Porady ogrodnicze

Najczęstsze błędy w uprawie wrzosów. Tego nie rób, bo szybko zmarnieją

Fioletowo-różowe kobierce wrzosów to widok, który kojarzy się z jesienią. Chcesz cieszyć się nim co roku? Zadbaj o właściwą pielęgnację. Poznaj podstawowe błędy w uprawie wrzosów w ogrodzie, na balkonie lub w domu i dowiedz się, jakie mogą być ich konsekwencje. Dzięki temu twoje rośliny już nigdy nie będą przedwcześnie więdnąć ani tracić kwiatów!

Najczęstsze błędy w uprawie wrzosów. Tego nie rób, bo szybko zmarnieją
Wrzosy są bardzo dekoracyjne i łatwe w uprawie, ale pod warunkiem, że zapewnisz im wszystko, czego potrzebują. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Wrzosy – uprawa w ogrodzie lub na balkonie

Wielu problemów z uprawą wrzosów na balkonie czy w ogrodzie unikniesz, wybierając dla nich odpowiednie stanowisko i rodzaj gleby. Usychanie czy gnicie korzeni jest niekiedy związane nie z chorobami czy obecnością szkodników, ale właśnie z nieodpowiednio wybranym miejscem uprawy.

Szukając stanowiska dla wrzosów, warto zainspirować się naturą – postaraj się jak najlepiej odtworzyć warunki, w których w przyrodzie występują rośliny. Naturalnym środowiskiem dla tych krzewinek są polany w lasach iglastych, z luźnymi, przepuszczalnymi glebami. Wrzosy często rosną na glebach piaszczystych – zdarza się, że porastają nawet nadmorskie wydmy.

Idealne na uprawę wrzosów w ogrodzie czy na balkonie będzie miejsce słoneczne, osłonięte od wiatru. Możesz wybrać dla nich niewielkie wzniesienie, aby mieć pewność, że w okresie zimowym w ziemi nie będzie gromadzić się nadmiar wody. Jeśli chodzi o glebę, to powinna być ona – podobnie jak w przypadku stanowisk naturalnych – luźna i przepuszczalna, o kwaśnym odczynie. Wrzosy ogrodowe mają jednak większe wymagania glebowe od tych dziko rosnących. Aby długo rosnąć i intensywnie kwitnąć, potrzebują średnio żyznej gleby. Warto też zapobiec nadmiernemu parowaniu wody i ułożyć na ziemi warstwę ściółki.

wrzosy Wrzosy powinny być podlewane regularnie małymi porcjami wody. Fot.123RF.com

Błędy przy wyborze stanowiska pod uprawę wrzosów 

Jakie błędy pojawiają się najczęściej na etapie wyboru stanowiska dla wrzosów? Problemem może być niewłaściwa gleba: jeśli jest ciężka i zbita, może okazać się zbyt wilgotna dla tych roślin. Jak sobie z tym poradzić? Jeżeli warstwa gliniastej ziemi jest niezbyt głęboka, możesz spróbować ją po prostu usunąć i uzupełnić to miejsce torfem. Zadbaj także o odpowiedni drenaż.

Co może się stać, gdy posadzisz wrzosy w miejscu, gdzie brakuje światła słonecznego? Prawdopodobnie nie będą wtedy wyglądały tak efektownie jak rośliny uprawiane na stanowisku słonecznym. Ich kwiaty mogą być niewielkie, o mało wyrazistych barwach. Uprawa wrzosów w cieniu może być problematyczna także ze względu na dużą wilgotność gleby – woda w takich miejscach trudno odparowuje i może powodować gnicie korzeni roślin.

Przeczytaj również: Oryginalna ozdoba letnich rabat. Jak uprawiać liatrę kłosową?

liatra kłosowa Liatra posiada bardzo nietypowe kwiatostany. Fot. 123RF.com

Popularne błędy w uprawie wrzosów i ich konsekwencje

Wrzosy są uznawane za rośliny dość łatwe w uprawie. Mają jednak swoje wymagania. Jeśli chcesz, by jesienią stanowiły kolorową ozdobę twojego ogrodu lub balkonowych skrzynek, pamiętaj o kilku ważnych zasadach dotyczących pielęgnacji. Dzięki temu unikniesz poważnych błędów w uprawie wrzosów, które mogłyby prowadzić do całkowitego zniszczenia roślin.

  • Błędy związane z podlewaniem wrzosów

Podstawową zasadą, której należy przestrzegać przy uprawie wrzosów w ogrodzie czy na balkonie, jest unikanie nadmiernego podlewania. Pamiętaj, że rośliny bardzo źle reagują na zbyt wilgotne środowisko. Dotyczy to zarówno warunków glebowych, jak i zbyt obfitego nawadniania.

Co grozi wrzosom, które są zbyt często lub zbyt mocno podlewane? Korzenie, które znajdują się w wilgotnej glebie, zaczynają gnić, co prowadzi ostatecznie do uschnięcia całej krzewinki. Takie rośliny są także bardziej narażone na choroby i działanie szkodników, np. mącznika.

Pamiętaj jednocześnie, że wrzosy są mało odporne na suszę. Należy je regularnie podlewać szczególnie w okresie kwitnienia. Wystarczy im niewielka ilość wody – ich korzenie są płytkie i pobierają wilgoć tylko z górnych warstw gleby.

wrzosy stanowisko Wrzosy należy sadzić w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Fot.123RF.com

  • Błędy związane z nawożeniem wrzosów

To nie brak nawożenia, ale zbyt intensywne zasilanie składnikami odżywczymi jest popularnym błędem w uprawie wrzosów. Przenawożone rośliny mogą tracić kwiaty i więdnąć. Aby wrzosy rozwijały się prawidłowo, wystarczy zasilić je nawozem 2–3 razy w sezonie (w przypadku wolno działających nawozów wystarczy zrobić to raz, wiosną). Unikaj nawożenia wrzosowiska w porze kwitnienia.

Błędem w uprawie może być również niewłaściwy dobór nawozu. W przypadku wrzosów nie sprawdzą się nawozy uniwersalne. Potrzebujesz preparatów, które dodatkowo zakwaszą glebę, zawierających np. siarczan potasu czy magnezu lub mocznik.

  • Błędy związane z zabezpieczeniem wrzosów przed mrozami

Wrzosy są roślinami wieloletnimi i mogą cieszyć twoje oko przez wiele lat – pod warunkiem, że odpowiednio zadbasz o nie w czasie zimy. Błędem jest pozostawianie krzewinek bez okrycia. Co ciekawe, to nie mroźna i śnieżna zima jest dla nich największym zagrożeniem, ale nieco cieplejsze dni, w czasie których słońce zaczyna przygrzewać, ale ziemia nadal jest zmarznięta. Siły witalne rośliny zostają wówczas pobudzone, ale korzenie nie mogą pobierać wody i wrzos usycha. O okrycie roślin najlepiej zadbać już jesienią. Wystarczy przykryć je iglastymi gałęźmi.

  • Błędy związane z porą sadzenia

To właśnie jesienią kwiaciarnie i sklepy ogrodnicze kuszą wystawami pełnymi różnokolorowych wrzosów w doniczkach. Pamiętaj jednak, że nie jest to odpowiedni czas na to, by sadzić je w ogrodzie czy na balkonie. Przesadzanie z doniczek do ziemi tuż przed przymrozkami może sprawić, że roślina nie zdąży dobrze się ukorzenić i będzie narażona na uschnięcie lub przemarznięcie. W tym czasie problemem jest także ciężka i wilgotna gleba, która może powodować gnicie korzeni rośliny. Lepiej poczekać z tym do wiosny i wtedy kupić sadzonki.

wrzosy uprawa Wrzosy trzeba zabezpieczyć na zimę, okrywając je świerkowymi gałęziami bądź włókniną. Fot.123RF.com

  • Błędy związane z przycinaniem wrzosów

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w przypadku tych kolorowych krzewinek konieczne jest regularne przycinanie. Wrzosy są cenione nie tylko ze względu na piękną barwę kwiatów, ale także swój kształt. Jeśli pozwolisz roślinie na swobodne rozrastanie się w dowolnym kierunku, prawdopodobnie jej forma stanie się nieregularna – będzie bardziej rozrośnięta od słonecznej strony. Dzięki przycinaniu wrzosy będą lepiej wyglądały i obficiej kwitły.

Kiedy najlepiej zadbać o zwarty pokrój wrzosów? Przycinanie wykonuje się przed porą kwitnienia – później możesz uszkodzić kwiatostany i sprawić, że roślina nie będzie dawała kwiatów. Podczas tego zabiegu usuń tylko część pędu, wykonując cięcie nieco poniżej miejsca, w którym w poprzednim roku pojawiły się kwiaty.

Jakie choroby najczęściej grożą wrzosom?

Choroby wrzosów zdarzają się nawet w idealnie zaprojektowanych i zadbanych ogrodach. W niektórych przypadkach możesz jednak zapobiec takim problemom, stosując właściwą pielęgnację.

Takim przykładem jest występowanie szarej pleśni. Pojawia się ona podczas deszczowej pogody, ale także w miejscach, gdzie jest zbyt wilgotno. Tej choroby wrzosów możesz uniknąć, tworząc drenaż i ograniczając podlewanie.

Inną chorobą związaną z nadmierną wilgocią jest fytoftoroza. Jej objawem jest żółknięcie i brązowienie pędów, gnicie i butwienie korzeni. Cała roślina lub jej część zamiera w ciągu 2–3 tygodni. Z fytoftorozą walczy się poprzez opryskiwanie wrzosów środkami chemicznymi. Profilaktycznie możesz spryskać w czerwcu całe wrzosowisko fungicydami.

Przeczytaj również: Apetyczna pysznogłówka ozdabia ogród i talerze. Jak ją uprawiać i wykorzystywać?

pysznogłówka Kwiaty pysznogłówki są jadalne i pięknie pachną. Fot. 123RF.com

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najczęstsze błędy w uprawie wrzosów. Tego nie rób, bo szybko zmarnieją"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.