Porady ogrodnicze

Doskonałe rozwiązanie dla małych sadów i ogrodów. Jak uprawiać kolumnowe drzewa owocowe?

Chcesz założyć sad, ale masz mały ogród i nie możesz pozwolić sobie na klasyczne odmiany jabłoni czy gruszy? Szukasz drzew owocowych, które będzie można z powodzeniem uprawiać w donicy na tarasie lub balkonie? Zdecyduj się na kolumnowe okazy, które od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Dowiedz się, jak je uprawiać! 

Doskonałe rozwiązanie dla małych sadów i ogrodów. Jak uprawiać kolumnowe drzewa owocowe?
Kolumnowe drzewa owocowe to alternatywa dla tych, którzy mają jedynie niewielkie ogrody lub tarasy, a marzą o własnych plonach. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Kolumnowe drzewa owocowe – co to jest? 

Kolumnowe drzewka owocowe należą do grupy roślin karłowych, jednak wyróżnia je wyjątkowy pokrój. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie tworzą typowej korony składającej się z rozgałęzionych, długich pędów. Zamiast tego wzdłuż wyprostowanego pnia – przewodnika wypuszczają tzw. krótkopędy, na których zawiązują się owoce. Średnica kolumnowych drzew owocowych nie przekracza zazwyczaj 80 cm. 

Rośliny te doskonale sprawdzają się w niewielkich ogrodach, na tarasach i balkonach, ponieważ osiągają maksymalnie 2-3 metry wysokości. Mimo tych różnic ich liście i owoce niczym nie różnią się od tradycyjnych drzew owocowych. Dodatkowo wszystkie gatunki roślin o kolumnowym pokroju są samopylne, więc wystarczy umieścić w ogrodzie tylko jeden z nich, aby móc cieszyć się smacznymi owocami.  

W Polsce karłowe drzewa owocowe są znane dopiero od dekady, lecz coraz częściej można spotkać je w ogrodach, zwłaszcza na nowoczesnych osiedlach. Stanowią wspaniałą alternatywę dla drzew ozdobnych – dzięki kwiatom są stołówką dla owadów, a z uzyskanych owoców można zrobić wspaniałe przetwory. 

Kolumnowe drzewa owocowe – najpopularniejsze odmiany 

Chcesz zasadzić drzewka kolumnowe w swoim ogrodzie, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Wybór jest bardzo szeroki! Wśród najpopularniejszych odmian wyróżniają się: 

 • jabłonie – np. Polka, która jest małym drzewkiem o wysokości od 40 do 80 cm. Daje owoce o chrupiącym, słodko-kwaśnym miąższu;

 • czereśnie – np. czarna Victoria, która osiąga wysokość ok. 2 m i tworzy liczne owoce w kształcie serca. Są jędrne i ciemnoczerwone;

 • śliwy – np. Imperial, która ma zwarty pokrój, a jej pędy rosną równolegle do pnia. W sprzyjających warunkach może osiągnąć do 3 m wysokości. Jej owoce są duże, ciemnofioletowe, a pod cienką skórką skrywają złocisty, słodki miąższ;

 • grusze – np. Decora, która rośnie dość powoli, ale za to tworzy smaczne owoce pokryte zieloną skórką, jednak od strony słońca może się zaczerwienić. 

W ofercie sklepów ogrodniczych dostępne są także kolumnowe odmiany nektaryn, moreli, brzoskwiń, jak i śliwomoreli. Dzięki temu możesz uprawiać ulubione drzewa i cieszyć się ich wspaniałymi owocami.  

kolumnowe drzewa owocowe Kolumnowe drzewa owocowe mogą osiągać maksymalnie 2-3 m wysokości i około 80 cm szerokości. Fot.123RF.com

Kolumnowe drzewa owocowe – uprawa i pielęgnacja

Uprawa kolumnowych drzew owocowych nie różni się od hodowli tradycyjnych okazów. Natomiast zanim zdecydujesz się zasadzić je w swoim ogrodzie, stwórz im odpowiednie warunki do rozwoju. Rośliny te nie mają specjalnych wymagań, jednak na niewłaściwym stanowisku nie będą obficie owocować, a ich przyrost będzie niewielki.  

 • Stanowisko

Niezależnie od tego, czy planujesz uprawiać drzewa w donicy, czy w gruncie, powinieneś wybrać dla nich słoneczne lub półcieniste stanowisko. Niektóre odmiany np. brzoskwiń czy moreli będą dodatkowo potrzebować osłony przed wiatrem 

 • Podłoże

Dodatkowo należy zadbać o żyzną, przepuszczalną glebę o obojętnym pH – ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna. Jednak nie może zalegać tam woda, np. spływająca z rynny, ponieważ jej nadmiar może doprowadzić do gnicia korzeni.  

 • Podlewanie

Zwłaszcza młode, świeżo posadzone drzewa i egzemplarzy, które rosną w donicach, wymagają obfitego podlewania. Z kolei starsze okazy umieszczone bezpośrednio w podłożu nie wymagają dodatkowego nawadniania. One tworzą głęboki system korzeniowy, dzięki czemu pozyskują potrzebne składniki z głębi ziemi.

 • Nawożenie

Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin w donicach. Drzewa szybko zużywają potrzebne składniki do rozwoju, więc trzeba je systematycznie uzupełniać np. za pomocą wieloskładnikowego preparatu. Okazy umieszczone w glebie można dokarmiać 1-2 razy w sezonie naturalnymi nawozami, np. kompostem.  

 • Przycinanie

Warto również pamiętać o systematycznym przycinaniu. W pierwszych latach uprawy należy obciąć pędy łącznie z pniem o ok. 30-40 cm (poza najwyższym, który ma być kontynuacją przewodnika). W następnych sezonach trzeba skrócić wszystkie gałęzie, aby ich długość nie przekraczała 30-40 cm. Dodatkowo warto usunąć wszystkie chore, zniekształcone i uszkodzone części rośliny, aby nie stały się miejscem rozwoju szkodników. 

kolumnowe drzewa owocowe Kolumnowe drzewa owocowe warto posadzić w słonecznym miejscu. Fot.123RF.com

Kolumnowe drzewa owocowe – jak sadzić? 

Sposób sadzenia kolumnowych drzew owocowych różni się w zależności od tego, jak chcesz je uprawiać. Jeśli planujesz: 

 • umieścić je na balkonie lub tarasie – wybierz donice o średnicy i wysokości od 50 do 60 cm, aby korzenie drzew mogły leżeć swobodnie i nie były pozginane czy połamane. Na dnie pojemnika powinna znaleźć się odpowiednio duża warstwa drenażu. Do tego możesz wykorzystać np. potłuczone ceramiczne doniczki, kamienie lub keramzyt. Dzięki temu korzenie nie będą stały w wodzie, co zapobiegnie ich gniciu. Drenaż należy przykryć warstwą ziemi. Następnie trzeba włożyć bryłę korzeniową drzewa do środka i zasypać ziemią. W międzyczasie warto delikatnie poruszać pniem, aby gleba dotarła we wszystkie zakamarki;

 • stworzyć sad w ogrodzie – wykop dołki o głębokości i średnicy od 50 do 60 cm, spulchnij dno i wymieszaj z keramzytem lub kamieniami, aby zapewnić dobry drenaż. Następnie wsyp do środka cienką warstwę nowego podłoża, wsadź roślinę i uzupełnij puste przestrzenie resztą gleby. Jeśli sadzisz kilka drzew obok siebie, pamiętaj, aby zachować między nimi odległość min. 1 m. 

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie drzew owocowych? Jeśli kupiłeś okaz w donicy, możesz umieścić go w gruncie niezależnie od pory roku. Natomiast rośliny kopane z ziemi, z tzw. gołym korzeniem należy sadzić wyłącznie wiosną przed rozpoczęciem wegetacji lub jesienią po jej zakończeniu.  

Jednocześnie warto pamiętać, że niezależnie do sposobu uprawy, pierwsze owoce mogą pojawić się dopiero 2-3 lata po posadzeniu roślin. Dlatego im szybciej umieścisz je w swoim ogrodzie, tym prędzej będziesz mógł cieszyć się pysznymi efektami swojej pracy. 

Kolumnowe drzewka owocowe – zimowanie 

Drzewka kolumnowe są dość odporne na polskie warunki atmosferyczne, dzięki czemu bez żadnych problemów mogą przetrwać nawet mroźną zimę. Problem pojawia się przy wiosennych przymrozkach. Nagły spadek temperatury może spowodować, że wszystkie zawiązane pąki opadną, a nowe pędy obumrą.  

Dlatego doświadczeni ogrodnicy polecają, aby na czas zimy okrywać drzewka agrowłókniną, chochołem ze słomy lub tekturą falistą. W przypadku okazów uprawianych w donicy należy pamiętać o zabezpieczeniu pojemnika, aby nie dopuścić do przemrożenia korzeni. Można np. owinąć go styropianem, jutą, słomą lub agrowłókniną. Dobrym pomysłem jest także przeniesienie donicy na ten czas np. do chłodnego garażu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0°C. 

Kolumnowe drzewa owocowe to świetna ozdoba ogrodu. Nie tylko wspaniale wygląda, ale także zapewnia smaczne owoce. Wystarczy tylko pamiętać o zasadach jej uprawy. Powodzenia! 

Przeczytaj również: 

Cięcie jabłoni zimą. Ważne terminy i zasady przycinania jabłoni

Pielęgnacja roślin zimujących w pojemnikach. Jak zabezpieczyć je przed mrozem?

Pielęgnacja pigwowca. Zacznij podlewać krzak tą mieszanką już teraz, na wiosnę wybuchnie

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Doskonałe rozwiązanie dla małych sadów i ogrodów. Jak uprawiać kolumnowe drzewa owocowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.