Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sąsiad jesienią pali gałęzie na posesji i nigdy nie dostał mandatu. Sprawdź, jak to możliwe?

Rozpalanie ognisk rekreacyjnych jesienią umożliwia nie tylko ogrzanie się i przygotowanie w ogniu smakołyków, lecz również spędzenie miłego czasu z bliskimi. Wiele osób zastanawia się jednak, co można palić w ognisku rekreacyjnym i czy dopuszczalne jest palenie na prywatnej posesji gałęzi oraz liści. Wyjaśniamy, co na ten temat mówią przepisy i jakie kary grożą za ich złamanie.

Sąsiad jesienią pali gałęzie na posesji i nigdy nie dostał mandatu. Sprawdź, jak to możliwe?
Czy palenie gałęzi na własnej posesji jest legalne? Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Czy na prywatnej posesji można palić gałęzie?

Wielu właścicieli działek ma wątpliwości, czy może palić w swoim ogródku ognisko, spalać w nim gałęzie i suche liście. Warto  wiedzieć, że można rozpalać na prywatnej posesji ognisko w celu rekreacyjnym, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad, które mają zagwarantować bezpieczeństwo tak jego uczestnikom, jak sąsiadom. Nie oznacza to jednak, że możemy palić na własnej działce gałęzie lub liście – jest to zakazane.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach z późniejszymi jej zmianami, zakazane jest przetwarzanie ich poza instalacjami czy urządzeniami, które są przeznaczone do tego celu. Z przepisów wynika, że zabronione jest również ich spalanie. Z zakazu przetwarzania odpadów zwolnione są osoby fizyczne, zajmujące się kompostowaniem na własne potrzeby. Niepotrzebne gałęzie czy liście możemy więc przeznaczyć na kompost.

Teoretycznie dopuszczalne jest palenie gałęzi na tyle suchych, że nie będą powodować uciążliwego dymu i zapachu – o ile będziemy przestrzegać odpowiednich zasad. Zakazuje się palenia ogniska:

  • w pobliżu materiałów palnych,
  • w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki sąsiedniej,
  • w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca omłotów i palnych płodów rolnych,
  • w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu.

Przeczytaj również: Czy można palić gałęzie i liście na własnej posesji? Kiedy możesz dostać za to mandat, a kiedy jest to legalne

Co można palić w ognisku rekreacyjnym?

Ogniska rekreacyjne rozpalane są zwykle by usmażyć kiełbaski, upiec w ogniu ziemniaki i spędzić miło czas ze znajomymi czy rodziną. Na własnej posesji wolno nam rozpalić ognisko w celach rekreacyjnych, jednak nie możemy w nim spalać wszystkiego, czego chcemy się pozbyć. W ognisku rekreacyjnym możemy spalać wyłącznie odpowiednio przygotowane drewno opałowe, wydzielające minimalną ilość dymu i niewiele zanieczyszczeń do atmosfery. Najlepiej, by jego wilgotność wynosiła 20-30 proc.

Czego nie wolno palić na posesji?

Zakaz palenia gałęzi i liści wynika z art. 31 ust. 7 Ustawy o odpadach. Zgodnie z jej obowiązującymi przepisami, pozostałości roślinne można spalać poza instalacjami i urządzeniami tylko wówczas, gdy nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Gałęzie, liście czy inne resztki roślinne są jednak objęte podobnym obowiązkiem. Co więcej, gminy obowiązuje nakaz przeprowadzania selektywnej zbiórki odpadów, a obywatele mają obowiązek segregowania śmieci.

Co można palić w ognisku przygotowanym w celach rekreacyjnych? Fot.123RF/Piscel

Gałęzi, liści czy innych odpadów zielonych nie można zatem palić nawet na własnej posesji. Można je za to przeznaczyć na kompost, oddać do PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) lub umieścić w specjalnych workach na odpady zielone i pozostawić w wyznaczonych miejscach, by zostały zabrane przez odpowiedzialne za utrzymanie czystości służby miejskie.

W ognisku rozpalanym na własnej posesji nie można również palić innych bioodpadów oraz:

  • opakowań wielomateriałowych,
  • tworzyw sztucznych,
  • metali,
  • szkła,
  • papieru.

Za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów grożą surowe kary.

Przeczytaj również: Czy wszystkie liście z ogrodu trzeba zgrabić? Co zrobić z liśćmi jesienią, czy można je spalić?

Kary za palenie gałęzi i liści na posesji

Dla wielu osób palenie gałęzi i liści na działce było wygodnym sposobem na ich szybkie pozbycie się. Warto jednak pamiętać, że obowiązujące przepisy wykluczają taką możliwość. Jeśli ktoś nie dostosuje się do nich, musi się liczyć z konsekwencjami. Zwykle służby porządkowe ograniczają się co prawda do pouczenia i wystawiają mandat w wysokości 500 złotych. Jego wysokość może być jednak dużo wyższa i sięgnąć nawet 5000 złotych.

To jednak nie wszystko – warto bowiem zwrócić uwagę na art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym zakłócanie między innymi spokoju czy porządku publicznego krzykiem, hałasem, alarmem czy jakimś innym wybrykiem jest karalne. Jeśli ktoś to zrobi, podlega karze grzywny, aresztu (od 5 do 30 dni) albo ograniczenia wolności (1 miesiąc).

Osoby, które dotąd nie otrzymały kary za łamanie podobnego zakazu, nie powinny czuć się bezpieczne – nigdy nie wiadomo, kiedy odwiedzi ich straż miejska. Wystarczy zadzwonić na policję czy straż miejską i zgłosić podobne zdarzenie, by sąsiad nieprzestrzegający przepisów i uprzykrzający okolicznym mieszkańcom życie poniósł karę.

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak zrobić ziemię liściową? Kiedy będzie gotowa i do czego można ją stosować

Co można palić w ognisku, za co dostaniesz mandat? Bezpieczne palnie ogniska w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.