Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przytnij dereń tak, by miał mocno czerwone pędy. Które gatunki trzeba przycinać na wiosnę?

Derenie to efektowne krzewy, które zdobią wiele przydomowych ogrodów. Chętnie je uprawiamy, aby cieszyć się atrakcyjnym wyglądem ich liści, pędów i owoców. Niektóre z gatunków tych roślin zachowają ładny pokrój tylko wtedy, gdy ich gałązki będą systematycznie skracane. Sprawdź, jakie derenie trzeba przycinać i w jaki sposób to zrobić, by ich gałązki pięknie się wybarwiły.

Przytnij dereń tak, by miał mocno czerwone pędy. Które gatunki trzeba przycinać na wiosnę?
Niektóre gatunki derenia trzeba przycinać, inne zaś wcale tego nie potrzebują. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jakie derenie trzeba przycinać i kiedy to zrobić?

Derenie są krzewami, które zachwycają nas o każdej porze roku. Ich walory dekoracyjne doceniamy w okresie wiosenno-letnim, gdy zdobią je piękne liście i delikatne kwiaty, ale nie tylko. W czasie bezlistnym niektóre derenie zapierają dech kolorowymi pędami, które widoczne są nawet z daleka. Warto wiedzieć, że rośliny te tworzą liczną grupę zróżnicowanych gatunków, z czego największą popularnością wśród ogrodników cieszą się derenie białe, kwieciste rozłogowe, świdwy, pagodowe i Kousa. Na naszą szczególną uwagę zasługuje także Cornus mas – gatunek o jadalnych owocach, które świetnie nadają się na domowe przetwory, m.in. syropy, soki, dżemy, konfitury czy nalewki.

Wszystkie gatunki dereni łączy nie tylko efektowny wygląd, ale również prostota uprawy i pielęgnacji. Łatwo jest zapewnić tym roślinom idealne warunki wzrostu, ponieważ nie mają wygórowanych wymagań. Doskonale poradzą sobie zarówno w ubogiej, jak i suchej glebie, nie potrzebują też bardzo nasłonecznionego stanowiska czy systematycznego nawożenia. Musimy jednak pamiętać o tym, że niektóre derenie wymagają regularnego przycinania. Zabieg ten sprawia, że zachowują atrakcyjny pokrój, zdrowo rosną, a w przypadku odmian jadalnych – obficie owocują.

Derenie przycinamy wczesną wiosną. Derenie przycinamy wczesną wiosną. Fot. CanvaPro

Nie wszystkie derenie trzeba przycinać, ale część gatunków musi mieć skracane pędy. O których krzewach mowa?

  • dereń biały,

  • dereń świdwa,

  • dereń pagodowy,

  • dereń jadalny,

  • dereń kwiecisty.

Zabierając się za ten ważny zabieg pielęgnacyjny, musimy mieć na uwadze, że nie wszystkie derenie dobrze znoszą przycinanie, nawet jeśli go potrzebują. Dlatego niezwykle istotna jest technika cięcia, która nie powinna być taka sama w każdym przypadku. Ważny jest również termin wykonywania tego zabiegu. Przycinanie dereni zaplanujmy na początek sezonu wegetacyjnego, zanim na krzewach pojawią się liście. Wczesna wiosna, czyli luty i marzec, to odpowiedni termin, ponieważ rośliny będą miały czas na regenerację. Zabieg wykonujemy raz w roku.

Pędy derenia trzeba skrócić, zanim pojawią się na nich liście. Pędy derenia trzeba skrócić, zanim pojawią się na nich liście. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Wrzuć 2 kulki do każdej dziury w ziemi. Nornice i krety od razu się wyniosą

Jak przycinać derenie?

Młode derenie ozdobne, które dopiero posadziliśmy w ogrodzie, przycinamy na wysokości trzeciego lub czwartego pąka, aby pobudzić je do zdrowego wzrostu. Taki sposób skracania pędów sprawi, że gałązki pięknie się wybarwią. Pierwsze przycinanie jest wskazane w przypadku derenia białego, świdwy, jadalnego, pagodowego i kwiecistego. W kolejnych latach zabieg wykonujemy inaczej, przy czym sposób cięcia musimy dopasować do konkretnego gatunku. Sprawdź, jak przycinać poszczególne derenie:

  • Dereń biały – radykalne cięcie tego gatunku derenia realizujemy tylko raz na kilka lat, skracając wszystkie pędy na wysokości ok. 20 cm nad ziemią. To doskonały sposób na odmłodzenie krzewu, który na nowo zacznie wypuszczać silnie wybarwione pędy, będących jego najpiękniejszą ozdobą w okresie jesienno-zimowym. Co roku natomiast powinniśmy prześwietlać krzew, pozbywając się z niego chorych, uszkodzonych i martwych gałązek;

  • Dereń świdwa – ten gatunek musimy systematycznie przycinać, ponieważ najbardziej atrakcyjne są jego jednoroczne pędy. Dlatego istotne jest, aby każdej wiosny pozbywać się z korony części najstarszych gałęzi. Bez najmniejszych obaw możemy ściąć je nisko, ok. 10 cm nad ziemią, ponieważ dereń świdwa dobrze znosi intensywne cięcie;

  • Dereń pagodowy – warto pamiętać, że ten gatunek derenia nie potrzebuje mocnego cięcia, ponieważ w naturalny sposób zachowuje ładny pokrój, a jego pędy przebarwiają się nawet bez dodatkowych zabiegów. Wiosną warto jednak wykonać cięcie sanitarne, aby zatroszczyć się o dobrą kondycję tej rośliny. O tej porze roku pozbywamy się obumarłych i chorych gałęzi. Pozostałych pędów nie musimy skracać;

  • Dereń jadalny – roślina ta również nie potrzebuje radykalnego cięcia, ale wiosną warto pozbyć się z niej tych pędów, które nadmiernie zagęszczają koronę. Usuńmy też wszystkie gałęzie uszkodzone i porażone patogenami lub szkodnikami. Krzewu nie musimy formować, można prowadzić go naturalnie;

  • Dereń kwiecisty – ponieważ ten gatunek derenia słynie z pięknych kwiatów, z zabiegiem warto się wstrzymać do momentu, aż krzew przekwitnie. Wtedy możemy ściąć wszystkie chore, martwe i połamane gałęzie. Radykalne cięcie jest niewskazane, ponieważ grozi usunięciem pąków kwiatowych zawiązanych na kolejny rok.

Derenie kwieciste, jadalne i świdwy wymagają przycinania. Derenie kwieciste, jadalne i świdwy wymagają przycinania. Fot. CanvaPro

Zastanawiasz się, których dereni lepiej nie przycinać? Zabiegu tego nie potrzebują, a wręcz źle na niego reagują, derenie Kousa. Gatunek ten ma wolne tempo wzrostu i powoli się regeneruje, dlatego nie warto poddawać go systematycznemu przycinaniu. Zabieg nie spowoduje, że roślina będzie lepiej kwitnąć i owocować, dlatego jest zupełnie zbędny.

Pielęgnacja derenia po przycięciu

Regularne przycinanie dereni, które potrzebują tego zabiegu, wpływa na intensywne wybarwienie ich pędów. Decyduje również o dobrej kondycji roślin, dlatego warto poświęcić nieco czasu na skracanie ich gałązek. Czy dereń po przycięciu wymaga dodatkowej pielęgnacji? Nie, nic więcej nie musimy robić. Większość przycinanych gatunków szybko się regeneruje po zabiegu, a ich pędy nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Ważne jest jednak, aby pilnować zalecanego terminu ciecia (przed rozpoczęciem wegetacji), ponieważ zwłoka może doprowadzić do osłabienia roślin.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czego iglaki potrzebują po zimie? Domowe sposoby na ratowanie iglaków

Krzewy do cienia. Co posadzić w cieniu i półcieniu – wybieramy najlepsze gatunki

Jak skutecznie usunąć mech z trawnika? Rozsyp w miejscach, gdzie jest go najwięcej

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.