Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wiosenne nawożenie ogrodu

Wiosna to czas intensywnego wzrostu roślin w ogrodzie. Żeby proces ten przebiegał prawidłowo,  krzewy i byliny potrzebują żyznej i obfitej w składniki pokarmowe ziemi. Jak przygotować rośliny ogrodowe do nadchodzącego sezonu i w jaki sposób prawidłowo je nawozić?

Wiosenne nawożenie ogrodu

Fot.123RF.com

Większość roślin uprawnych i ozdobnych nie poradzi sobie bez dodatkowego nawożenia. Dlatego jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie przeprowadza się w ogrodach. 

Kompost – nawóz organiczny

Kompost to podstawa wiosennego nawożenia ogrodu. Dostarczy roślinom szeregu cennych składników odżywczych, oraz wzbogaci glebę w materię organiczną. Dzięki temu poprawia się jej struktura – tworzy się próchnica i rozwijają pożyteczne mikroorganizmy. Jednak  mimo wielu zalet, kompost nie dostarczy roślinom takiej ilości składników odżywczych, jakiej potrzebują, dlatego trzeba go uzupełnić nawozami mineralnymi.

Porada ogrodnika: Na rabatach, zamiast kompostu można lekko przekopać rozłożoną na powierzchni ziemi 3-centymetrową warstwę torfu (wysokiego lub niskiego), przekompostowanej kory.

Uwaga! Nigdy nie stosuj do wiosennego nawożenia obornika. Może "spalić" delikatne rośliny. Najlepszym okresem na jego użycie jest jesień.


Fot.123RF.com

Wiosenne nawożenie przedwegetacyjne

Nawożenie przedwegetacyjne – prowadzi się jeszcze przed siewem i sadzeniem roślin. Dzięki niemu dostarczasz swoim roślinom startowy zestaw składników odżywczych, niezbędny na pierwszym etapie ich rozwoju.

Do przedsiewnego nawożenia roślin azotem najlepiej zastosować: siarczan amonowy lub mocznik, które pozostają w podłożu dłużej, niż w przypadku użycia innych rodzajów nawozów.

Do wiosennego nawożenia roślin potasem zastosuj: siarczan potasowy lub saletra potasowa. Uwaga! Nawozy w formie soli, nie są odpowiednie dla roślin na wczesnym etapie rozwoju.

Nawozy potasowe (P) i fosforowe (K) na wiosnę podajemy jednorazowo – całą zalecaną dawkę.

Nawozy azotowe (N) dzielimy – tz. połowę dawki podajemy przedwegetacyjnie, a połowę stosujemy pogłównie.

Wiosenne nawożenie pogłówne

Po nawożeniu przed wegetacyjnym należy wykonać nawożenie pogłówne. Polega ono na dostarczaniu roślinom składników pokarmowych przez cały okres wegetacji. Dawkę nawozu najlepiej podzielić na kilka części, zasilając rośliny 2-3 razy w sezonie, co kilka tygodni.

Drzewa i krzewy: najlepiej stosować nawóz fosforowy i potasowy.

Byliny: zasila się nawozem dla roślin zielonych (z większą ilością azotu) lub dla roślin kwitnących (ze zwiększoną zawartością potasu i fosforu).

Rośliny iglaste: nawozy z magnezem, żelazem i z siarką (zapobiegają żółknięciu igieł i zakwaszają podłoże).

Warto również korzystać z gotowych mieszanek nawozowych, przeznaczonych dla konkretnej grupy roślin (np. do róż, do iglaków, do żywopłotów, do trawnika, etc.)

Dokarmiając rośliny pogłównie, należy pamiętać, aby zakończyć nawożenie roślin zimujących w gruncie azotem (N) najdalej w lipcu, gdyż pierwiastek ten podawany później utrudni drewnienie pędów i nie pozwoli roślinom przygotować się do zimowania.

Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Cztery nawozy, które każdy ogrodnik powinien znać. Naturalne i skuteczne

Najpopularniejszy nawóz, który wzmocni rośliny w twoim ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Drzewka owocowe. Jak je nawozić?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.