Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ceny papryki wystrzeliły, możesz mieć swoją, niskim kosztem. Kiedy i jak wysiewać paprykę?

Rosnące ceny papryki zaskoczyły wszystkich, nawet ekonomistów. Jest to ogromna różnica cenowa w porównaniu do ubiegłych lat. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad samodzielną uprawą tego warzywa. Sprawdź, jak i kiedy wysiewać paprykę.

Ceny papryki wystrzeliły, możesz mieć swoją, niskim kosztem. Kiedy i jak wysiewać paprykę?
Wzrost cen spowodował, że wiele osób zastanawia się, jak i kiedy wysiewać paprykę. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego ceny papryki rosną?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego ceny papryki rosną i skąd wzięła się taka duża podwyżka ceny warzyw. Każdy równocześnie wie o tym, że warzywa i tak zawsze były droższe zimą, ze względu na ich sezonowość i konieczność importu tych produktów spożywczych z zagranicy. Jednak obecnie skala podwyżek zaskakuje nawet ekonomistów.  

Jako przyczynę skoku cen wskazuje się falę chłodu i złe warunki atmosferyczne w krajach, w których są hodowane warzywa. Należą do nich między innymi regiony hiszpańskie i marokańskie, gdzie pogoda spowodowała wiele problemów na plantacjach.

Oprócz tego z problemem dostępności warzyw zderzono się również w Wielkiej Brytanii. Tam problem był tak duży, że wiele półek świeciło pustkami i brakowało nie tylko papryki, ale i ogórków, sałaty czy brokułów. W Polsce, mimo że nie mamy aż takiego kryzysu, to sytuacja krajów, z których importowane są warzywa, ma również wpływ na nasze ceny. Powoduje to, że w sklepach można znaleźć paprykę za 24,99 zł/kg lub nawet 38,99 zł/kg, podczas gdy rok temu jeden z dyskontów oferował ją w promocji za 4,99 zł/kg. Co istotne, podwyżki nie są zależne od rolników, a od dyskontów, które mają coraz silniejszą pozycję na rynku i coraz częściej to one narzucają stawki.

Siew papryki

Papryka podobnie jak pomidory, ogórki oraz wiele innych warzyw nie jest wysiewana prosto do gruntu w ogrodzie. Wymaga ona wcześniejszego przygotowania rozsady, która później jest sadzona w docelowych miejscach.

Niektórzy rozpoczynają działanie z rozsadą już w styczniu, jednak zalecanym terminem jest połowa lutego, aż do początku marca. Sprawia to, że młode rośliny mają wiele czasu, aby dobrze się rozwinąć i umocnić przed umiejscowieniem ich na zewnątrz po ustąpieniu ostatnich przymrozków. Dodatkowo im wcześniej zaczniemy uprawę papryki, tym większe mamy szanse na to, że dojrzeje ona do końca sezonu.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić cebulę i czosnek wiosenny? Zaznacz w kalendarzu daty i pilnuj ich

Co jest potrzebne do wysiewu papryki?

Zanim rozpoczniemy wysiew papryki, musimy zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które ułatwią nam cały proces. Podpowiadamy, co jest potrzebne do wysiewu papryki.

  • Nasiona – to podstawowa rzecz, od której musimy zacząć. Jednak jako źródła nasion nie są zalecane owoce papryki, które kupujemy w zwykłym sklepie, ponieważ nie znamy wtedy pochodzenia rośliny macierzystej. Najlepiej zakupić nasiona w sprawdzonym sklepie ogrodniczym, gdzie mamy duży wybór odmian.

  • Pojemniki do siewu – polecana w tym przypadku jest miniszklarnia do kiełkowania. Nie zajmuje ona wiele miejsca, więc bez problemu można ustawić ją w mieszkaniu. Zapewnia wilgotny i ciepły klimat nasionom.

  • Ziemia do wysiewu – powinniśmy wybrać ziemię odkażoną i o właściwym składzie. Musi być ona uboga w składniki pokarmowe, dzięki czemu rośliny wytworzą mocne korzenie. Inaczej roślina rosłaby szybko do góry, ale nie rozwijałaby korzeni.

  • Doniczki do siewu i kiełkowania papryki – najlepsza wielkość to około 5-6 cm. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w tym przypadku okrągłe doniczki będą niepraktyczne, ponieważ zajmują dużo miejsca i są nieustawne. Ważne jest także to, aby podnosić co jakiś czas pokrywę doniczek, by nie tworzyła się pleśń. Alternatywą dla doniczek może być płaskie i napełnione ziemią naczynie. Do wysiewu nasion w domu mogą również służyć krążki torfowe oraz biodegradowalne doniczki z prasowanego torfu.

siew papryki Siew i uprawa papryki nie są szczególnie trudne, jeśli tylko przestrzega się kilku podstawowych zasad. Fot.123RF.com

Kiedy i jak wysiewać paprykę?

Paprykę w warunkach klimatycznych Polski uprawia się z rozsady. Najlepszym terminem na to tak jak wspominaliśmy, jest przełom lutego i marca. Dzięki temu roślina otrzyma wystarczającą ilość czasu do rozwoju, zanim zostanie przeniesiona na zewnątrz. Do gruntu możemy wysadzić rozsadę w połowie maja, gdy nie będzie już zagrożenia przymrozkami, a temperatura będzie odpowiednio wysoka. Natomiast w ogrzewanych tunelach foliowych rozsadę najczęściej wysadza się w marcu, a w nieogrzewanych na początku maja.

Wysiew papryki należy rozpocząć od przygotowania podłoża dla rośliny. Następnie umieszczamy nasionka w ziemi w doniczkach lub skrzynkach. Rozrzucamy nasiona i przysypujemy je ziemią lub umieszczamy w równo rozmieszczonych otworach, nie głębszych niż 1 cm.

Następnie wysianą roślinę w pojemnikach przestawiamy na najbardziej słoneczny parapet w domu. Dbamy o regularne podlewanie nasion, które najlepiej przeprowadzać za pomocą konewki z sitkiem. Temperatura kiełkowania wynosi co najmniej 20°C. Przy odpowiednich warunkach kiełkowanie zauważalne będzie już po upływie około tygodnia.

Ważną informacją jest także to, że nawet jeśli przegapiliśmy termin wysiewu papryki, to jeszcze nic straconego. Można przyspieszyć kiełkowanie rośliny. Wystarczy umieścić ją w wodzie na 2-3 dni. Dzięki temu papryka wykiełkuje w czasie od 2 do 4 dni, co sprawi, że zyskamy dodatkowy tydzień.

Pikowanie papryki

Po upływie tygodnia lub dwóch od kiełkowania można pikować podrośnięte siewki. Oznacza to przesadzanie ich pojedynczo do oddzielnych, większych doniczek.

Rośliny w czasie pikowania powinny mieć już wytworzone 2-4 liście. Musimy posadzić je już nieco głębiej, ponieważ z łodygi rośliny wyrosną kolejne korzenie, co sprawi, że będzie jeszcze mocniejsza. Co istotne, w pierwszych dniach po pikowaniu nie należy wystawiać papryk na bezpośrednie działanie słońca.

Pielęgnacja papryki po wysiewie

Dwa tygodnie po pikowaniu można zasilić młodą paprykę nawozem organicznym w płynnej formie. Należy go podawać razem z wodą, którą podlewamy naszą roślinę.

Natomiast, jeśli zaobserwujemy, że siewki są zbyt długie, to będzie dla nas znak, że cierpią one na niedobór światła i powinniśmy im poszukać lepszego miejsca. Pomocne może być również w tym przypadku obniżenie temperatury, jednak nie może ona być niższa niż 18°C.

Oprócz tego roślinę należy regularnie nawozić i podlewać. Nie można doprowadzić do tego, aby ziemia przesychała. Siewki papryki pozostawiamy wewnątrz, aż do upływu ostatnich przymrozków. Wtedy przesadza się je do gruntu na rabaty lub do pojemników na balkonie czy tarasie.

Przeczytaj również: Podwyższone grządki warzywne. Jak założyć i co uprawiać?

Czerwona papryka – skarbnica witaminy C na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.