Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kosiarka – jaką wybrać?

Trawnik jest wizytówką naszego ogrodu. By wyglądał dobrze, musimy go regularnie kosić. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę kosiarek: od elektrycznych po spalinowe. Łatwo się w tym pogubić, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Kosiarka – jaką wybrać?
Fot. 123RF/PICSEL

Planowanie ogrodu

Już na etapie planowania ogrodu warto pomyśleć, jak ułatwić sobie pielęgnację trawnika w przyszłości. Łatwiej nam będzie, gdy na trawniku nie posadzimy drzew czy krzewów. Dzięki temu, nie będziemy musieli zbierać owoców czy gałęzi ani grabić liści, zanim zabierzemy się za koszenie. Jeśli decydujemy się na zraszacze, najlepiej wybrać te podziemne, które po nawodnieniu chowają się do środka i nie trzeba ich omijać kosiarką. Przejdźmy jednak do samego doboru kosiarki. Jak najlepiej dopasować ją do naszego trawnika?

Ocena trawnika

Kupując kosiarkę, musimy zwrócić uwagę na parę czynników. Pierwszym z nich jest powierzchnia naszego trawnika. W niedużych ogródkach sprawdzi się ta ręczna, jest tania zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji i w zupełności sprosta naszym oczekiwaniom. Na większych powierzchniach niestety się nie sprawdzi, gdyż jest dość niewygodna. W takim wypadku musimy zainwestować w kosiarkę spalinową lub elektryczną. Ważne jest również ukształtowanie naszego terenu. Jeśli mamy w ogrodzie trudno dostępne miejsca, prócz kosiarki będziemy potrzebowali również podkaszarki. Sprawdź: Podkaszarka – jaką wybrać?

Podkaszarka ogrodowa Fot.123RF.com

Kosiarka elektryczna

Ten rodzaj napędu jest mniej obciążający dla środowiska, więc jeśli nie chcemy zanieczyszczać powietrza w swojej okolicy, kosiarka elektryczna będzie lepszym rozwiązaniem. Przeważnie zasilana jest z sieci, co stanowi pewną niedogodność – za kosiarką ciągnie się długi kabel, dlatego lepiej sprawdzi się w ogrodzie o małej powierzchni. Na duże murawy kabel raczej okaże się za krótki. Zaletą takiego urządzenia jest jednak jego lekkość i zwinność. Na rynku dostępne są również kosiarki z akumulatorem. Te są bardziej ekonomiczne w porównaniu z kosiarkami spalinowymi, świetnie radzą sobie na trawnikach z pochyleniami, jednak ze względu na akumulator są cięższe niż te na kablu. W ich przypadku ogranicza nas również czas pracy baterii.

Kosiarki elektryczne są dużo łatwiejsze w utrzymaniu niż spalinowe: wystarczy na koniec sezonu naostrzyć i naoliwić elementy tnące oraz wyczyścić otwory wentylacyjne i okolice silnika (pamiętajmy, że nie wolno używać do tego wody, kosiarkę elektryczną czyści się sprzężonym powietrzem!).

REKLAMA

Kosiarka spalinowa

Na rozległych terenach najlepiej sprawdza się zatem kosiarka zasilana paliwem. Warto zainwestować w dodatkowy napęd, który ułatwi nam jej prowadzenie, takie kosiarki wymagają użycia siły jedynie w momencie zmiany kierunku jazdy. Jeśli powierzchnia w naszym ogrodzie jest nierówno ukształtowana, nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z kosiarki spalinowej, lepiej jednak wybrać tę do nierównego terenu. Minusem tego typu urządzenia są wyższe koszty eksploatacji i konieczność przeprowadzania przeglądów – co jakiś czas musimy usunąć pozostałości paliwa czy wymienić olej i filtr powietrza, przed rozpoczęciem sezonu warto odwiedzić serwis.

Udogodnienia

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki? Sprawdźmy deklarowaną szerokość koszenia – w zależności od sprzętu wynosi ona od 30 cm do nawet 50 cm. Urządzenie powinno mieć także sporej wielkości koła, szczególnie te tylne, dzięki temu łatwiej nam będzie nim manewrować. Istotny jest również kosz na skoszoną trawę, który pozwoli zaoszczędzić nam czas na grabieniu. Jeśli zdecydujemy się na kosiarkę spalinową, zwróćmy uwagę, czy ma przyłącze do węża ogrodowego, które ułatwi nam czyszczenie maszyny. Na estetykę trawnika wpływa także wysokość cięcia, kosiarki z wyższej półki mają większą możliwość stopni regulacji – dzięki temu trawa może być skoszona na wysokość od 2 cm do nawet 8 cm.   

Rodzaj ostrzy i moc maszyny

Do zadbanych trawników świetnie nadaje się kosiarka bębnowa, jeśli jednak mamy do skoszenia wyższą trawę, na której w dodatku mogą pojawić się kamienie, lepiej wybrać kosiarkę rotacyjną. Optymalna moc, która wystarczy do komfortowego koszenia przydomowego ogrodu, wynosi około 1000 W i 1,35-1,65KM.

Sprawdź: Piękny trawnik przez cały rok!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.