Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, kiedy sadzonki bylin nie rosną? Błędy podczas rozmnażania bylin

Jesień to dobry czas na rozmnażanie wielu bylin, które pozwala na uzyskanie nowych roślin. Nie jest to trudne, ale niektóre popełniane przez nas błędy mogą sprawić, że sadzonki nie chcą się przyjąć. O czym należy pamiętać podczas rozmnażania bylin? Unikaj tych najczęstszych błędów i ciesz się nowymi roślinami.

Co zrobić, kiedy sadzonki bylin nie rosną? Błędy podczas rozmnażania bylin
Poznaj najczęstsze błędy podczas rozmnażania bylin jesienią. Fot.mulevich/123RF.com

Spis treści:

Rozmnażanie bylin jesienią

Chcesz mieć jeszcze więcej roślin w swoim ogrodzie, ale nie chcesz wydawać fortuny na nowe sadzonki? Rozmnażanie bylin to świetny sposób na pozyskanie nowych okazów (i to bez wydawania pieniędzy). Jesień to dobry czas na wykonanie tej czynności – umiarkowane temperatury i niewielkie opady sprzyjają rozwojowi zdrowego systemu korzeniowego, który umożliwi roślinom prawidłowy rozwój w nadchodzącym roku. Byliny można rozmnażać na kilka różnych sposobów, m.in. przez sadzonki korzeniowe. Wystarczy wykopać roślinę macierzystą i pobrać zdrowy materiał korzeniowy.

Jesień to też idealny moment na rozmnażanie bylin przez podział. Dzielenie to jedna z najłatwiejszych metod na pozyskanie okazów nowych, a jednocześnie dobry sposób na odmłodzenie roślin. Warto pamiętać, że im dłużej byliny rosną w jednym miejscu, tym bardziej spada ich wigor i słabnie kwitnienie. Dzieje się tak, ponieważ ich karpy zbyt się zagęszczają i starzeją. Z kolei dzielenie bylin na mniejsze części i posadzenie ich w nowych miejscach pomoże poprawić ich kondycję i wygląd. Do tego celu możemy przeznaczyć tylko te egzemplarze, które są silnie rozrośnięte i mają rozbudowany system korzeniowy.

błędy podczas rozmnażania bylin Chcesz rozmnożyć byliny jesienią? Ważny jest nie tylko termin. Fot.Natalie_B/CanvaPro

Przeczytaj również: 7 bylin, które można podzielić we wrześniu, by mieć więcej kwiatów w ogrodzie. Jakie gatunki rozmnożyć jesienią?

Dlaczego sadzonki bylin nie chcą się przyjąć? Największe błędy

Rozmnażanie bylin jesienią wydaje się być proste, ale łatwo popełnić błędy, które mogą zniweczyć nasze starania. Co zrobić, kiedy sadzonki nie rosną? Na co zwrócić uwagę podczas rozmnażania bylin? Unikaj tych błędów, jeżeli chcesz zwiększyć szanse na sukces.

  • Zły termin rozmnażania – jesienią większość bylin przechodzi w stan spoczynku, dlatego jest to dobry czas na ich rozmnażanie. Nie można się za to zabierać podczas wegetacji roślin. Jednocześnie nie możemy z tym zwlekać, ponieważ sadzonki powinny się ukorzenić przed nadejściem zimy, aby bez trudu przetrwać do wiosny. W tym okresie możemy rozmnażać takie rośliny, jak piwonie, rudbekie, floksy, bodziszki, liliowce, pysznogłówki, kocimiętki, trzykrotki, hosty, skalnice, żurawki, pięciorniki krzewiaste, nachyłki, przegorzany pospolite czy krwawniki.  

  • Niewłaściwe wykonanie sadzonek – rośliny pozyskane poprzez podział bryły korzeniowej powinny mieć co najmniej 2-3 zdrowe oczka i kępkę własnych korzeni. Dzielimy je ręcznie lub za pomocą noża, szpadla lub sekatora. Aby dobrze zlokalizować pąki, można przepłukać korzenie wodą. Natomiast w przypadku rozmnażania bylin przez sadzonki korzeniowe, należy pamiętać, że najlepszy jest materiał korzeniowy o grubości ołówka.

  • Nieprawidłowe przygotowanie podłoża – uzyskane sadzonki można posadzić do gruntu lub doniczek. Jeśli sadzimy rośliny w glebie, należy umieścić je w nowym miejscu. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować glebę, przekopując ją i oczyszczając z chwastów. Dodatkowo warto wzbogacić podłoże kompostem, który dostarczy podstawowe składniki pokarmowe. Jeśli sadzimy sadzonki w doniczkach, powinny one być wypełnione lekką i dobrze przepuszczalną ziemią.

  • Zabezpieczenie sadzonek przed zimą – młode rośliny są o wiele bardziej wrażliwe na przemarzanie, dlatego należy zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami. Sadzonki posadzone w gruncie warto okryć kopczykiem. Natomiast rośliny w doniczkach należy przezimować pod osłonami, aby chronić je przed niekorzystnymi warunkami.

  • Niewłaściwe podlewanie – sadzonki potrzebują regularnego, ale umiarkowanego nawadniania. Zanim to zrobimy, warto włożyć palec do gleby, by sprawić jej wilgotność. Dostępność wody jest istotnym warunkiem w czasie ukorzeniania się sadzonek, ale nie można doprowadzić do nadmiernego zalania podłoża.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Sadzenie róż w październiku – najlepsze stanowisko i ziemia. Jakie odmiany róż wybrać?

Jak przezimować begonię dragon? Ciesz się pięknymi kwiatami każdej wiosny

Niektóre odmiany powojników nadal pięknie kwitną. Co robić, by powojniki kwitły dwa razy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.