Porady ogrodnicze

Drzewka owocowe. Jak je nawozić?

Drzewka owocowe, podobnie jak rośliny ozdobne, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy je podlewać, przycinać, chronić przed chorobami oraz nawozić. Skuteczne nawożenie zagwarantuje duży i smaczny plon, z którego będziemy mogli przyrządzić zimowe przetwory.
Drzewka owocowe. Jak je nawozić?
REKLAMA

Główna zasada uprawy drzewek owocowych jest następująca: w pierwszym roku po posadzeniu, nie nawozimy ich. Dbamy jedynie o to, aby nie ucierpiały z powodu braku wody, głównie w sezonie letnim i wiosennym. Usuwamy również z ich towarzystwa chwasty, które stanowią konkurencję w procesie pobierania substancji odżywczych i wody gruntowej z podłoża.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Nawożenie
W drugim roku po posadzeniu nawozimy drzewka obornikiem lub zamiennie kompostem, w ilości 2-5 kg na 1m2 (obornik) lub 1-2 kg na 1m2 (kompost). Czynność tą wykonujemy zawsze na wiosnę. Jeżeli nie możemy nabyć obornika lub kompostu, wówczas sporządzamy specjalną mieszankę nawozów mineralnych. Na jedno drzewko owocowe przygotowujemy:
- 0,2 kg nawozów azotowych
- 0,1 kg nawozów potasowych

Jesienią podsypujemy drzewko 0,2 kg nawozu fosforanowego. W punktach ogrodniczych możemy również nabyć specjalnie, już spreparowane mieszanki nawozowe (np. Fructus).

 

Drzewka starsze, które zaczęły już owocować, wiosną nawozimy według następujących proporcji: nawozy minerale, takie jak obornik czy kompost, rozsypujemy w okresie co 3-4 lata, w obrębie korony drzewa w ilości ok. 3-4kg (na jedno drzewko). Natomiast, jeżeli dysponujemy nawozami mineralnymi, zabieg wykonujemy co roku. Na jedno drzewko stosujemy: 3-4 kg nawozów azotowych, 2-3 kg soli potasowej na wiosnę oraz 2kg superfosfatu na jesień.

 
Pamiętajmy, że takie gatunki jak wiśnie i śliwy, nawozimy w proporcjach o połowę mniejszych niż te powyżej podane.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Wapnowanie
Kolejną czynnością związaną z nawożeniem drzewek owocowych jest ich wapnowanie. Zabieg wykonujemy, przeznaczajac 2-5 kg wapna pod jedno drzewo. Do tego celu używamy tak zwanego wapna nawozowego. Ilość materiału, jaki użyjemy, uzależniony jest od zakwaszenia gleby. W przypadku trudności ze zdobyciem wapna możemy go zastąpić mielona kredą (do nabycia w składach budowlanych oraz punktach ogrodniczych).  Wapnujemy zawsze w okresie późnej jesieni.

Skuteczne nawożenie trawnika. Przeczytaj >>

Ściółkowanie
Jednym z bardziej pożądanych zabiegów, jest również ściółkowanie ziemi pod drzewkami. Ściółkujemy za pomocą kompostu z korowiny drzew iglastych lub rozdrobnioną korą (może to być również tzw. kora dekoracyjna, którą zakupujemy w centrach ogrodniczych lub szkółkach). Zabieg ten, zabezpiecza ziemię pod drzewkiem przed zbytnim wyparowywaniem wody, jak również znacząco hamuje rozwój chwastów. 


B
arbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

KLIKNIJ I ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY POLAKÓW!

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Przeczytaj również:

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Drzewka owocowe. Jak je nawozić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.