Porady ogrodnicze

Co posadzić na koniec lata? Sprawdź, jakie rośliny wysiać i posadzić w ogrodzie lub na balkonie

Zbliżająca się jesień kojarzy się większości z nas ze zbiorami w polach. Jednak okazuje się, że mimo trwających prac rolników, możemy jeszcze wiele zdziałać w naszych ogródkach. Jeśli zastanawiacie się, co posadzić lub zasiać jeszcze w sierpniu, to mamy dla was kilka porad.

Co posadzić na koniec lata? Sprawdź, jakie rośliny wysiać i posadzić w ogrodzie lub na balkonie
W sierpniu można jeszcze zasadzić wiele pięknych roślin. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Ogród w sierpniu jest zazieleniony i pełen dojrzałych owoców i warzyw. Nie brakuje również pięknie kwitnących kwiatów. Czuć zbliżającą się jesień, jednak mało kto zastanawia się, co posadzić na koniec lata. Wbrew pozorom jednak w sierpniu nie brakuje pracy w ogródku i można jeszcze wiele zdziałać przed zmianą pory roku.

Jakie rośliny dwuletnie sadzimy w sierpniu?

Rośliny dwuletnie, jak sama ich nazwa wskazuje, zakwitają dopiero po dwóch latach od momentu zasiewu. Przez okres pierwszego roku rośliny dwuletnie wytwarzają rozetę liściową i w ten sposób wegetują w zimę. W następnym sezonie, po zimowym wychłodzeniu, zwanym także procesem jarowizacji są gotowe do zakwitnięcia. Co ważne należy sadzić je w rocznych odstępach. Koniec lata to idealny czas na zasiew niektórych z nich. Jakie rośliny dwuletnie sadzimy w sierpniu? Oto kilka przykładów:

 • Zimowit jesienny – to roślina, której nie powinno się sadzić, jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta, ponieważ jest rośliną trującą. Jednak jej wygląd może skusić niejedną osobę, bo świetnie prezentuje się zarówno w ogródku, jak i na balkonie. Nie lubi podmokłych terenów i dobrze rośnie w półcieniu. Jeśli zdecydujesz się na zasadzenie tej rośliny, pamiętaj o tym, aby bulwy umieszczać w dwudziestocentymetrowych odległościach od siebie.

 • Bratki – jeśli nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie w ogrodnictwie i nie wiesz, co posadzić na koniec lata, to bratek będzie doskonałym wyborem. Nie jest to kwiatek trudny do pielęgnacji, a równocześnie wygląda pięknie i może cieszyć oko. Ciekawostką jest także to, że w niektórych przypadkach, może on zakwitnąć już nawet po roku od zasiania go. Ten kwiatek najlepiej rośnie w pełnym słońcu.

 • Niezapominajki – to piękne i drobne, niebieskie kwiatki, które sieją się same. Jeśli trafisz na kępki niezapominajek, przesadź je do swojego ogródka, najlepiej do zacienionego miejsca, gdzie nie będą narażone na wysuszenie.

 • Stokrotki – to także rośliny dwuletnie, które wysiewamy w czerwcu, ale na ich miejsce w ogrodzie przenosimy je dopiero w sierpniu. Warto znaleźć fragment podłoża, który jest słoneczny, bo to najlepsze warunki do wzrostu stokrotek.

Przeczytaj również: Sekret pięknych bratków. Posadź je w ten sposób - będą kwitły do jesieni

Na koniec lata w ogrodzie warto zasadzić bratki i stokrotki. Fot. 123RF.com

Jakie byliny cebulowe sadzimy w sierpniu?

Zastanawiając się, co posadzić na koniec lata, warto pamiętać o tym, że w ogrodzie bardzo dobrze prezentują się byliny cebulowe. W sierpniu sadzimy te, które wydadzą kwiaty na wiosnę, ponieważ muszą one przejść w zimowy stan spoczynku. Byliny cebulowe mają wiele odmian i gatunków, więc nie ma problemu ze znalezieniem tych najbardziej pasujących do naszego ogrodu. Przedstawiamy kilka propozycji:

 • Tulipany – są najpopularniejszym gatunkiem. Swoją renomę zawdzięczają bardzo szerokiemu wyborowi zarówno w kwestii gatunków, jak i kolorystyki. W Polsce najczęściej sieje się tulipany botaniczne Kauffmana i Greiga. Są one niskie i bardzo odporne, co ułatwia ich uprawę. W przypadku tulipanów istnieje duża różnorodność kształtów, które mogą zależeć między innymi od krótszych lub trąbkowych przykoronek, albo od szerokości i długości płatków.

 • Hiacynty – także cieszą się dużym powodzeniem. Jeśli jeszcze się zastanawiacie jakie byliny cebulowe sadzimy w sierpniu, to tę roślinę na pewno niejednokrotnie widzieliście. Kwitnie ona w Polsce od kwietnia do maja i ma wysokość do 30 centymetrów. W cieplejszych rejonach, skąd pochodzi hiacynt, zakwitanie rozpoczyna się już w lutym.

 • Krokusy – to byliny cebulowe, które kwitną jako jedne z pierwszych w Polsce, bo już od marca cieszą oko pięknymi kwiatami. Krokusy świetnie prezentują się zarówno w ogródkach, jak i na balkonach czy tarasach, ponieważ mogą być również uprawiane w doniczkach. Ich sadzenie rozpoczyna się na koniec lata i warto poszukać im słonecznego miejsca, które będzie stwarzało im najlepsze warunki do wzrostu.

Przeczytaj również:  Jak uprawiać tulipany w donicach? Najważniejsze zasady

Tulipany lubią stanowisko słoneczne. Fot.123RF.com

Jak dbać o byliny w sierpniu?

Jeśli zdecydujecie się na wysiew powyższych propozycji, musicie także wiedzieć, jak dbać o byliny w sierpniu, żeby wiosną cieszyły was pięknymi kwiatami. Licząc na efekty, musicie pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co pozwoli na pojawianie się nowych pąków. Sierpień to również dobra chwila na rozmnażanie swoich roślinnych okazów, co warto robić w niesłoneczny dzień. To także czas, w którym przestajemy nawozić byliny cebulowe.

Na koniec lata warto przesadzić byliny, które już posiadacie od co najmniej 3 lat. Rośliny ogrodowe rosnące przez wiele lat w jednym miejscu szybciej się starzeją i gorzej się rozrastają. Chcąc je przesadzić, trzeba podzielić na kępy byliny cebulowe. Najlepiej jest to robić w pochmurny dzień, żeby nie zostały poparzone słońcem. Należy przygotować dla nich nowe miejsce w ogrodzie. Zaczynamy od przekopania i odchwaszczenia gleby. Następnie warto ją wzmocnić poprzez nawożenie kompostownikiem lub granulowanym obornikiem, który miesza się z wierzchnią warstwą ziemi. Po przygotowaniu gleby wyznaczamy konkretne miejsca dla roślin. Można narysować je patykiem lub wyznaczyć stanowisko wysypując piasek wzdłuż konkretnych linii. Pod każdą z roślin wykopujemy zagłębienie, które pozwoli nam umieścić ją tam bez podwijania korzeni, wsadzamy ją tam i przysypujemy piaskiem. Ostatnim krokiem jest przyklepanie i ubicie ziemi oraz podlanie jej.

Jakie krzewy ozdobne posadzić w sierpniu?

Myśląc, co posadzić na koniec lata, nie zapominajmy także o tym, że w każdym ogrodzie świetnie prezentują się krzewy ozdobne. Planując ich sadzenie, warto wybrać pochmurne dni, żeby jeszcze mocne sierpniowe słońce im nie zaszkodziło. Koniec lata to dobry czas na sadzenie krzewów zimozielonych, do których zaliczamy na przykład różaneczniki. Są to rośliny z rodziny wrzosowatych. Osiągają okazałe wielkości, ponieważ mogą mieć aż do 5 metrów wysokości i są bardzo zróżnicowane. Ich kwiaty mają bogatą gamę kolorów, najczęściej są białe, czerwone lub fioletowe. Te krzewy ozdobne można sadzić pojedynczo lub komponować je grupowo, a także ze względu na ich wysokość, mogą pełnić funkcję żywopłotu.

Kolejną propozycją są bukszpany, które należy sadzić w miejscu słonecznym lub w półcieniu. Stosowane są między innymi do tworzenia roślinnych figur i rzeźb, które ozdabiają ogrody. Często używa się ich również jako żywopłotu.

Krzewem zimozielonym są także cyprysiki, które nadają się do każdego rodzaju ogrodów. Wśród nich są krzewy, które mogą pomóc ci w stworzeniu żywopłotu oraz krzewy, które będą ozdobą skalniaków lub trawnika. Najbardziej popularnymi gatunkami jest cyprysik Lawsona, groszkowy i tępołuskowy, które różnią się między sobą kolorystyką oraz kształtem. Warto pamiętać, że cyprysiki nie mogą być sadzone zbyt blisko innych roślin, ponieważ tracą wtedy one dolne igły i wyglądają mniej atrakcyjnie.

Przeczytaj również: Co najlepiej posadzić obok rododendronów? Oto polecane kwiaty i krzewy

Towarzystwo iglaków sprzyja rozwojowi rododendronów. Fot. 123RF.com

Jakie warzywa wysiać na koniec lata?

Co posadzić na koniec lata oprócz kwiatów i krzewów ozdobnych? Okazuje się, że sierpień to dobry moment na to, żeby dodatkowo wysiać warzywa na jesień. Wiele z nich jest mrozoodpornych i już wczesną wiosną są gotowe do zebrania. Należą do nich specjalne odmiany:

 • rzodkiewek,
 • czosnku,
 • sałaty,
 • marchwi
 • cebuli ozimej,
 • buraków liściowych.

Chcąc wysiać je prawidłowo, trzeba pamiętać o umieszczaniu warzyw w nasłonecznionym i nienarażonym na wiatr miejscu. Równie ważne jest ich systematyczne podlewanie, które pozwala lepiej ukorzenić się sadzonkom.

Przeczytaj również: Jakie rośliny trzeba siać, sadzić i rozsadzać w sierpniu?

Koniec sierpnia to dobry czas na wysiew sałaty. Fot. 123RF.com

Co sadzić w sierpniu na balkonie?

O ogród można zadbać jesienią na wiele sposobów, jednak nie każdy z nas ma możliwość uprawy roślin na przydomowej przestrzeni. Wobec tego, co sadzić w sierpniu na balkonie, żeby uzyskać równie zachwycający efekt? Mamy dla was kilka podpowiedzi:

 • Wrzosy - każdemu nieodłącznie kojarzą się z jesienią. Zachwycają swoim wyglądem, ale równocześnie są bardzo wymagającą rośliną, którą należy odpowiednio pielęgnować i między innymi dbać o to, żeby zawsze miała wodę.

 • Petunie – to roślina nietolerująca zimna, dlatego utrzymuje się tylko przez jeden sezon. Lubią słoneczne umiejscowienie, które osłonięte jest od wiatru. Petunie mają odmianę pnącą lub zwisającą, dlatego można dobrać je do swojej kompozycji balkonowej.

 • Astry bylinowe – są odpowiednią rośliną dla początkujących, ponieważ ich uprawa nie jest wymagająca. Wyglądem przypominają chryzantemy. Najlepsze są dla nich słoneczne miejsca, ale równocześnie potrzebują obfitego i systematycznego podlewania.

 • Maciejka – mimo że nie pomyślelibyśmy, aby sadzić w sierpniu tę roślinę, która kojarzy nam się głównie z czerwcowymi i lipcowymi wieczorami, to dzięki umieszczeniu jej w doniczce możemy dłużej się cieszyć jej zapachem. Decydując się na wysiew maciejki w sierpniu, zakwitu należy się spodziewać po 3 tygodniach.

Przeczytaj również: Najczęstsze błędy w uprawie wrzosów. Tego nie rób, bo szybko zmarnieją

Wrzosy są bardzo dekoracyjne i łatwe w uprawie, ale pod warunkiem, że zapewnisz im wszystko, czego potrzebują. Fot.123RF.com

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.