Z artykułu dowiesz się:
- Jakie brzozy do ogrodu wybrać? Najpopularniejsze gatunki
- Brzoza w ogrodzie - zalety
- Brzoza w ogrodzie – wady
- Uprawa brzozy w ogrodzie. Sadzenie, pielęgnacja i przycinanie brzozy
- Woda brzozowa – jak zbierać sok z brzozy?
Brzoza to jedno z najpopularniejszych polskich drzew o charakterystycznej, białej korze i drobnych liściach. Doskonale sprawdzą się zarówna na dużej, jak i niewielkiej przestrzeni. Odmiany miniaturowe można sadzić nie tylko w gruncie, ale również w doniczkach. Dzięki temu staną się efektowną ozdobą balkonu lub tarasu.
Jakie brzozy do ogrodu wybrać? Najpopularniejsze gatunki
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak liczne są odmiany brzóz nadających się do sadzenia w ogrodzie. Można wśród nich znaleźć zarówno duże, jak i niewielkie drzewka. Do najchętniej wybieranych gatunków należą:
- Brzoza brodawkowata – to prawdopodobnie najpopularniejsza w naszym kraju brzoza, występująca zarówno w warunkach naturalnych, jak i hodowana w ogrodach. Osiąga wysokość do 30 m. Posiada charakterystyczną białą korę oraz rozłożyste, zwisające pędy. Jest bardzo odporna na zmienne warunki atmosferyczne, dobrze znosi okres suszy i świetnie radzi sobie nawet w ubogich glebach. Ze względu na swoje rozmiary świetnie sprawdzi się w dużych ogrodach.
- Brzoza Doorenbos, nazywana również pożyteczną – należy do niższych gatunków, idealnie nadających się do mniejszej przestrzeni. Dorasta maksymalnie do 10 m wysokości, nie jest również zbyt rozłożysta. Można sadzić ją samodzielnie lub w skupiskach po kilka, a nawet kilkanaście drzewek. Jest mało wymagająca, preferuje jednak suchą, przepuszczalną glebę.
- Brzoza brodawkowata Laciniata – to niewielkie drzewko, osiągające maksymalną wysokość 5 m. Jest idealna do małych ogrodów i rabatek. Jest to gatunek dekoracyjny, o efektownych, długich pędach. Świetnie radzi sobie w niemal każdym rodzaju podłoża.
- Brzoza omszana – jako jeden z niewielu gatunków brzozy preferuje wilgotną glebę. Można ją więc sadzić w pobliżu oczek wodnych lub w podmokłych ogrodach.
- Brzoza papierowa - ta odmiana również nadaje się do sadzenia w wilgotnej, żyznej glebie, jednak gorzej znosi nadmiar wody. Jest bardzo efektowna – posiada jasną, gładką korę. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie w przeszłości była wykorzystywana przez rdzennych mieszkańców do produkcji papieru (stąd jej nazwa).
- Brzoza brodawkowata Youngii – to dekoracyjny, bardzo wytrzymały gatunek, nadający się do szczepienia na podkładce. Dzięki temu można kontrolować docelową wysokość rośliny.
Betula pendula/ Brzoza brodawkowa Fot. 123RF/PICSEL
Brzoza w ogrodzie - zalety
Bez wątpienia największą zaletą brzozy w ogrodzie jest jej wytrzymałość. Większość gatunków bardzo dobrze radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, nie ma też szczególnych wymagań dotyczących ekspozycji czy rodzaju gleby.
Brzozy wolą suche podłoże – dobrze rosną nawet w ubogiej, piaszczystej glebie i w zacienionych miejscach. Niektóre gatunki gorzej jednak znoszą nadmierne podlewanie.
Uprawa brzozy w ogrodzie jest prosta i niewymagająca, a do tego drzewo jest bardzo efektowne. Ładnie prezentuje się samodzielnie oraz w połączeniu z innymi gatunkami roślin, takimi jak:
- jałowce,
- tawuły,
- trawy ozdobne,
- wrzosy,
- lawenda,
- bukszpan,
- szałwia,
- różanecznik
W zależności od posiadanej powierzchni, brzozy w ogrodzie można sadzić pojedynczo lub w większej grupie, tworząc w ten sposób brzezinę.
Betula papyrifera/ Brzoza papierowa. Fot. 123RF/PICSEL
Brzoza w ogrodzie – wady
Mimo że drzewo to bardzo efektownie wygląda, jest silnym alergenem. Szczególnie uciążliwe może to być w okresie od kwietnia do maja, gdy brzozy intensywnie pylą.
Dodatkowo wielu osobom przeszkadzają nasiona, które spadają z drzew i rozsypują się po całym ogrodzie.
Uprawa brzozy w ogrodzie. Sadzenie, pielęgnacja i przycinanie brzozy
Najlepszym momentem na sadzenie brzozy jest końcówka jesieni. Warto zrobić to jednak przed nadejściem pierwszych mrozów, które mogłyby zniszczyć młode drzewko. Zaleca się podparcie sadzonki, co uchroni ją przed uszkodzeniem przez silne podmuchy wiatru i pozwoli utrzymać pion w czasie wzrostu.
Brzozy są bardzo niewymagające. Ich pielęgnacja ogranicza się niemal wyłącznie do sezonowego przycinana pędów – najlepiej robić to na początku wiosny – oraz podlewania w okresie suszy.
Drzewa te są raczej odporne na choroby, zdarza się jednak, że atakują je mszyce. W takiej sytuacji niezbędne są opryski.
Przeczytaj również: Co można wysiać już teraz i w gruncie, i w doniczce ? Terminarz siewu warzyw w marcu
Woda brzozowa – jak zbierać sok z brzozy?
Sok z brzozy ma wiele właściwości zdrowotnych. Można go zbierać z różnych odmian brzozy brodawkowej oraz brzozy omszałej. Należy robić to wczesną wiosną – najlepiej na przełomie marca i kwietnia – zanim drzewko wypuści pierwsze pąki.
W zależności od wielkości drzewa, dziennie można zebrać nawet kilka litrów soku. Aby go pozyskać, wystarczy naciąć gałąź na głębokość ok. 1 cm i umieścić ją w dużym naczyniu – np. butelce. Sok będzie spływał z pędów do jej wnętrza. Po pobraniu soku należy pamiętać o zabezpieczeniu wykonanego otworu (np. gazą), tak, by do wnętrza nie dostały się owady.
Przeczytaj również: Drzewa do małego ogrodu – jakie gatunki wybrać?
W każdym ogrodzie znajdzie się miejsce choćby na jedno drzewko. Fot.123RF.com
Przeczytaj: Wiosenna pielęgnacja skóry: Maseczka z lnu na twarz