Rośliny domowe

Najchętniej żerują na fiołku afrykańskim i pieniążku. Jak się pozbyć muszek z roślin doniczkowych?

Często w doniczkach, w których rosną rośliny, można zaobserwować niewielkie owady. To latające, niewielkie muszki. Unoszą się podczas podlewania, a często latają po całym pomieszczeniu.  Jak walczyć z groźnymi szkodnikami kwiatów doniczkowych, co zrobić, żeby nie pojawiały się w doniczce? Sprawdź.

Najchętniej żerują na fiołku afrykańskim i pieniążku. Jak się pozbyć muszek z roślin doniczkowych?
Czarne meszki w roślinach doniczkowych to ziemiórki. w jaki sposób się ich pozbyć? Fot. CanvaPro

Spis treści:

W kwiatach doniczkowych często pojawiają się niewielkie, czarne muszki. To ziemiórki, które rozmnażają się bardzo szybko i potrafią być uciążliwe. Dorosłe osobniki składają jaja do ziemi. Następnie rozwijają się one w ciągu około 4 tygodni, a po tym czasie cały proces się powtarza. Ziemiórki bardzo często są mylone z muszkami owocowymi. Są one jednak nieco mniejsze, nie mają charakterystycznego, pomarańczowego zabarwienia i cechują się dłuższymi odnóżami.

Istnieje również inny gatunek muszek żyjących wśród roślin doniczkowych. To białe owady, mierzące około 2 mm. Nazywane są mączlikiem szklarniowym, co ma związek z faktem, że atakują nie tylko rośliny doniczkowe, lecz także te rozwijające się w szklarniach. Są one bardzo groźne, ponieważ wysysają sok z liści.

Przeczytaj również: Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Skąd się biorą meszki w kwiatach doniczkowych?

Muszki w kwiatach zwykle mają związek ze zbyt wilgotnym i zbitym podłożem. W takich warunkach larwy mogą dobrze się rozwijać, a bogate substancje odżywcze sprzyjają temu procesowi. Nie warto zatem zbyt mocno podlewać gleby w doniczkach. Muszki na kwiatach pojawiają się częściej w przypadku konkretnych gatunków roślin, takich jak:

  • storczyki,
  • gwiazdy betlejemskie,
  • goździki,
  • pelargonie,
  • pieniążki,
  • fiołki afrykańskie.

Czasem nie da się uniknąć sytuacji, w której gleba zdąży wyschnąć przed jej ponownym podlaniem. Istnieją bowiem gatunki roślin wymagające stałego dostępu do wody. Wówczas konieczne jest obserwowanie ziemi i reagowanie, gdy zauważysz w niej larwy lub dorosłe muszki na kwiatach. Najlepiej sprawdzi się zastosowanie od razu środków chemicznych niszczących osobniki w glebie i pułapek, które pozwalają na uporanie się z dorosłymi, latającymi owadami.

ziemiórka na liściu rośliny doniczkowej Muszki w kwiatach pojawiają się głównie w sytuacji, gdy gleba jest bardzo wilgotna Fot. 123RF/PICSEL

Jak zwalczyć ziemiórki w kwiatach?

Muszki w kwiatach pojawiają się głównie w sytuacji, gdy gleba jest bardzo wilgotna, jednak nie warto celowo jej przesuszać. W ten sposób można bowiem doprowadzić do sytuacji, w której larwy będą atakować mokre korzenie rośliny. Należy więc skorzystać z innych metod.

Na rynku istnieją specjalne preparaty chemiczne stworzone z myślą o meszkach w kwiatach doniczkowych. Należy rozprowadzić je w wodzie w odpowiednich proporcjach wskazanych przez producenta. Podlewanie takimi środkami warto przeprowadzać regularnie. Jeśli nie chcesz samodzielnie rozcieńczać preparatu, możesz zdecydować się również na specjalne pałeczki doglebowe. Rozpuszczają się one podczas podlewania, dlatego są znacznie wygodniejszym rozwiązaniem.

Przeczytaj również: Najlepsze sposoby na ziemiórki. Szybko pozbędziesz się szkodników

Domowe sposoby na meszki w kwiatach

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na meszki w kwiatach jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Niektóre osoby wolą jednak zrezygnować z takich preparatów i wykorzystać mniej inwazyjne metody. Wówczas poleca się specjalne lepkie tablice, które wbija się w ziemię. Do ich powierzchni przyklejają się następnie dorosłe meszki. Warto jednak pamiętać, że zanim wpadną one w pułapkę, mogą zdążyć złożyć jaja w glebie.

Jeśli chodzi o naturalne metody na meszki w kwiatach, niekiedy sprawdzają się także wywary z  ziół. Najlepiej działa skrzyp polny i pokrzywa. Wystarczy podlać nimi ziemię w doniczce, pamiętając, by ciecz była wystudzona. Na rynku istnieją też preparaty na bazie naturalnych składników, dlatego są one alternatywą dla chemicznych środków.

Muszki w kwiatach można zwalczyć natychmiastowo z wykorzystaniem jeszcze jednego sposobu, jednak jest on zdecydowanie najbardziej pracochłonny. Polega na wyjęciu roślin z doniczek i przełożeniu ich na 24 godziny do roztworu wody z mydłem potasowym. Po tym czasie można umieścić roślinę w nowej doniczce. Istnieje także opcja dokładnego zdezynfekowania starego egzemplarza. Jeśli jednak muszki w kwiatach dotknęły dużej części roślin

Muszki w kwiatach doniczkowych zdecydowanie najłatwiej jest zwalczyć środkami chemicznymi, ale jeśli w twoim domu mieszkają dzieci i zwierzęta, które lubią zaglądać do doniczek, znacznie lepiej postawić na naturalne metody. W ten sposób również zwalczysz muszki w kwiatach doniczkowych, choć niekiedy będzie to trwało nieco dłużej. Jest to również metoda całkowicie bezpieczna dla roślin, a niektóre sposoby pozwalają na ich dodatkowe odżywienie.

Przeczytaj również: Małe, czarne muszki latające wokół doniczek. Skąd się biorą ziemiórki i jak się ich pozbyć?

Meszki w kwiatach doniczkowych – pułapki

Tworzenie pułapek nie jest całkowicie skutecznym rozwiązaniem, jednak czasem pozwala na poradzenie sobie z dorosłymi osobnikami, które potrafią latać po całym pomieszczeniu. Gotowe lepy są tylko jedną z wielu dostępnych metod. Istnieje także opcja przygotowania pułapek samodzielnie, z wykorzystaniem szklanki, folii spożywczej, octu i płynu do mycia naczyń. Wystarczy zmieszać płynne składniki, umieścić je w szklance i przykryć ją folią spożywczą, w której trzeba zrobić niewielkie dziurki. Jest to pułapka podobna do tej stosowanej w przypadku popularnych owocówek.

Takie pułapki należy stosować przez nawet kilka tygodni, regularnie wymieniając wypełnienie. Warto bowiem pamiętać, że od momentu złożenia jaj do rozwinięcia się dorosłych osobników mijają zwykle 4 tygodnie. W tym czasie stopniowo mogą wyrastać kolejne grupy meszek, które zdążą złożyć następne jaja.

Gotowe lepy na meszki w kwiatach doniczkowych nie bez powodu mają żółty kolor. Barwa ta przyciąga ten gatunek owadów. Z tego powodu dobrym pomysłem okazuje się dodanie do wody z octem kurkumy. Możesz także postawić na barwnik spożywczy. Jeśli chodzi o płyn do mycia naczyń, jest to dodatek opcjonalny. Najważniejszy jest sam ocet, którego zapach przyciąga owady.

meszki ziemiórki w roślinie doniczkowej Do zwalczania meszek użyć można pułapek i lepów Fot. 123RF/PICSEL

Meszki w kwiatach doniczkowych – czy są niebezpieczne?

Meszki w kwiatach doniczkowych dzielą się na kilka rodzajów, a każdy z nich wykazuje inne działanie na roślinę. Ziemiórki są niebezpieczne głównie wtedy, gdy dojdzie do przesuszenia gleby. Wówczas atakują one korzenie roślin, przez co powodują ich zamieranie. Kwiat staje się wówczas bardziej podatny na działanie różnego rodzaju wirusów, bakterii i grzybów. Jeśli jednak nie dojdzie do przesuszenia gleby, takie owady wyrządzają nieco mniej szkód. Dorosłe osobniki w żaden sposób nie wpływają na stan rośliny, ale mogą powodować dyskomfort, ponieważ zwykle latają po całym pomieszczeniu. Ze względu na ich niewielkie wymiary czasem trudno je złapać.

Trzeba jednak pamiętać, że niekiedy ziemiórki przenoszą patogeny. To one stanowią znacznie większe zagrożenie dla roślin. Wiele grzybów odpowiada za występowanie pleśni czy zgorzeli. Poradzenie sobie z tymi problemami okazuje się znacznie trudniejsze niż szybkie wyeliminowanie muszek w kwiatach.

Większy problem pojawia się w sytuacji, gdy meszki w kwiatach doniczkowych okazują się być białymi mączlikami. Ten gatunek atakuje bezpośrednio liście roślin, ponieważ żywi się ich sokiem. Z mączlikiem należy więc walczyć od razu po zauważeniu pierwszych osobników. W jego przypadku najlepiej sprawdzą się specjalne środki chemiczne do podlewania lub spryskiwania. Dobrą opcją jest także postawienie na pałeczki rozpuszczające się w kontakcie z wodą.

Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 1.02.2022 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Rumianek na mszyce, ziemiórki i inne szkodniki. Jak zrobić oprysk, wyciąg i wywar z rumianku?

Niezastąpiona domowa odżywka do strelicji. Gwarancja, że roślina zakwitnie

11 najpiękniejszych roślin doniczkowych. Trzy z nich to must have w każdym domu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.