Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy siać pomidory na rozsadę na parapecie? Uprawa pomidorów z nasion

W naszym klimacie ciepłolubne pomidory wysiewa się na rozsadę i pielęgnuje w domu do momentu, gdy po drugiej połowie maja można je sadzić w ogrodzie. Choć wiosną sadzonki łatwo kupimy, dużo więcej satysfakcji przynosi uzyskanie własnych. To wcale nie takie trudne – wystarczy trzymać się kilku zasad i pilnować terminów. Wyjaśniamy, kiedy i jak siać pomidory na rozsadę.

Kiedy siać pomidory na rozsadę na parapecie? Uprawa pomidorów z nasion
Podpowiadamy, jak pielęgnować rozsadę pomidorów, by uzyskać silne i zdrowe sadzonki. Fot. yuris010/123RF.com

Spis treści:

Kiedy siać pomidory na rozsadę?

Wielu ogrodników nie wyobraża sobie, aby na ich przydomowych grządkach mogło zabraknąć czerwieniejących w letnim słońcu, pełnych smaku pomidorów. Z niecierpliwością więc czekają na moment, gdy będzie już można rozpocząć produkcję własnych sadzonek. W naszych warunkach klimatycznych pomidory uprawia się wyłącznie z rozsady, ponieważ należą one do roślin ciepłolubnych o długim okresie wegetacji. Jako takie nie są w stanie znieść wiosennych przymrozków i nie powinny być siane bezpośrednio do gruntu bez osłon.

Rozsada, czyli uprawa młodych roślin w domu i późniejsze przesadzenie ich na stałe stanowisko w ogrodzie, chroni pomidory przed działaniem niskiej temperatury oraz pozwala im się dłużej rozwijać. Dzięki temu są w naszym klimacie gotowe do zbioru przed nadejściem jesiennych mrozów. Bez rozsady nie byłoby to możliwe – siejąc pomidory w drugiej połowie maja wprost na grządki, owoce nie zdążyłyby osiągnąć dojrzałości.

Zastanawiasz się, kiedy siać pomidory na rozsadę? Możemy to zrobić już od przełomu lutego i marca aż do połowy kwietnia. Warto jednak mieć świadomość, że pomidory siane bardzo wcześnie często wymagają doświetlania lampami do roślin, ponieważ brakuje im naturalnego światła. Bez ich stosowania istnieje ryzyko, że siewki będą wyciągnięte i słabe. W warunkach amatorskich zazwyczaj lepiej jest poczekać 2-3 tygodnie, aż dni staną się dłuższe, dzięki czemu otrzymamy mocniejsze sadzonki.

Pomidory możemy siać na rozsadę od końca lutego do połowy kwietnia. Pomidory możemy siać na rozsadę od końca lutego do połowy kwietnia. Fot. Yevheniya Tuzinska/CanvaPro

Przeczytaj również: Polecane przez ogrodnika odmiany ogórków gruntowych. Najlepsze, bez F1

Jak szybko rosną pomidory z nasion?

W zależności od warunków, w jakich przechowujemy rozsadę pomidorów, pierwszych wschodów możemy spodziewać się po 1-2 tygodniach. Całkowity czas przygotowania rozsady, czyli od momentu siewu do chwili posadzenia młodych roślin w gruncie, trwa zazwyczaj 7-9 tygodni. Jeśli więc zrobimy ją w połowie marca, będziemy mogli umieścić swoje pomidory na stałym stanowisku w ogrodzie po tzw. zimnej Zośce, przypadającej na 15 maja.

Jak siać pomidory na rozsadę?

W sezonie sadzonki pomidorów są łatwo dostępne. Na targu, w marketach i sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór odmian, które będą odpowiadały naszym preferencjom. Warto się jednak przekonać, że samodzielna produkcja rozsady pomidorów jest dziecinnie prosta. Nie tylko pozwala nam zaoszczędzić na kupnie sadzonek, ale również zachować ulubione odmiany. Co więcej, uprawa tych roślin od nasionka jest niezwykle satysfakcjonująca.

Jak siać pomidory na rozsadę? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku:

  • Wybieramy doniczki – przygotowujemy pojemniki, do których będziemy siać pomidory. Sprawdzą się zarówno doniczki torfowe, skrzynki, wielodoniczki (multiplaty), jak i zwykłe opakowania po jogurtach czy plastikowe kubeczki do napojów;

  • Wypełniamy podłożem – do doniczek wsypujemy przepuszczalną, żyzną, świeżą i sterylną ziemią. Najlepiej zdecydować się na gotowe podłoże do wysiewu, które możemy kupić w sklepie ogrodniczym;

  • Siejemy nasiona – ziemię w doniczkach delikatnie wyrównujemy, a następnie wysiewamy nasiona pomidorów. Warto robić to pojedynczo, umieszczając je w ziemi na głębokości 5-10 mm. Możemy też równomiernie rozsypać je na podłożu i przykryć 1-centymetrową warstwą gleby;

  • Zraszamy wodą – tak przygotowaną rozsadę spryskujemy miękką wodą o temperaturze otoczenia.

Sadzonki pomidorów muszą mieć stale lekko wilgotne podłoże. Sadzonki pomidorów muszą mieć stale lekko wilgotne podłoże. Fot. glebchik/123RF.com

Jak pielęgnować rozsadę pomidorów?

W kolejnych tygodniach musimy skupić się na prawidłowej pielęgnacji rozsady pomidorów. Niezwykle ważne jest, aby doniczki ustawić w widnym miejscu, gdzie rośliny będą miały dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Przysuńmy je blisko okna w pomieszczeniu, w którym jest ciepło (20-24°C), co pobudzi kiełkowanie nasion. Warto dodatkowo nakryć doniczki folią spożywczą, codziennie je odsłaniać i wietrzyć, a także systematycznie zraszać podłoże. W takich warunkach trzymamy rozsadę do momentu pojawienia się siewek.

Co robić dalej? Od chwili wschodów pielęgnacja rozsady pomidorów wygląda nieco inaczej. Nie musimy już przykrywać donic folią, ale nadal dbamy o to, aby podłoże nie wyschło. Na tym etapie możemy już obniżyć temperaturę w miejscu, w którym przetrzymujemy młode sadzonki pomidorów. Wystarczy, że w pomieszczeniu będzie od 16 do 20°C, dzięki czemu rośliny będą silniejsze. Gdy pojawią się na nich liście właściwe, powinniśmy je przepikować, czyli przesadzić do większych doniczek. Nie jest to konieczne, jeżeli nasiona sialiśmy pojedynczo do osobnych pojemników.

Chcesz mieć pomidory bez chemii? Podawaj im tylko naturalne nawozy już od momentu pielęgnacji rozsady. Chcesz mieć pomidory bez chemii? Podawaj im tylko naturalne nawozy już od momentu pielęgnacji rozsady. Fot. glebchik/123RF.com

Nawożenie rozsady pomidorów

Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz wzmocnić młode sadzonki? Doskonałym na to sposobem jest nawożenie rozsady pomidorów. Choć rośliny te należą do żarłocznych, początkowo wystarczają im substancje odżywcze, które znajdują się w podłożu. Gdy siewki pomidorów już wzejdą i nieco podrosną, zazwyczaj na 2 tygodnie po przepikowaniu, zaczynają potrzebować dodatkowego zasilenia.

Ważne jest jednak, aby dokarmiać je z umiarem i stosować wyłącznie naturalne nawozy. Raz w tygodniu możemy podlewać je rozcieńczonym biohumusem (1 nakrętka na 1 l wody), dzięki czemu rozbudują system korzeniowy i zostaną pobudzone do zdrowego wzrostu. Możemy stosować też roztwór gnojówki z pokrzywy i wody (3 łyżki na 1 l wody). Warto robić taki nawóz samodzielnie, ale poza sezonem możemy tylko go kupić w sklepie ogrodniczym. Miejmy jednak na uwadze, że zapach gnojówki jest nieprzyjemny, więc nie każdy chce używać jej w domu.

Przygotowanie własnej rozsady pomidorów okazuje się dziecinnie proste, gdy wiemy, kiedy i w jaki sposób się za nią zabrać. Pilnujmy właściwych terminów oraz zadbajmy o młode rośliny, a tegoroczny sezon na pomidory będzie należał do wyjątkowo udanych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Siew pora na wczesny zbiór. Dobre odmiany i pielęgnacja rozsady

Jak wybrać dobre nasiona warzyw? Zwróć uwagę na kilka szczegółów, a uprawa będzie udana

Pietruszkę możesz wysiać jeszcze w styczniu. Jak to zrobić, jakie odmiany wybrać?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.