Porady ogrodnicze

Rozdrabniarka do gałęzi. Na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Czy w twoim ogrodzie po przycinaniu krzewów i drzew panuje bałagan? Czy chciałbyś jakoś wykorzystać te zalegające gałęzie, zamiast je wyrzucać lub palić? Rozdrabniacz do gałęzi to bardzo przydatne urządzenie w pielęgnacji i porządkowaniu ogrodu. Dowiedz się, jakie są rodzaje rozdrabniaczy i jak wybrać ten najbardziej dopasowany do twoich potrzeb.

Rozdrabniarka do gałęzi. Na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Rozdrabniarka - maszyna do mielenia gałęzi

Rozdrabniacz to maszyna do rozdrabniania gałęzi, która za pomocą ostrzy tnie drewno na mniejsze kawałki, czyli zrębki. Urządzenie zostało stworzone po to, by ułatwiać prace ogrodowe przy roślinach wymagających częstych przycinek. Jeśli jest dobrej jakości, poradzi sobie zarówno ze świeżymi, jak i suchymi gałązkami. Doskonale sprawdzi się więc przy:

  • bylinach,
  • mniejszych krzewach,
  • drzewach owocowych,
  • drzewach liściastych,
  • drzewach iglastych.

Rozdrabniacze do gałęzi używane są najczęściej przez zapalonych ogrodników, rolników oraz leśników. Zwykle są łatwe w obsłudze i bezpieczne, choć trzeba zachować ostrożność i pewne zasady podczas ich użytkowania. Pomagają one zachować porządek bez palenia niepotrzebnych gałęzi, konarów czy liści, ale również pozwala ponownie je wykorzystać.

Zrębki świetnie nadają się między innymi na kompost oraz do ściółkowania. Pozostawione pomiędzy drzewami lub krzewami, pomagają ograniczać parowanie wody. Dzięki temu ziemia zachowuje większą wilgotność i stałą temperaturę. Ponadto zrębki wzbogacają glebę w składniki pokarmowe i hamują rozwój chwastów.

Rozdrabniarki mogą mieć różną wielkość, źródła zasilania oraz dodatkowe wyposażenie. Jednak każda maszyna, niezależnie od modelu, posiada obudowę wykonaną z metalu lub tworzywa sztucznego (o różnej grubości) oraz mechanizm tnący.

Jaki rozdrabniacz do gałęzi - frezowy czy nożowy?

Rozdrabniacz nożowy to najprostsza, najtańsza, ale i najmniej wydajna opcja. Posiada obracającą się tarczę z ostrzem lub ostrzami. Włożone do niego gałęzie są dociskane i cięte na drobne kawałki. Dzięki prostej konstrukcji, są to naprawdę niezawodne urządzenia. Mimo to noże, nawet te stalowe i najwyższej jakości, z czasem się zużywają. Trzeba pamiętać, aby od czasu do czasu je naostrzyć. Urządzenie dobrze radzi sobie z cienkimi, niezbyt dużymi gałązkami. Idealnie nadaje się do niewielkich ogrodów i sadów, gdzie będzie używany kilka razy w roku. Do cięcia twardych i większych gałęzi lepiej nada się rozdrabniacz nożowy z napędem ślimakowym, cechujący się dłuższym czasem eksploatacji. 

Jeśli chodzi o rozdrabniacz frezowy, to jest to sprzęt zdecydowanie droższy. Posiada szybko tnące frezy. Gałęzie są w nim zaciągane automatycznie, co przekłada się na większy komfort oraz krótszy czas pracy. Jest stosunkowo cichy i charakteryzuje się sporą wydajnością. Dodatkowo nie wymaga tak częstych czynności konserwacyjnych, jak rozdrabniacze nożowe. Dobrze sprawdzi się w wielkopowierzchniowym ogrodzie i sporym sadzie. Z najgrubszymi gałęziami poradzą sobie rozdrabniacze wałkowe z wałkami frezującymi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że te duże rozdrabniacze frezowe mogą ważyć nawet ponad 150 kg.

Na rynku istnieją również rozdrabniacze z turbiną, na końcach której umieszczone są masywne noże. Świetnie radzą sobie z grubymi gałęziami i są niezwykle szybkie, wydajne, ale niestety bardzo prądożerne. Podobnie jak rozdrabniacz frezowy, automatycznie zaciągają gałęzie.

rpzdrabniarka do gałęzi Na rynku dostepne są rózne modele rozdrabniarek do gałęzi. Fot.123RF.com

Jakie wybrać rozdrabniarki?

Wybór tej najbardziej dopasowanej do potrzeb rozdrabniarki powinien zostać dokonany głównie pod kątem wielkości posiadanego ogrodu oraz ilości posiadanych drzew i krzewów. Urządzenia te nie są tanie, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę również na ich:

  • wydajność,
  • moc silnika (najlepiej większą niż 2 kW),
  • rodzaj mechanizmu tnącego,
  • maksymalną średnicę rozdrabnianych gałęzi.

Jeśli jesteś właścicielem niewielkiego ogrodu, w zupełności wystarczy ci mały rozdrabniacz z pojemnym koszem na zrębki. Zwróć też uwagę na łatwość dostępu do noży tnących na wypadek, gdyby utknęła tam jakaś gałąź. Przydatne mogą okazać się również: mechanizm zabezpieczający przed uruchomieniem, hamulec, automatyczne wciąganie gałęzi, bieg wsteczny oraz… koła. Rozdrabniarka do drewna nie waży mało, a nie wszystkie maszyny zostają w nie wyposażone w koła, które zdecydowanie ułatwiają ich przesunięcie w inne miejsce. Rozdrabniacz może być też zasilany silnikiem elektrycznym lub spalinowym.

Lepszy jest rozdrabniacz elektryczny czy spalinowy?

Odpowiedź niestety nie będzie jednoznaczna. Tak jak przy wyborze parametrów rozdrabniacza, tak i tu najważniejszym parametrem jest wielkość i rodzaj powierzchni, na której chcesz go użyć, a także rodzaj roślinności, z którą będziesz pracować.

Rozdrabniacz elektryczny

Zaletą elektrycznego rozdrabniacza do gałęzi jest jego lekkość (do 30 kg) i niewielki rozmiar. Z pewnością będzie bardziej odpowiadać osobom dbającym o środowisko, ponieważ nie generuje do atmosfery szkodliwych spalin. Rozdrabniacz elektryczny jest również dużo cichszy i tańszy od rozdrabniarek spalinowych. Dobrze radzi sobie z mniejszymi gałęziami, dlatego lubiany jest przez posiadaczy niewielkich przydomowych ogródków i sadów. W przypadku grubszych i większych gałęzi kompletnie się nie sprawdzi i może dojść nawet do jego uszkodzenia.

Rozdrabniacz spalinowy

Spalinowe maszyny rozdrabniające gałęzie są zdecydowanie bardziej wydajne niż elektryczne. Mogą mieć nawet 8 KM! Mają dużą moc, więc bez problemu rozdrabniają twardsze i grubsze gałęzie przycinanych drzew oraz krzewów. Wiąże się to z dużo głośniejszą pracą w porównaniu z rozdrabniaczami elektrycznymi. Ponadto są szczególnie przydatne na dużych powierzchniach, na których nie ma swobodnego dostępu do zasilania. Jedyną sprawą, o jakiej trzeba pamiętać podczas korzystania z tego typu maszyn jest podręczny zapas paliwa, aby uniknąć niespodziewanego przestoju. Świetnie sprawdza się w dużych ogrodach, sadach bądź parkach.

Kupić czy wypożyczyć?

Jeśli wiesz już, jaki rozdrabniacz będzie najlepszy i dopasowany do twoich potrzeb, to przyszedł czas na zakup. Warto dokładnie przemyśleć i przeliczyć tę inwestycję. Nie zamierzasz wykorzystywać go zbyt często, a cena na tę chwilę jest zbyt wygórowana? Swobodnie możesz kupić używany sprzęt. W większych miastach można także po prostu go wypożyczyć. Cena nie jest wygórowana. W zależności od modelu, ceny za dobowy wynajem zaczynają się od 130 zł.

Jak zrobić rozdrabniacz do gałęzi?

Nie chcesz wydawać pieniędzy na używany lub nowy sprzęt, a w pobliżu nie ma możliwości wypożyczenia rozdrabniacza? Jest na to rozwiązanie - możesz wykonać go sam. Od czego zacząć? Najważniejszymi częściami, w jakie musisz się zaopatrzyć są:

  • płaskowniki lub profile metalowe,
  • wałek z nożami,
  • oprawy łożyskowe,
  • worek (z przeznaczeniem na zrębki),
  • koło prasowe.

Jeśli pod ręką masz starą kosiarkę, auto, stołową pilarkę tarczową lub jakieś złomowisko, większość części możesz wziąć właśnie z nich. Zakupić będziesz musiał pewnie wałek do napędu z przekaźnikiem mocy. Dokładny projekt i instrukcję wykonania bez problemu znajdziesz w internecie.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.