Ziołolecznictwo – dlaczego warto sięgnąć po niektóre gatunki ziół?
Ziołolecznictwo to ogólnodostępna metoda terapii. Aby z niej skorzystać, możesz wykorzystać niektóre rodzaje roślin. Wybrane zioła mają wiele substancji czynnych, które mogą korzystnie wspierać twój organizm i pomagać w walce z licznymi dolegliwościami. Mogą pomagać one na przykład przy stanach zapalnych, nawracających bólach głowy oraz stanach lękowych spowodowanych nadmiernym przemęczeniem i ciągłym stresem. Niektóre przyprawy, korzenie oraz zioła wykorzystywane jako składnik suplementów diety mogą wchodzić w reakcje z innymi substancjami. Dlatego zanim rozpoczniesz przyjmowanie jakiegokolwiek z nich, dowiedz się czy nie ma przeciwwskazań do ich spożywania przy przyjmowaniu określonych leków.
Jeżeli chcesz wspomóc pracę organizmu w oparciu o zioła powszechnie dostępne w sklepach, skonsultuj się z lekarzem, aby rozwiał Twoje wszelkie wątpliwości.
Najlepsze polskie zioła – lista
Chcesz włączyć zioła do swojej codziennej diety lub rutynowych zabiegów kosmetycznyc? Skup się na roślinach, które naturalnie występują na terenie naszego kraju i można je zerwać na polach lub otrzymać w sklepach zielarskich. Oto 10 polskich ziół, które docenisz za ich działanie.
-
Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny to jedno z najpopularniejszych ziół wykorzystywane od wielu lat. Na co dzień można go spotkać na pobliskich łąkach, dlatego zdobycie rośliny jest niezwykle łatwe. Ponadto doskonale prezentuje się w przydomowym ogrodzie. Jako roślina wieloletnia i polna nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co pozwala na wykorzystywanie jej potencjału przez długi czas. Kwitnienie ziela przypada na czerwiec i trwa mniej więcej do końca lata. To idealny czas, aby na bieżąco zbierać plony, z których zrobisz napar lub ususzysz w ciepłym miejscu. Dziurawiec wspiera układ nerwowy, wspomagając redukcję uczucia napięcia i silnego niepokoju.
Jedną z roślin, która często uważana jest za chwast trudny do wyplenienia, jest krwawnik pospolity. Możesz go znaleźć praktycznie wszędzie – począwszy od łąk, poprzez nieużyteczne tereny zielone, zarośla, aż po zadbane ogrody. Rozkwit ziela przypada na okres od lipca do końca jesieni. Białe kwiaty, które są cechą charakterystyczną krwawnika, mogą wspierać przy różnego rodzaju schorzeniach żołądkowo-jelitowych. Właśnie dlatego zbieraj tylko górną część rośliny. Zetnij odcinek długości około 30 centymetrów od góry – w jego skład wejdą górne warstwy liści i część łodygi. Kwiaty wraz z pozostałą częścią warto suszyć w suchym i ciepłym miejscu. Intensywny zapach i lekko gorzki smak mogą nie przypaść ci do gustu, ale z pewnością docenisz późniejsze dobroczynne właściwości zioła. Krwawnik doskonale wspiera walkę z nawracającymi bólami migrenowymi.
Jego lecznicze właściwości zostały docenione już w starożytnej Grecji. Fot. 123RF/PICSEL
-
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski to zioło mało wymagające, rosnące niemal na każdej łące i kawałku dziko rosnącej trawy. Charakterystyczne żółte kwiaty to jego znak rozpoznawczy. Zbierając go, wyrywaj cały kwiat, łącznie z korzeniem, ponieważ każda część jest bogata w witaminy i minerały. Zawarte w nim substancje mogą okazać się doskonałym wsparciem, gdy zmagasz się ze zmianami skórnymi.
Mniszek lekarski, pospolicie nazywany mleczem lub dmuchawcem jest wciąż niedocenianą, bardzo pożyteczną rośliną. Fot.123RF.com
Kto nie słyszał o niesamowitych właściwościach pokrzywy. W ogrodnictwie używana jest jako naturalny nawóz do drzew i roślin. W domu możesz przyrządzać napary z pokrzywy do picia lub robienia okładów. Dobrze będzie, jeżeli zbierzesz głównie młode listki. Pamiętaj, że pokrzywa ma właściwości parzące, dlatego zrywaj ją zawsze w rękawicach, aby uniknąć późniejszego poparzenia i bólu. Pokrzywa może być dobrym wparciem, jeśli zależy ci na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia i poziomu cholesterolu.
Pokrzywa uznawana jest z pospolity chwast. Można z niej przygotować naturalne preparaty wzmacniające inne rośliny w ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL
-
Rumianek
Rumianek to zioło, które zerwiesz w jego naturalnym środowisku. Okres kwitnienia przypada od maja do września, jednak wiosna jest najlepszym momentem na zerwanie odpowiedniej ilości kwiatów. Zioła ususz w suchych i ciepłych warunkach, aby później móc wykorzystać ich cenne działanie. Napar z rumianku może być stosowany jako wsparcie pracy żołądka. Namoczone w wywarze waciki lub gazę możesz stosować, jako okład na twarz. To doskonała metoda, aby wspomóc walkę z opuchniętą lub zaczerwienioną skórą.
Mięta jest rośliną często wykorzystywaną jako wsparcie przy dolegliwościach bólowych związanych ze stanami zapalnymi żołądka i jelit. Wykorzystuj uprzednio zasadzone krzaki w przydomowym ogrodzie lub doniczce postawionej na parapecie, zrywając liście prosto z ogrodu, a na zimę ususz. To pozwoli na zaparzenie miętowej herbaty w każdej chwili, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Przeczytaj również: Mięta meksykańska – mięta, oregano i komarzyca w jednym. Poznaj jej zastosowanie
Oregano kubańskie posiada wiele właściwości leczniczych. Fot. 123RF/PICSEL
Kłujące liście ostropestu plamistego, mogą ci niejednokrotnie utrudnić zbieranie ziela. Roślina rzadko występuje dziko i raczej należy jej szukać na specjalnych uprawach. Substancje zawarte w ostropeście wspomogą regenerację komórek wątrobowych.
Ostropest kwitnie od lipca do sierpnia. Łatwo pomylić go z rodzimym ostem Fot. 123RF/PICSELL
-
Melisa
Melisa to zaraz obok mięty najczęściej występująca roślina w domowej kuchni. Kwitnie w okresie letnim. Liście rośliny mają silne działanie wspomagające pracę twojego organizmu, ponieważ są niezwykle bogate w substancje odżywcze. Dobrym pomysłem jest hodowanie melisy na własny użytek w doniczkach na parapecie. Jej właściwości mogą działać na poprawę samopoczucia wspomagając łagodzenie stanów lękowych oraz wspierając poprawę apetytu i pracy jelit.
Wykorzystywany od stuleci skrzyp polny to zioło, które podobne jest do małej jodły. Skrzyp zebrać możesz w okresie letnim i suszyć w ciepłym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 40°C. Skrzyp przejawia właściwości silnie moczopędne, dlatego doskonale wspiera walkę z chorobami układu moczowego.
Skrzyp polny to bogate źródło witamin i minerałów. Fot. 123RF/PICSEL
- Wiesiołek
Żółte kwiaty, które świecą w nocy, to niezwykła cecha charakterystyczna wiesiołka. Cenne substancje czynne, w które bogata jest roślina zamknięte są w jej nasionach. To właśnie z nich pozyskuje się olej wykorzystywany w ziołolecznictwie. Wiesiołek najlepiej zakupić w formie płynnej lub gotowych kapsułek do codziennego stosowania. Wiesiołek może być stosowany jako wsparcie przy łagodzeniu bólów menstruacyjnych, bólów głowy. Ponadto olej z tej rośliny może wspomagać poprawę pamięci i walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
Jeżeli chcesz skorzystać z cennych składników odżywczych opisanych powyżej roślin, ale nie masz czasu na samodzielne zrywanie ziół z łąki, wykorzystaj możliwość zakupu gotowych mieszanek w sklepach zielarskich. Olej wiesiołka czy ostropest bez problemu znajdziesz w formie tabletek lub kapsułek. Pozostałe rośliny możesz spotkać jako saszetki gotowe do zaparzenia gorącą wodą.
Przeczytaj również: Niepozorne chwasty, które rosną w każdym ogrodzie. Zabijają wirusy i łagodzą suchy kaszel
Pod żadnym pozorem nie niszcz tych rośliny. To najlepsze zioła lecznicze/ Bluszczyk kurdybanek. Fot.123RF.com