Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

7 bylin, które można podzielić we wrześniu, by mieć więcej kwiatów w ogrodzie. Jakie gatunki rozmnożyć jesienią?

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Nie powinno go zabraknąć na ważny zabieg, jakim jest dzielenie bylin. Pozwala nie tylko za darmo pozyskać nowe rośliny, ale również odmłodzić stare egzemplarze. To prosty sposób na to, aby z roku na rok mieć coraz więcej kwiatów w ogrodzie. Jakie byliny dzielić jesienią? Kiedy konkretnie przeprowadzić ten zabieg? Wyjaśniamy w artykule.

7 bylin, które można podzielić we wrześniu, by mieć więcej kwiatów w ogrodzie. Jakie gatunki rozmnożyć jesienią?
Funkie można podzielić jesienią, by na wiosnę mieć ich więcej w ogrodzie. Fot. krrad/123RF.com

Spis treści:

Dzielenie bylin jesienią

Wrzesień jest doskonałym miesiącem na rozmnażanie bylin przez podział. Wczesną jesienią możemy pozyskać młode rośliny, które w nieodległej przyszłości wprowadzą do naszych ogrodów mnóstwo kolorów. Nie wszystkie gatunki zakwitną już w następnym sezonie – niektóre z nich potrzebują więcej czasu, aby zadomowić się i zapuścić korzenie na nowym stanowisku. Czekając na kwitnienie podzielonej i przesadzonej w nowe miejsce piwonii, musimy uzbroić się w cierpliwość (nawet kilka lat). Inne rozmnożone jesienią byliny natomiast ukażą swe piękne kwiaty znacznie szybciej. Najwcześniej te, które rozmnożyliśmy z dużego fragmentu karpy.

Piwonie możemy podzielić najpóźniej we wrześniu. Piwonie możemy podzielić najpóźniej we wrześniu. Fot. krrad/123RF.com

Podział kęp bylin w momencie, gdy przygotowują się one do zimowego spoczynku, pozwala nam w łatwy sposób je odmłodzić. Musimy pamiętać, aby do rozmnażania przeznaczać tylko te egzemplarze, które są silnie rozrośnięte oraz mają rozbudowany system korzeniowy. Dzielić zatem możemy rośliny uprawiane dłużej niż 4-5 lat. Najlepiej zrealizować ten zabieg wtedy, gdy zauważymy, że coraz słabiej kwitną, rosną za gęsto, a ich kondycja z miesiąca na miesiąc się pogarsza.

Dzielenie bylin jesienią jest dla nich mniej stresujące niż wiosną, gdy pełne wigoru i sił chcą rozpocząć intensywny wzrost. Pod koniec okresu wegetacyjnego przygotowują się już do zimowego odpoczynku. Jeśli zabieg wykonamy odpowiednio wcześnie, zanim roślinom zagrożą jesienne przymrozki, zdążą się zregenerować i ukorzenić na stałym stanowisku. Trzeba będzie jeszcze zabezpieczyć je przed niską temperaturą, aby wiosną wcześnie rozpoczęły zdrowy wzrost.

Liliowce dobrze reagują na jesienne rozmnażanie przez podział. Liliowce dobrze reagują na jesienne rozmnażanie przez podział. Fot. krrad/123RF.com

Przeczytaj również: Nawożenie ogrodu warzywnego bez chemii. Jesienią ziemia potrzebuje tego najbardziej

Kiedy dzielić byliny?

Rozmnażanie bylin przez podział możemy przeprowadzić w dwóch terminach:

  • jesienią – w drugiej połowie września i w październiku,

  • wiosną – nie później niż w kwietniu.

Termin jesienny dotyczy głównie tych gatunków, które kwitną wczesną wiosną oraz latem. O tej porze roku warto rozmnażać w ten sposób także trawy i turzyce. Musimy pilnować, aby zabieg przeprowadzić na kilka tygodni przed nadejściem mrozów, co pozwoli na dobre przyjęcie się roślin przed zimą i pozwoli im przetrwać ten trudny okres. O powodzeniu dzielenia bylin jesienią decydują także warunki, jakie panują w dniu zabiegu. Gleba powinna być lekko wilgotna, a temperatura umiarkowana.

Jesień to dobry termin na podział rozrośniętych rozchodników. Jesień to dobry termin na podział rozrośniętych rozchodników. Fot. krrad/123RF.com

Jak dzielić byliny – instrukcja krok po kroku

Podział bylin nie jest trudny, choć warto pamiętać o kilku zasadach, które decydują o tym, jak szybko rośliny przyjmą się na nowym stanowisku. Podczas zabiegu musimy zachować ostrożność, starając się, aby nie uszkodzić pozyskiwanych sadzonek. Używanie tępych narzędzi, miażdżenie i uszkadzanie bylin powodują, że potrzebują one dużo więcej czasu na regenerację oraz wolniej się ukorzeniają. Musimy też pamiętać o przygotowaniu miejsca pod nowe rośliny, zanim zabierzemy się za ich podział.

Dzielenie bylin takich jak floks wiechowaty nie jest trudnym zadaniem. Dzielenie bylin takich jak floks wiechowaty nie jest trudnym zadaniem. Fot. krrad/123RF.com

Jak dzielić byliny? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Przygotowujemy narzędzia – przyda nam się ostry szpadel, widły, nóż oraz rękawice ochronne;

  • Wykopujemy roślinę – w rękawicach i przy pomocy szpadla ostrożnie rozluźniamy glebę wokół byliny. Delikatnie ją wykopujemy, używając wideł;

  • Oceniamy stan byliny – delikatnie strząsamy z niej nadmiar ziemi i staramy się przyjrzeć części podziemnej (można opłukać ją w wodzie). Usuwamy korzenie, które są chore lub uszkodzone;

  • Dzielimy karpę – szpadlem lub nożem przecinamy karpę na kilka mniejszych części. Każda z nich powinna mieć zdrowe korzenie oraz kilka pąków (co najmniej 2);

  • Stosujemy środek grzybobójczy – miejsca cięcia warto zabezpieczyć fungicydem, aby uchronić młode rośliny przed chorobami;

  • Sadzimy nowe rośliny – pozyskane sadzonki zakopujemy w glebie na tej samej głębokości, na jakiej rosły wcześniej. Delikatnie ugniatamy i podlewamy.

Firletkę smółkę warto dzielić co 3-4 lata. Firletkę smółkę warto dzielić co 3-4 lata. Fot. Irina Gelwich/CanvaPro

Jakie byliny dzielić jesienią – 7 gatunków

Wiele pięknych, chętnie uprawianych przez nas bylin doskonale nadaje się do dzielenia jesienią. Jakie gatunki rozmnożyć w ten sposób we wrześniu lub w październiku? Poniżej przedstawiamy 7 najlepszych propozycji.

  • Funkie – popularne hosty można dzielić zarówno wiosną, jak i jesienią. Późny termin sprawia jednak, że na początku sezonu młode rośliny wcześnie rozpoczynają zdrowy wzrost, mają więc większe liście i już tego lata kwitną. Funkie łatwo przyjmują się na nowym stanowisku. Zabiegowi poddajemy silnie rozrośnięte kępy, które mamy w ogrodzie od co najmniej 4 lat.

  • Piwonie – piwonie nie lubią częstego przesadzania, jednak czasem taki zabieg jest konieczny. Zwłaszcza w przypadku tych egzemplarzy, które od wielu lat rosną w tym samym miejscu i coraz słabiej kwitną. Przenosiny są doskonałą okazją do podzielenia karpy piwonii. Robimy to najpóźniej we wrześniu. Musimy wiedzieć, że rozmnożone piwonie przez pewien czas nie będą kwitły. Zazwyczaj zawiązują pąki nie wcześniej niż po dwóch sezonach.

  • Liliowce – można je dzielić wiosną lub jesienią. Zabieg najlepiej przeprowadzać systematycznie (co 3-4 lata), aby zmniejszyć rozmiar okazałych kęp. Odmłodzone w ten sposób liliowce zostają pobudzone do jeszcze bardziej intensywnego kwitnienia.

Jastrun właściwy potrzebuje podziału, gdy coraz słabiej kwitnie. Jastrun właściwy potrzebuje podziału, gdy coraz słabiej kwitnie. Fot. koromelena/CanvaPro

  • Rozchodniki – rozmnażanie rozchodników przez podział jest łatwym sposobem na uzyskanie nowych, zdrowszych roślin, które szybko zakwitną. Jeśli chcemy zrealizować ten zabieg jesienią, najlepiej zabrać się za niego we wrześniu.

  • Floksy wiechowate – pachnące kwiaty, które popularnie nazywa się płomykami, warto co kilka lat dzielić, aby skłonić je do bujnego kwitnienia. Rozrośniętą karpę wykopujemy i tniemy szpadlem na mniejsze fragmenty w sierpniu lub we wrześniu. Pamiętajmy, aby podczas sadzenia młodych roślin skrócić wszystkie pędy na wysokość ok. 15 cm.

  • Firletka smółka – tę piękną bylinę warto dzielić co 3-4 lata jesienią lub wiosną, ponieważ gęsto się rozrasta. Odmłodzone kępy szybko ponownie zakwitają, przyciągając uwagę otoczenia intensywnie różowymi kwiatami, które wyglądają jak pompony.

  • Jastrun właściwy – przypominające rumianek kwiaty można rozmnażać przez podział wiosną lub jesienią. Odmładzajmy tak kępy co kilka lat, bo z wiekiem coraz gorzej się prezentują i słabiej kwitną.

Podział bylin jesienią jest prostym sposobem na uzyskanie nowych roślin bez wydawania na nie pieniędzy. Trzymajmy się kilku prostych zasad, które zagwarantują powodzenie tego zabiegu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zachwyca swoim wyglądem niezależnie od pory roku. Ciekawe odmiany i uprawa pierisa

Dzielżan jesienny i dzielżan ogrodowy. Jak sadzić i pielęgnować te byliny?

Najlepszy naturalny nawóz do hortensji. Wystarczy obsypać krzaczki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.