodarować na ścinki. Dowiedz się, jak pozyskać i wykorzystać zrębki drzewne i trociny.  

Jak wykorzystać zrębki drzewne i trociny w ogrodzie? Doskonałe patenty, gdy nie możesz spalić ściętych gałęzi
Do czego możemy wykorzystać zrębki po ściętych gałęziach? Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Z czego zrobić zrębki - sposób na obcięte gałęzie i trociny 

Zrębki są niewielkimi cząstkami drewna, które mają od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Możemy pozyskać je z obciętych gałęzi po pracach ogrodowych lub z drewna opałowego. Materiały te należy rozdrobnić w rębaku. Co to za maszyna? 

Rębak jest maszyną o solidnej konstrukcji, prostej w obsłudze i łatwej w manewrowaniu. Posiada podajnik na gałęzie, wyłącznik, a nawet opcję ustawiania kierunku wyrzutu zrębków.  

Trociny są drobnymi wiórami, powstałymi w procesie obróbki drewna. Wytwarza się je w procesie cięcia, tarcia czy tłoczenia. Możemy pozyskać je ze stolarni, jednak musimy pamiętać, aby nie były nasączone żadnym preparatem. W przeciwnym wypadku nie będziemy mogli użyć ich w ogrodzie. Idealnie sprawdzą się trociny ze stadniny, dodatkowo wzbogacone o mocznik oraz obornik. W takiej postaci ulegną szybszemu przekompostowaniu.  

Przeczytaj również: Czy można palić gałęzie i liście na własnej posesji? Kiedy możesz dostać za to mandat, a kiedy jest to legalne

Jak wykorzystać zrębki w ogrodzie? 

Zrębki można wykorzystać w ogrodzie na różne sposoby, które są zależne od wielkości materiału. Te najdrobniejsze przeznaczamy na kompost, a najgrubsze do konstrukcji podwyższania grządek jako warstwę drenującą. Zrębkami mającymi 3 – 6 cm ściółkujemy byliny, a także rośliny ozdobne.  

Najbardziej wartościową ściółką jest ta zawierająca zrębki pochodzące z różnych drzew i krzewów z trawą, liśćmi lub kompostem. Zrębki mogą zdobić rabaty, gdy są barwione na róże kolory. 

Za pomocą zrębek możemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kompostownika, gdzie np. rozkładowi ulega sama trawa. Dzięki takiej ściółce ze zrębek rośliny mają odpowiednią ilość składników odżywczych i nie chorują. Ponadto szkodniki tj. ślimaki rzadziej decydują się na wejście do ogrodu, w którym są zrębki utrudniające przemieszczanie.  

Zrębkami możemy również ograniczyć powstawanie chwastów. Wystarczy kolejno położyć: obornik, karton i zrębki, a czynność powtórzyć w kolejnym roku.  

Przeczytaj również: Co zrobić ze ściętymi gałęziami w ogrodzie i na działce? Jak wykorzystać, gdzie wyrzucać i czy można spalić?

Jak wykorzystać trociny w ogrodzie? 

Trociny można wykorzystać w ogrodzie do okrywania i uwilgotnienia gleby oraz ograniczania powstawania chwastów, podobnie jak w przypadku zrębek drzewnych. Trociny wzbogacają podłoże w materię organiczną, a także chronią przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Ściółkowanie truskawek i poziomek zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia na owocach szarej pleśni.  

Trociny wzbogacają podłoże w materię organiczną. Pozyskanymi z drzew iglastych można zakwasić glebę. For.123RF/Piscel

Trociny pozyskane z drzew iglastych mogą posłużyć do zakwaszania gleby, dlatego nie należy używać ich do warzyw wymagających zasadowego pH ziemi. Idealnie sprawdzą się w przypadku roślin kwasolubnych tj. borówka, żurawina, rododendron, magnolia czy azalie.  

Za pomocą trocin możemy wykonać kwaśny kompost do ogrodu. Wystarczy połączyć materiał z szyszkami i igliwiem. Warto używać go zamienne z torfem kwaśnym - trociny przygotują glebę do roślin kwasolubnych lub posłużą jako ściółka do utrzymania pH ziemi na odpowiednio niskim poziomie.  

Zarówno zrębki drzew, jak i trociny są idealnym materiałem do poprawy właściwości fizycznych ciężkiego, zwięzłego i nadmiernie wilgotnego podłoża. Rozluźniają glebę, poprawiają jej stosunki powietrzno – wodne, jeśli przekopiemy ścinki z ziemią w ilości ok. 10 l na 1 mkw.  

Pamiętajmy, aby przed użyciem poddać zrębki kompostowaniu na trzy lata, a trociny na rok, ponieważ świeże ścinki mogą zawierać związki o działaniu allelopatycznym, substancje żywicze, garbniki oraz fenole, które hamują wzrost i rozwój roślin. Chodzi tutaj szczególnie o zrębki drzewne, trociny z drzew iglastych oraz niektórych drzew liściastych tj. orzech włoski, dąb czy olcha.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zrębki i trociny – jak je wykorzystać w ogrodzie? Lista ich zalet jest długa

Ceny pelletu w październiku 2023. Ile potrzeba pelletu, żeby ogrzać dom 100 mkw. i większy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.