Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podkaszarka – jaką wybrać?

Podkaszarka doskonale sprawdzi się na małych trawnikach i pozwoli na precyzyjnie docięcie przy chodniku czy krawężnikach. W przeciwieństwie do kosiarki, poradzi sobie z usunięciem trawy w okolicy rabatek, nie czyniąc przy tym krzywdy krzewom i kwiatom, spisze się także na nierównym terenie. Jaką podkaszarkę najlepiej wybrać? Podpowiadamy!

Podkaszarka – jaką wybrać?
Fot. 123RF/PICSEL

Podkaszarka sprawdzi się zarówno w niewielkich, jak i w większych ogrodach. Jest doskonałym wyborem, jeśli chcemy zadbać o zieleniec z mnóstwem rabat i skalniaków. Dzięki niej w bezproblemowy sposób pozbędziesz się nie tylko kęp trawy w trudnodostępnych miejscach, ale i chwastów. Czym kierować się przy wyborze?

Rodzaje podkaszarek

Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń: spalinowe oraz elektryczne. Pierwsze, zasilane olejem napędowym lub mieszanką oleju i benzyny, zapewniają użytkownikom sporą moc, jej kupno powinni rozważyć więc właściciele dużych ogrodów oraz ci, którzy walczą z chwastami czy wysoką trawą. Spośród atutów warto także wspomnieć o sporym zasięgu oraz braku przewodu, który komplikuje pracę. Sporym minusem jest jednak hałas, który uniemożliwia długą pracę, oraz spaliny.

Mniejszy i bardziej zadbany ogród? Wybierz podkaszarkę elektryczną. Urządzenia zazwyczaj zasilane są prądem z gniazdka, więc przewód może przeszkadzać podczas pracy. Jeżeli chcesz tego uniknąć, poszukaj modelu z akumulatorem, miej jednak w pamięci, że to rozwiązanie oznacza ograniczony czas pracy. Sporą zaletą podkaszarek elektrycznych, wpływającą na dużą popularność, jest z pewnością ich stosunkowo niska cena.

Precyzyjne cięcie

Decydując się na wybór sprzętu do pielęgnacji ogrodu, zwróć koniecznie uwagę na średnicę cięcia. Wyższe wartości gwarantują szybszą pracę, jednak znacznie mniejszą precyzję. Właściciele ozdobnych roślin oraz amatorzy kwiatów powinni zdecydować się więc na modele o mniejszej średnicy. W precyzyjnym cięciu pomoże także ruchoma głowica, który umożliwi sięgnięcie pod krzewy. Takie rozwiązanie jest także konieczne, gdy teren zielony jest położony na stromym zboczu.

Koniecznie sprawdź także, czy urządzenie posiada na głowicy zabezpieczenie, które uniemożliwi uszkodzenie pni drzew, drobnych gałązek w krzewach czy kwiatów podczas pracy. Unikniesz także zniszczenia głowicy tnącej w przypadku uderzenia w krawężnik czy murek.

Rodzaje głowic

Przy wyborze podkaszarki, warto zastanowić się nad wyborem rodzaju końcówki tnącej. W podkaszarkach elektrycznych zazwyczaj są to żyłki. W tym wypadku do wyboru są trzy rodzaje: ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne. Różnica polega na sposobie, w jaki żyłka jest przywracana po zerwaniu. Duża ilość trudnych roślin o grubych łodygach i problematyczny teren będą wymagały głowicy z nożami tnącymi – są one bowiem znacznie mniej podatne na uszkodzenia. Takie głowice znajdziesz zarówno w podkaszarkach elektrycznych, jak i spalinowych.

Podkaszarka - głowice Fot.123RF.com

Liczy się wygoda

Urządzenie, z którego korzystasz, powinno być przede wszystkim wygodne. Wczytaj się więc uważnie w kartę produktu i zwróć uwagę na to ile waży sprzęt (cięższe modele powinny mieć uprząż ułatwiającą przenoszenie), czy ma regulowaną długość rękojeści (dzięki temu dostosujesz urządzenie do swojego wzrostu) oraz czy uchwyty są pokryte nakładką antypoślizgową. Przed odrzucanymi fragmentami koszonej trawy czy drobnymi kamieniami powinna chronić osłona umieszczona nad głowicą.

Jeżeli wybierasz podkaszarkę spalinową, sprawdź pojemność zbiornika na paliwo – większy pozwoli na długą pracę bez przerw, jednak wypełniony po brzegi znacząco zwiększa wagę. W przypadku modeli elektrycznych sprawdź długość kabla (im większy ogród, tym dłuższy powinien być przewód), a w urządzeniach z akumulatorem – czas pracy na jednym ładowaniu.

Zobacz więcej zdjęć

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.