Porady ogrodnicze

Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 22.02 - 28.02

Zapowiada się cieplejsza aura, śnieg w wielu miejscach topnieje lub już stopniał. Zwróćmy w tym czasie uwagę na trawnik. Jeżeli to konieczne odprowadzamy zalegającą na darni wodę z roztopów, żeby źdźbła nie zagniwały. Możemy np. nakłuć ją w tych miejscach widłami, żeby ułatwić wsiąkanie.

Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 22.02 - 28.02
Fot.123RF.com

Kontynuujemy produkcję rozsad. To ostatni moment, żeby wysiać rośliny, których termin siewu przypada na luty. Są to np. seler, wczesne odmiany kapusty, poziomki, a także wiele kwiatów, np. petunie, niecierpki, lobelie, werbeny czy szałwia błyszcząca.

Osoby, które rozpoczęły już wysiewy jakiś czas temu, pod koniec lutego często przeprowadzają już zabieg pikowania. Rośliny wysiane w płytkim pojemniku, po mniej więcej trzech tygodniach, potrzebują już więcej miejsca i świeżego podłoża do dalszego rozwoju. Wiele z nich można też od tego momentu przenieść w nieco chłodniejsze miejsce. Tak możemy zrobić np. z porem lub sałatą.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

W sklepach ogrodniczych półki zapełniają się już kwiatami symbolizującymi wiosnę. Do najbardziej lubianych i najbardziej popularnych zaliczamy pierwiosnki bezłodygowe i bratki. Pamiętajmy, że w domach rośliny te dość szybko przekwitają ze względu na ciepło. Jeżeli jednak zapewnimy im chłodniejsze miejsce, lub wystawimy na zewnątrz, gdy nie ma siarczystych mrozów, będą kolorową i często pachnącą ozdobą przez długi czas. Często aż do czerwca lub nawet dłużej.

Domowe rośliny doniczkowe też wymagają już od nas wzmożonej uwagi. Wczesna wiosna to najlepszy czas przesadzania wielu gatunków. Nie zapominajmy o okazach, które o tej porze kwitną, są to storczyki, a także sępolie, czyli fiołki afrykańskie, cyklameny, czyli fiołki alpejskie, azalie i begonie. Rośliny te potrzebują nawożenia w czasie zawiązywania pąków i kwiatów. Nawóz lub odżywkę należy dobrać odpowiednio do gatunku i wymagań rośliny.

Druga połowa lutego to czas cięcia winorośli. Nie radzi się opóźniać tego zabiegu ze względu na tzw. „efekt płaczu”, czyli wyciekanie soków z pędów. O tej porze w cieplejsze i słoneczne dni możemy też formować korony jabłoni i śliw. Cięcie zaczynamy od drzew najstarszych. A obcięte gałęzie mogą udekorować nasze wazony w domach.

Z resztą nie tylko gałęzie drzew owocowych. Tęskniąc za wiosną, możemy ściąć gałęzie innych wybranych drzew lub krzewów. Najczęściej i najchętniej sięgamy wtedy po takie gatunki jak: forsycja, migdałek, pigwowiec czy wybrane drzewa i krzewy liściaste, np. ozdobny z kory dereń, wierzba czy poczciwa brzoza. Po 2-3 tygodniach gałęzie te, umieszczone w wodzie, zakwitną lub obsypią się zielonymi liśćmi. Będzie to niewielka, ale przyjemna dla oka namiastka wiosny w wazonie.

Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.