Porady ogrodnicze

Dlaczego piwonia nie kwitnie? Sprawdź, jak pielęgnować i czym podlewać piwonię

Piwonia to niezwykle piękna bylina ogrodowa, która zakwita późną wiosną lub wczesnym latem. Wytwarza okazałe kwiaty, które wydzielają przyjemny zapach. Chociaż uprawa piwonii nie jest zbyt trudna, zdarza się jednak, że nie chce kwitnąć. Z czego to wynika i jak temu zaradzić? Sprawdź, jak dbać o piwonie, by regularnie kwitły.  

Dlaczego piwonia nie kwitnie? Sprawdź, jak pielęgnować i czym podlewać piwonię
Podpowiadamy, czym podlewać piwonie, by obficie kwitły. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy powinna kwitnąć piwonia? 

Piwonia kwitnie zwykle między końcówką maja a pierwszą połową czerwca i najczęściej kwiatami można cieszyć się nawet 3-4 tygodnie. Dokładny czas rozkwitu zależy jednak od takich czynników jak pogoda, stanowisko rośliny czy jej pielęgnacja.  

Im bardziej słoneczne stanowisko, tym szybciej roślina zakwitnie i tym więcej pąków się pojawi. W półcieniu z kolei roślina kwitnie trochę później i nie jest tak okazała, ale za to same kwiaty są w stanie przetrwać trochę dłużej. 

Pamiętaj też, że piwonia raczej nie zakwitnie zaraz po posadzeniu – potrzebuje ok. 2 lat, by odpowiednio się ukorzenić. Ważne jest ponadto, by posadzić ją w odpowiednim czasie, czyli najlepiej w sierpniu albo wrześniu. Jeśli zostanie umieszczona w gruncie później, najbliższej wiosny kwiaty na pewno się nie pojawią. 

Dlaczego piwonia nie kwitnie? Błędy w uprawie 

Najczęstszym powodem braku kwitnienia piwonii są błędy w uprawie czy stanowisku dla tej rośliny. Chociaż jej uprawa jest stosunkowo prosta, trzeba przestrzegać kilku zasad, by co roku cieszyć się pięknymi kwiatami. Jeżeli twoja piwonia nie wypuszcza kwiatów, chociaż ma już ponad 2 lata – być może nie pasuje jej stanowisko, sposób podlewania czy nawożenia. 

 • Piwonia nie ma odpowiedniej ilości światła 

To chyba najczęstszy powód, dlaczego piwonia nie kwitnie. Światło jest niezbędne, by rozwinęły się piękne pąki i kwiaty. Być może twoje krzewy są zasłonięte przez budynki czy inne rośliny? Prawdopodobnie musisz swoją piwonię przesadzić. Stanowisko powinno być jasne, słoneczne albo półcieniste, by światło na co dzień docierało do rośliny. 

 • Piwonia została zbyt głęboko posadzona 

Kłącza powinny znajdować się ok. 4-5 cm pod powierzchnią ziemi. Jeśli przed sadzeniem została wykopana zbyt głęboka dziura, może to skutkować brakiem kwiatów. Piwonię można delikatnie podnieść wiosną lub jesienią, pamiętając o tym, by pod roślinę nasypać przepuszczalną ziemię lub kompost. 

 • Piwonia ma za dużo nawozu 

Nadmierne nawożenie często powoduje, że piwonia przestaje kwitnąć. Szczególnie dotyczy to zbyt dużej ilości azotu i potasu. W tym przypadku jednak liście rośliny są bardzo okazałe. Aby stymulować wzrost kwiatów, najlepiej ograniczyć azot, a zastosować nawóz do roślin kwitnących. Dobrze sprawdzi się też nawóz wieloskładnikowy, w którym proporcje między składnikami odżywczymi są odpowiednie, by roślina mogła kwitnąć.

piwonia Piwonia kwitnie zwykle między końcówką maja a pierwszą połową czerwca. Fot.123RF.com

 • Piwonia ma za mało wody 

Piwonia wymaga odpowiedniego podlewania – gleba wokół niej powinna być stale wilgotna (ale bez zastojów wody). Pamiętaj o dodatkowym podlewaniu swoich okazów, gdy jest ciepło i sucho. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, 1-2 razy w tygodniu, ale bardzo obficie. Przy odpowiedniej przepuszczalnej i żyznej glebie woda powinna magazynować się i docierać do korzeni regularnie. 

 • Piwonia nie ma posprzątanej okolicy 

Na zimę glebę wokół piwonii należy ściółkować, czyli obsypywać kopczykami np. z kory czy siana. Wiosną niezbędne jest jednak posprzątanie tego okrycia. W przeciwnym razie roślina będzie zbyt głęboko osadzona – nawet mimo prawidłowej odległości w ziemi.  

 • Piwonia ma za mało miejsca  

Piwonia jest jednym z tych krzewów, które wymagają sporo miejsca. W przeciwnym razie może brakować jej substancji odżywczych i przestrzeni do odpowiedniego rozwoju. Nawet jeśli chcesz po prostu posadzić kilka piwonii obok siebie, między jednym a drugim okazem powinno być 40-50 cm odległości. 

 • Piwonia jest za mocno przycięta 

Piwonia jest jednym z kwiatów, które wymagają regularnego cięcia. To pobudza je do wzrostu, a więc i do wypuszczania nowych pąków. Jeśli jednak za mocno przytniesz roślinę, całą swoją energię może zużywać na wydawanie nowych pędów i liści. Wówczas sił nie starczy jej już na kwitnienie. Warto ponadto zabezpieczyć miejsca cięcia specjalnymi środkami na roślinne rany.

Przeczytaj również: Dlaczego rododendron nie kwitnie? Sprawdź, jakie błędy popełniasz

Dlaczego piwonia nie kwitnie? Choroby i szkodniki 

Kwitnienie piwonii może być zahamowane również z powodu obecności chorób czy szkodników. Często atakują one nie tylko liście, ale też pąki, płatki kwiatów, a także korzenie. Nierzadko roślina nie może prawidłowo się rozwijać, a nawet zamiera. Piwonie nie są szczególnie narażone na wystąpienie infekcji czy inwazji owadów, ale jeśli takie problemy się pojawią – prawdopodobnie kwiaty nie wyrosną lub będą bardzo słabe. 

 • Choroby grzybowe piwonii: szara pleśń 

W przypadku tej choroby czynnikami sprzyjającymi są wysoka wilgotność (deszczowa pogoda lub przelanie) przy jednoczesnej stosunkowo wysokiej temperaturze.  Atakowane są łodygi, liście i pączki kwiatów, a do objawów można zaliczyć przede wszystkim brązowe plamy, które z czasem pokrywają się śluzem (szarym nalotem). Brązowieją ponadto pąki i pędy piwonii. Roślina stosunkowo szybko zamiera. Oprócz stosowania fungicydów i dezynfekcji gleby najczęściej niezbędne jest pozbycie się zainfekowanych części roślin. 

 • Choroby grzybowe piwonii: plamistość liści  

Jeśli piwonia choruje na plamistość liści, głównie na brzegach zaczynają pokazywać się plamy o fioletowo-brązowej barwie. Z czasem może dojść do wykrusza, dlatego w miejscach plam pojawiają się dziury. Plamki nierzadko występują też na łodygach. Choroba znacznie osłabia piwonię, która może przestać kwitnąć. W przypadku takich objawów najważniejsze jest obrywanie chorych liści i usuwanie zaatakowanych części rośliny. Możesz zastosować ponadto środki chemiczne, a jeśli nic nie pomoże – mocno przyciąć cały krzew. 

 • Szkodniki piwonii: nicienie glebowe 

O obecności nicieni – oprócz braku kwiatów – mogą świadczyć też żółte liście. Jeśli to rzeczywiście te szkodniki, na korzeniach znajdziesz niewielkie bulwy. Niestety w przypadku inwazji tych nieproszonych gości konieczne będzie usunięcie rośliny z ziemi, a nawet spalenie.  

 • Szkodniki piwonii: mszyce 

Mszyce lubią atakować piwonie, bytując na jej liściach i kwiatach. Oznaką inwazji mszyc często jest też inwazja mrówek, które żywią się spadzią produkowaną przez te pierwsze. Szkodniki najlepiej usuwać ręcznie, a jeśli to nie pomoże – stosować opryski naturalne (np. z szarego mydła) albo chemiczne.   

Jak dbać o piwonie, by regularnie kwitły? 

Najważniejszy wpływ na kwitnienie piwonii ma miejsce jej zasadzenia. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej głębokości oraz oddaleniu od innych roślin, a także zapewnieniu wystarczającej ilości światła. Takie stanowisko znacznie zwiększa szansę, że piwonia będzie pięknie kwitnąć każdego roku. Nie zapominaj też o nawadnianiu w przypadku ciepłych i suchych dni. Używanie nawozu jest w tym przypadku ważne, jednak zawsze stosuj instrukcję na opakowaniu, by środka nie było zbyt dużo. 

Ponadto do prawidłowego rozwoju i obfitego kwitnienia rośliny potrzebują regularnego nawożenia. Czym podlewać piwonie, by miały mnóstwo kwiatów? Fusy z kawy doskonale sprawdzą się jako nawóz zarówno dla kwiatów doniczkowych, jak i roślin ozdobnych w ogrodzie. Zawierają azot, potas, fosfor, a także wapń, magnez, żelazo i cynk, które są niezwykle przydatne do wzrostu i kwitnienia roślin. Wystarczy zalać szklankę fusów z kawy 10 litrami wody. Gdy fusy napęcznieją, wymieszaj całość i podlej piwonie. Zabieg najlepiej powtarzać raz na 1-2 tygodnie. 

Jeśli chcesz, aby piwonie regularnie kwitły, zacznij podlewać rośliny wodą z dodatkiem soku z cytryny. Wkrop do konewki z wodą odrobinę świeżego soku z cytryny i podlej roztworem bryłę korzeniową. Alternatywnie można też rozpuścić 10 g kwasku cytrynowego w 10 l wody i podlewać piwonie. W ten sposób zakwasisz glebę, co pozwoli roślinom na prawidłowe przyswajanie składników pokarmowym. Przekłada się to na lepsze kwitnienie piwonii.  

Zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju piwonii jest stosunkowo łatwe. Jeśli tylko zastosujesz się do kilku prostych wskazówek, twoje piwonie będą przepięknie kwitły na różowo lub biało. Pamiętaj też, by regularnie obserwować swoje okazy pod kątem chorób i szkodników. 

Przeczytaj również: Jak uprawiać piwonie w ogrodzie? Sadzenie piwonii krok po kroku

piwonia Gdy zadbasz o peonie w odpowiedni sposób, możesz cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele lat. Fot.123RF.com

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.