Porady ogrodnicze

Zrębki i trociny – jak je wykorzystać w ogrodzie? Lista ich zalet jest długa

Zrębki i trociny to cenne produkty organiczne, które można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów. Choć nie mają zbyt wielu substancji odżywczych, to charakteryzują się kwaśnym odczynem i niewielką pojemnością wodną. Sprawdź, jak je wykorzystać w uprawie roślin, aby przyniosły ci wiele korzyści.  

Zrębki i trociny – jak je wykorzystać w ogrodzie? Lista ich zalet jest długa
Zrębki i trociny mają wiele zastosowań w ogrodzie. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Czym są zrębki i trociny?  

Zrębki to niewielkie cząsteczki drewna, które osiągają od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Powstają w wyniku działania maszyn rozdrabniających. Z łatwością można je wykonać samodzielnie lub kupić już gotowe produkty, które będzie można na wiele sposobów wykorzystać w ogrodzie. Zrębki są bardzo ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ można je pozyskać z pozostałości po pracach ogrodowych czy drewnie opałowym, które już nie zostanie wykorzystane.  

Z kolei trociny to drobne wióry, które powstają w procesie obróbki drewna. Są wytwarzane w trakcie cięcia, strugania czy toczenia. Przed laty stosowano je jako element izolacji czy konstrukcji. Z czasem zaczęto ich używać jako paliwa stałego do ogrzania domów i mieszkań. Obecnie takie instalacje grzewcze są coraz rzadziej spotykane, a trociny wykorzystuje się głównie w ogrodach.  

trociny Cenne właściwości trocin i zrębków sprawiają, że ogrodnicy chętnie po nie sięgają. Fot.123RF.com

Właściwości zrębków 

Zrębki są cenione przede wszystkim za to, że tworzą warstwę ochronną ziemi, która działa w dwojaki sposób:  

  • zimą chroni grunt i znajdujące się w nim rośliny przed przemarzaniem,  
  • latem zabezpiecza podłoże przed nadmiernym nagrzewaniem.  

Można więc powiedzieć, że zrębki tworzą warstwę izolacyjną dla bulw i brył korzeniowych znajdujących się w gruncie o każdej porze roku.  

Należy także pamiętać o tym, że owa warstwa jest jedynie częściowo przepuszczalna, dlatego umożliwia dostarczanie roślinom płynów, ale jednocześnie utrudnia rozwój nieproszonych gości takich, jak trawy na grządkach i rabatach czy chwasty, które stosunkowo szybko się rozmnażają, a zdecydowanie trudno się ich pozbyć.  

Zastosowanie drewnianych ścinek przyczynia się także do zachowania odpowiedniego poziomu wilgotności gruntu. To szczególnie ważne na rabatach i skalniakach, które są obsadzone gatunkami potrzebującymi dużej ilości wody. Zrębki sprawiają, że nawet podczas upalnego i wietrznego lata grunt tak szybko nie wysycha, więc uprawa jest o wiele łatwiejsza.  

Stosując ścinki, o wiele prościej jest zadbać również o odpowiednie napowietrzenie podłoża. To utrudnia rozwój chorób grzybowych. Ich walorem jest także to, jak wyglądają. Drewno w ogrodzie doskonale komponuje się z krzewami owocowymi, rabatami kwiatowymi czy grządkami warzywnymi, tworząc z nimi spójną i estetyczną całość. 

Ogromną zaletą materii jest także to, że jest naturalna. Aby korzystać z jej właściwości, nie trzeba stosować chemicznych nawozów, które przedostają się do gruntu. Zrębki ulegają samodzielnemu rozkładowi w ciągu mniej więcej 3 lat. Nie trzeba ich usuwać, a ich rozkład przekłada się na użyźnienie gleby.   

Właściwości trocin  

Trociny mają bardzo podobne właściwości do zrębków. Również stanowią doskonałą warstwę termoizolacyjną dla gleby. Latem chronią ją przed nadmiernym ogrzewaniem i wysychaniem, a zimą stanowią warstwę ochronną przed przemarzaniem roślin. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie gatunki potrzebują takiej formy ochrony, ponieważ wiele roślin jest odpornych na działanie niskich temperatur. Szczególnie podatne na mróz są jednak młode okazy, które dopiero się rozwijają.  

Trociny można także wykorzystać do spulchniania ziemi. Po ich wymieszaniu z nią, podłoże będzie o wiele lepiej napowietrzone. Nie będzie również dochodziło do tworzenia się warstwy skorupy na powierzchni gruntu, która jest nie tylko nieestetyczna, ale także utrudnia krzewom czy kwiatom prawidłowy rozwój, wchłanianie nawozów czy płynów.  

Właściwości trocin przyczyniają się do tego, że w glebie rozwijają się mikroorganizmy, które pozytywnie wpływają na jakość, żyzność podłoża. Gleba chroniona przed wysychaniem za sprawą trocin jest także odporna na rozwój chwastów, które hamują wzrost innych gatunków i znacząco pogarszają prezencję ogrodu. Ważną zaletą trocin jest ich ekologiczne pochodzenie. Są produktem recyklingu, dzięki któremu drewno nie jest marnowane, a jego potencjał jest w pełni wykorzystywany. 

trociny Trociny czy zrębki doskonale sprawdzają się w postaci warstwy izolacyjnej. Fot.123RF.com

Sposoby na wykorzystanie zrębków i trocin w ogrodzie  

Cenne właściwości trocin i zrębków sprawiają, że ogrodnicy chętnie po nie sięgają. Dzięki nim możesz wydobyć potencjał ze swoich roślin, bez konieczności inwestowania w nawozy czy maszyny służące użyźnianiu i napowietrzaniu gleby. Sprawdź, co możesz osiągnąć za sprawę ekologicznych ścinek z drzewa.  

  • Zabezpieczenie roślin na zimę 

Trociny czy zrębki doskonale sprawdzają się w postaci warstwy izolacyjnej. Chronią rośliny przed nadmiernym wychłodzeniem oraz nagrzewaniem się. Dzięki nim podziemne części rośliny są chronione przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych: porywistym wiatrem, mrozem, deszczem czy śniegiem.  

Warto także mieć na uwadze to, że ścinki z drzewa zabezpieczają rośliny przed wysychaniem. Można je stosować zarówno na grządkach warzywnych, jak i w donicach czy pod krzewami owocowymi.  

Powinieneś jednak pamiętać, że ścinki z drzew iglastych mają bardziej kwaśny odczyn niż te, które pochodzą z drzew liściach. W związku z tym świetnie sprawdzają się w uprawie krzewów owocowych i niektórych okazów ozdobnych (borówek, magnolii czy azalii), ale nie nadają się do zastosowania w grządkach warzywnych.  

Warzywa w większości preferują odczyn zasadowy, a nadmierna kwasowość może wpłynąć na ilość zbiorów i utrudnić pielęgnację roślin. Warstwa zastosowanej ściółki nie powinna mieć więcej niż 8-10 cm, aby spełniała swoją funkcję, ale jednocześnie nie utrudniała przedostawania się płynów do podłoża. 

  • Naturalne nawożenie

Zrębki i trociny są cennymi nawozami organicznymi: szczególnie jeśli przed użyciem podda się je kompostowaniu. Polega ono na tym, że 8-12 miesięcy przed użyciem ścinek nawozi się je azotem. Aby zrobić to prawidłowo, należy rozsypać trociny lub zrębki na folii albo w pojemniku i naprzemiennie uzupełniać je ścinkami i nawozami azotowymi.  

Po kilku miesiącach uzyskasz dzięki temu odżywkę, która lekko zakwasi ziemię i wprowadzi do podłoża cenną próchnicę. Dzięki jej obecności w gruncie ten jest chroniony przed stratami związków mineralnych takich, jak potas i azot, które umożliwiają rozwój podziemnych i nadziemnych części roślin.  

  • Ściółkowanie drzew i krzewów 

Do ściółkowania używa się przede wszystkim zrębków – zwłaszcza tych większych. Warstwa ściółki pod drzewami i krzewami może wynosić 10-12 cm. Wzbogaci glebę w próchnicę, przez co będzie znajdowało się w niej więcej azotu. Zrębki mogą być barwione na różne kolory lub zachować swoją naturalną barwę, dzięki czemu stanowią ciekawy element dekoracyjny na rabatach, skalniakach czy w całym ogrodzie.  

  • Rozluźnienie gleby 

Zarówno zrębki, jak i trociny można z powodzeniem wykorzystać także do rozluźnienia gleby. Jeśli zdecydujesz się użyć te pierwsze, wybierz jak najdrobniejsze. Szacuje się, że aby spulchnić i napowietrzyć ciężką, wilgotną glebę, trzeba użyć co najmniej 8-10 litrów materiału na 1m2 gleby. Po użyciu ścinek rośliny będą miały znacznie lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.  

Zrębki i trociny mają wiele zastosowań w ogrodzie. Ich naturalne pochodzenie oraz pozytywny wpływ na stan roślin sprawiają, że warto po nie sięgać, by wzbogacić, rozluźnić oraz zabezpieczyć podłoże pod drzewami, krzewami i roślinami ozdobnymi. Pamiętaj jednak o kompostowaniu ścinek, ponieważ bez niego będą mniej odżywcze, a mogą być nawet toksyczne. Część z nich zawiera bowiem garbniki i fenole, które hamują wzrost roślin.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Moja znajoma mieszka sama i niema nikogo bliskiego choruję na schizofrenię.wyslij SMS o treści pomoc 7094 pod numer 75165 . Koszty to 6.15. Fundacja Avalon.a sytuacja osób chorujących psychicznie jest fatalna.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zrębki i trociny – jak je wykorzystać w ogrodzie? Lista ich zalet jest długa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.