- Mięta meksykańska – pochodzenie i odmiany
- Mięta meksykańska – właściwości lecznicze
- Mięta meksykańska – zastosowanie
- Mięta meksykańska – uprawa w doniczce
Mięta meksykańska – pochodzenie i odmiany
Mięta meksykańska (Plectranthus amboinicus) posiada również kilka innych nazw, jak mięta grubolistna czy tymianek hiszpański. Wszystkie te nazwy są mylące, gdyż oregano kubańskie nie pochodzi z Ameryki, ani z Europy. Roślina ta rośnie głównie na południu Afryki oraz w południowo-wschodniej części Azji.
Mięta kubańska (jedna z kilku nazw tej rośliny) wygląda bardzo podobnie jak klasyczna mięta, tylko różni się grubszymi liśćmi. Są one owalne, mocno owłosione i dość mięsiste. Jeśli zdecydujemy się ją przełamać, wypuści ona krople wody. Kwitnie podobnie jak lawenda – ma duże, fioletowe lub różowe kwiatostany. Może osiągnąć do 70 centymetrów, a nawet drobne jej dotknięcie spowoduje wydzielenie intensywnego, miętowego zapachu z nutą oregano.
Roślina pochodzi z rodziny komarzyc, wśród których znajdziemy jeszcze odmiany takie jak:
- Elf – grube i drobno osadzone blaszki liściowe w dwóch odcieniach zieleni,
- Marginatus – ziemnozielone liście o długości około 5 cm, na brzegach lekko karbowane,
- Variegated Meantleaf – białe plamy na liściach, roślina niedostępna w Polsce,
- Cilatus – białe, nieregularne przebarwienia i karbowany brzeg liści,
- Green Mountain – podobna do Elf, lecz z grubszymi i szerszymi liśćmi, posiada trzy barwne plamy: ciemnozieloną, jasnozieloną i żółtą,
- Nico – liście ciemnozielone, z jasnymi i prawie w całości gładkimi brzegami,
- Silver Foil – delikatnie owłosione listki nadające barwę niebieską lub stalową,
- Two Tone – owalne i ciemnozielone liście, od spodu purpurowe.
Mięta meksykańska – właściwości lecznicze
Oregano kubańskie może odstraszać komary, lecz również może działać leczniczo, przez posiadanie w sobie tymolu i karwakrolu. Działają one niczym lek przeciwwirusowy, przeciwzapalny i antybakteryjny. Prócz tego łagodzą kaszel i katar, a również zabezpieczają przed wszelkiego rodzaju grzybami i pasożytami. Jak ją stosować? Najlepiej przez inhalację, zaparzając świeże liście w gorącej wodzie.
Mięta meksykańska skutecznie odstrasza ona owady. Fot.123RF.com
Mięta meksykańska – zastosowanie
Prócz wsparcia w leczeniu dróg oddechowych, tymianek meksykański sprawdza się również świetnie w kuchni. Nie nadaje się on do suszenia, lecz najlepiej stosuje się go w wersji świeżej oraz zamrożonej. Napar ze świeżych liści to wyłącznie kilka minut parzenia we wrzątku. Jako, że roślina pochodzi od mięt, można ją zastosować również jako dodatek do orzeźwiających napojów. W kuchni tajskiej często liście mięty meksykańskiej używane są jako przyprawa do mięsa, lecz można ją zastosować również jako dodatek do kanapek czy zup.
Dodatkowo, w związku z faktem iż roślina należy do rodziny komarzyc, skutecznie odstrasza ona owady. Jest więc idealnym rozwiązaniem na letnie wieczory, gdy zmagamy się z nadmiarem komarów.
Mięta meksykańska – uprawa w doniczce
Roślina pochodzi z Afryki i Azji, co od razu świadczy o tym, że jest ona ciepłolubna. Dlatego też najlepiej uprawiać ją jako domową roślinę doniczkową.
-
Stanowisko
W cieplejszym okresie roku może ona być wystawiona do ogrodu, lecz należy ją chronić przed wiatrem, słońcem i deszczem. Mięta uwielbia ciepło, lecz nie akceptuje bezpośrednich letnich promieni słonecznych. Konieczne jest więc w upalnym sezonie zmienić jej położenie na takie, gdzie nasłonecznienie będzie dużo mniejsze. Przez resztę roku może czerpać bezpośrednio od słońca, gdyż nie jest ono tak intensywne. Podłoże rośliny powinno być lekkie i przepuszczalne, a na spodzie doniczki koniecznie trzeba umieścić drenaż.
Należy również pamiętać o regularnym jej przesadzaniu. Najlepiej robić to co roku, gdyż w odpowiednich warunkach potrafi ona bardzo szybko rosnąć.
-
Podlewanie i nawożenie
Oregano kubańskie nie toleruje nadmiaru wody, ale też nie możemy jej przesuszać. W momencie, gdy otrzyma zbyt dużo nawilżenia, liście zżółknieją i zaczną się sypać. Nie może mieć również wody w podstawce.
Konieczne jest więc weryfikowanie poziomu suchoty wierzchniej warstwy ziemi. Nie ma nigdzie nałożonego z góry harmonogramu podlewania – jest to zależne od wielu czynników. Należy również pamiętać, że mięta nie toleruje zraszania i jeśli chcemy zadbać o jej owłosione listki, lepiej wyczyścić je pędzelkiem.
Najlepszą porą na nawożenie mięty meksykańskiej jest wiosna, w związku z większym (lecz nie nadmiernym) natężeniem światła słonecznego. Warto nawozić roślinę naturalnym nawozem, jakim jest biohumus. Posiadacze oregano kubańskiego polecają również nawozy robione ze skórek bananów. W przypadku nawozów syntetycznych musimy uważać. Gdy wykorzystamy syntetyki o złej porze roku (najmocniejsze nasłonecznienie), roślina może obumrzeć.
-
Rozmnażanie
Patrząc na ilość zastosowań dla mięty meksykańskiej, posiadanie jednej roślinki w domu jest nieopłacalne. Warto zastanowić się nad rozmnożeniem komarzycy, szczególnie że nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy przyciąć około 6 cm wierzchołka, końcówkę pozbawić liści i wsadzić do naczynia z wodą. Po upłynięciu około 3 tygodni roślinka zacznie wypuszczać korzenie, co oznacza, że może zostać przesadzona do ziemi.
Proces rozmnażania, tak samo jak w przypadku nawożenia, najlepiej rozpocząć w okresie wiosennym, kiedy to słońce dostarcza roślinie najwięcej energii.
Autor: Redakcja Deccoria.pl