Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Daglezja zielona jest gigantem wśród drzew. Będzie cieszyć swoim pięknem niejedno pokolenie

Daglezja zielona to zimozielona roślina długowieczna i zarazem jeden z najszybciej wzrastających iglaków. Wytwarza gęste, ale przy tym miękkie igły oraz szyszki o oryginalnym kształcie. Świetnie sprawdzi się w wielu ogrodach – w zależności od wybranej odmiany. Co warto wiedzieć o tym drzewie?

Daglezja zielona jest gigantem wśród drzew. Będzie cieszyć swoim pięknem niejedno pokolenie
Daglezja zielona należy do najwyższych drzew na świecie. Rekordowy okaz miał 127 m wysokości. Fot.123RF.com

Spis treści:

Daglezja – drzewo o jednym z najwyższych wzrostów na świecie

Daglezja zielona (łac. Pseudotsuga menziesii), znana także jako jedlica zielona, została sprowadzona do Europy kilkaset lat temu. Anglojęzyczna nazwa tej rośliny, Douglas-fir, pochodzi od nazwiska Davida Douglasa – szkockiego botanika żyjącego w XIX wieku. Jest wiele cech, którymi wyróżnia się daglezja. Drzewo to zaliczane jest do najwyższych na świecie.

Jego wysokość osiąga do 30 metrów, ale ta wartość odnosi się do rodzimych warunków atmosferycznych i do polskiego klimatu. W swoich „pierwotnych” regionach bytowania, a więc w Ameryce Północnej, daglezja osiąga większe wymiary – nawet do 100 metrów, przez co zalicza się do grupy najwyższych drzew na naszej planecie. W niektórych źródłach wspomina się nawet o daglezjach 120-metrowych, co jest już imponującą wartością.

Charakterystyka daglezji zielonej

Niewprawione oko mogłoby początkowo pomylić daglezję zieloną ze świerkiem. Obydwa drzewa mają ze sobą sporo wspólnego, jeśli chodzi o wysokość, rozłożystość i wybarwienie igieł. Daglezja zielona to przede wszystkim roślina dekoracyjna, z miękkimi i tępo zakończonymi igłami o długości do 5 cm. Są one lśniące, soczyście zielone i grzebieniasto rozmieszczone.

Młode, świeżo zasadzone daglezje zielone wyróżniają się stożkowatym i bardzo estetycznym pokrojem. Wraz z wiekiem, drzewa tracą swój regularny kształt na rzecz bardziej rozłożystych i niejednorodnych koron. Kora początkowo przybiera szary odcień i jest gładka z licznymi pęcherzykami żywicznymi, by z czasem stać się grubą i silnie spękaną. Sam pień jest raczej prosty – ta zasada obowiązuje szczególnie w przypadku daglezji porastających lasy w większych skupiskach.

Cechą każdej daglezji zielonej są podłużne, wrzecionowate pąki, ostro zakończone. Natomiast brązowe, dekoracyjne szyszki, osiągają do 10 cm długości.

Przeczytaj również: Nie tylko pięknie wygląda, ale też leczy. Jak pielęgnować świerk i dlaczego warto go mieć w ogrodzie

świerk Świerk jest szeroko rozpowszechnionym i szanowanym surowcem zielarskim od czasów starożytnych. Fot.123RF.com

Daglezja zielona – jak ją uprawiać?

Daglezja zielona, podobnie jak inne drzewa iglaste, nie są najłatwiejsze w uprawie. Z tego powodu raczej nie poleca się ich wysadzania osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.

Wspomniane drzewo dobrze „czuje się” w glebie bardzo żyznej, próchniczej i dość wilgotnej. Dobrą opcją będzie także gleba piaszczysto-gliniasta, głęboka. Natomiast źle rośnie na glebach piaszczystych, suchych, ubogich w składniki odżywcze.

W tym przypadku najbezpieczniej wybrać stanowisko półcieniste, opcjonalnie słoneczne. Daglezja najlepiej rośnie w regionach o dużej wilgotności powietrza i o łagodnych zimach. Wskazany będzie nawet klimat morski. Jeśli chodzi o pH podłoża, powinno ono być kwaśne.

Miej na uwadze, że roślina tego typu będzie wrażliwa na różnego typu zanieczyszczenia miejskie. Niekoniecznie zaleca się zatem sadzenie jej na przykład na ogródkach działkowych w pobliżu centrum. Daglezja, mimo dość dalekiego regionu pochodzenia i innego od polskiego klimatu, całkiem dobrze radzi sobie w Polsce. Zwłaszcza starsze drzewa dobrze znoszą rodzimy mróz, co nie znaczy, że powinno się je narażać na obciążenie śniegiem. Nieco inaczej jest ze świeżo zasadzonymi daglezjami zielonymi, które lepiej chronić przed niskimi temperaturami.

Zaletą daglezji z pewnością jest jej długowieczność. To jedno z tych drzew, które w sprzyjających warunkach potrafi przetrwać w zdrowiu nawet i kilkaset lat. Najczęściej mówi się o wzroście 500-letnim. Co więcej, roślina tego typu całkiem dobrze znosi przesadzanie, zatem wprawna ręka na pewno sprosta tym wymaganiom.  

daglezja zielona Daglezja zielona preferuje łagodniejszy klimat i wilgotniejsze powietrze. Fot.123RF.com

Odmiany daglezji zielonej

Nazwa „daglezja zielona” jednoznacznie wskazuje na gatunek drzewa. Musisz jednak wiedzieć o tym, że w obrębie tego gatunku występuje wiele odmian.

Jedną z nich jest starsza „Fletcherii” o płaskokulistym pokroju. To mało wymagająca roślina, która świetnie sprawdzi się w niewielkich ogrodach przydomowych.

Kolejną odmianą daglezji jest „Holmstrup”, która również sprawdzi się na małych przestrzeniach, bo nie daje zbyt dużego cienia. Osiąga maksymalnie kilka metrów wysokości. Ponadto cechuje się niewielkimi przyrostami rocznymi, w związku z czym wspomniana wartość końcowa osiągana jest przez drzewo dopiero po kilku latach wzrostu.

Do pozostałych odmian zalicza się „Graceful Grace” o ciekawie opadających pędach oraz „Hofman” z igłami, które są pokryte nietuzinkowym sinym nalotem. Wśród ciekawych wariantów wymienia się ponadto daglezję zieloną „Fastigiata” o stożkowym pokroju. Ta, w odróżnieniu od opisywanych wyżej odmian, rośnie bardzo szybko. Jest zwarta o wzniesionych pędach.

Daglezja zielona a daglezja glauca – która lepsza do polskich ogrodów?

Daglezja zielona bywa czasem mylona z daglezją glaucą. Ta druga jest inną jej formą i jest znana także jako daglezja sina (łac. Pseudotsuga manziesii var. glauca). W odróżnieniu od swojego pierwowzoru zdecydowanie lepiej znosi mróz i rośnie wolniej. Warto oddzielać od siebie te dwa „podgatunki” i nie pomylić się przy zakupie.

Daglezja zielona – zastosowanie 

Daglezja to drzewo o uniwersalnym zastosowaniu, które jednak najchętniej jest wybierane do przestrzeni publicznych na zewnątrz, rzadziej do przydomowych ogrodów. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie można sadzić daglezji zielonej w pobliżu zamieszkiwanych budynków. Roślina nie wymaga bowiem dużej przestrzeni do wzrostu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rzuca spory cień, który może przeszkadzać niektórym mieszkańcom. Warto też wiedzieć o tym, że daglezje, posadzone jako soliter, ugałęzione będą do samej ziemi.

Chcesz zasadzić daglezję w ogrodzie? To nic trudnego, ale wybierz odpowiednią odmianę. Polecana jest na przykład „Fletcherii’ albo „Gracefull Grace”. Innym rozwiązaniem jest karłowaty wariant „Little Joh” – idealny w przypadku mniejszej działki, blisko innych zabudowań.

Mniejsze odmiany dobrze nadają się na szpalery. Można je zastosować także na skalniakach i tworzyć z ich udziałem bardzo malownicze kompozycje rabatowe. Niektórzy amatorzy ogrodnictwa decydują się na mniej popularne, ale równie efektowne rozwiązanie, w postaci tworzenia z daglezji tzw. luźnych żywopłotów. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku ogrodów stylizowanych na dzikie.

Jeśli zatem dysponujesz odpowiednimi warunkami do wzrostu, zaproś daglezję zieloną do swojego ogrodu. Drzewo to będzie na pewno zachwycać cię swoim naturalnym pięknem przez długie lata.

Przeczytaj również: Wybieramy najlepsze szybkorosnące iglaki na żywopłot

iglaki na żywopłot Iglaki szybko rosnące to sprawdzony i efektywny sposób na zapewnienie prywatności w przydomowym ogrodzie. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.