Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak posadzić pelargonie, żeby kwitły do późnej jesieni? Zadbaj o ważny szczegół

Pelargonie cały czas zachwycają i cały czas są w modzie. Najlepiej rosną w słońcu, choć poradzą sobie też w lekko zacienionych miejscach. Uwielbiają lekką i przepuszczalną glebę. Jednak tajemnicą długiego i obfitego kwitnienia tych pięknych kwiatów, jest wybór sadzonek oraz sposób sadzenia. Jak dobrze sadzić i podlewać pelargonie po włożeniu ich do donic?

Jak posadzić pelargonie, żeby kwitły do późnej jesieni? Zadbaj o ważny szczegół
Kupując sadzonki pelargonii, należy zwracać uwagę na liście. Fot. maxsheb/123RF.com

Spis treści: 

Pelrgonie zachwycają kolorystyką kwiatów, różnorodnością pokroju i form liści. Niektóre kojarzą nam się z dawnymi czasami, kiedy nasze babcie sadziły je na balkonach, inne przypominają rajskie ptaki i zupełnie nie wyglądają jak tradycyjne odmiany pelargonii rabatowych. Wśród tych roślin z pewnością każdy znajdzie taką odmianę, która go urzeknie. Możemy je pozyskać z wysiewu nasion na rozsady w lutym lub z sadzonek, najczęściej jednak kupujemy co roku nowe okazy. A sklepy i centra ogrodnicze na początku maja pękają w szwach, oferując nam ich mnogość do wyboru.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon. Czy pelargonie trzeba przycinać?

Kupując pelargonie, oglądaj liście

Najszybszy efekt osiągniemy, kupując kwitnące rośliny. Dzięki nim nasz balkon lub taras w kilka chwil zmieni się nie do poznania. Wybierając sadzonki, zwróćmy uwagę na liście. Powinny mieć zdrowy wygląd, bez śladów żerowania szkodników czy plam chorobowych. Wybór odpowiedniej sadzonki to pierwszy krok do tego, aby długo cieszyć się widokiem kwitnących pelargonii.

Jeżeli coś nas niepokoi w wyglądzie rośliny, dobrze jest obejrzeć ją pod światło, wtedy najlepiej widać przebarwienia spowodowane obecnością szkodników. Nienaturalnie powyginane i poskręcane liście też mogą sugerować obecność chorób czy wirusów. Podczas sadzenia zwróćmy uwagę na korzenie. Jeżeli są jasne i dobrze rozwinięte, to możemy być spokojni. Brak plam i zaschniętych fragmentów oznaczają, że są zdrowe. Rozsada trzymana długo w ciepłych, a czasami niedoświetlonych pomieszczeniach może ulec rozhartowaniu. Dobrze jest więc kupować je z placów znajdujących się na zewnątrz sklepów, chyba że noce są jeszcze mroźne.

Pelargonie posadzone dobrze i w odpowiednim miejscu odwdzięczą się długim i pięknym kwitnieniem. Zatem po wyborze zdrowej sadzonki musimy jeszcze wybrać odpowiednie miejsce, pojemnik, podłoże i zadbać o prawidłowe posadzenie.

O czym pamiętać podczas sadzenia pelargonii? Fot. Philippe Renaud/123RF.com

Jak prawidłowo posadzić pelargonie?

Pelargonie lubią słońce, najlepsze więc będzie dla nich miejsce słoneczne. Poradzą sobie one również na stanowiskach lekko zacienionych, niektóre odmiany mogą wtedy mniej obficie kwitnąć. Wybrana przez nas donica nie powinna mieć średnicy mniejszej niż 20 cm, a dla skrzynek minimalna szerokość to 15 cm. Pojemniki o mniejszych wymiarach nie zapewniają roślinom wystarczająco dużo przestrzeni do rozwoju części podziemnej, ponadto podłoże w nich bardzo szybko przesycha. W tradycyjnej skrzynce balkonowej zazwyczaj sadzimy 3 tej wielkości sadzonki. Mogą być one w tym samym kolorze lub w różnych, kontrastowych lub zbliżonych.

Przed sadzenie czyścimy doniczki i sprawdzamy, czy mają drożne otwory odpływowe. Jest to niezwykle ważne. Nadmiar wody musi mieć ujście. W przeciwnym razie podczas deszczowej pogody nasza donica może się za bardzo wypełnić wodą, tworząc swoiste bagno, korzenie zgniją i nasze rośliny będą do wyrzucenia. Na dnie donicy dobrze jest ułożyć warstwę drenażu, może być to gruboziarnisty keramzyt lub potłuczone gliniane skorupy, grys czy kamyczki. Pelargonie lepiej reagują na okresowe przesuszenia niż na przelanie.

Podłoże dla pelargonii powinno być lekkie, próchniczne, przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe. Dostępne są specjalne podłoża do pelargonii lub do kwitnących roślin balkonowych, które mają odpowiednią strukturę i startową dawkę nawozu. Nie musimy więc nawozić naszych roślin przez 3-4 tygodnie po posadzeniu. Podczas sadzenia możemy też wymieszać z podłożem nawóz długo działający, który pod wpływem wody i temperatury będzie stopniowo uwalniał składniki pokarmowe przez cały sezon. Jeżeli jednak używamy podłoża ze startową dawką nawozu, to takie granulki rozmieszczamy dopiero po mniej więcej 4 tygodniach.

Przeczytaj również: Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią? Najważniejsze zasady i lista roślin, które pięknie kwitną przy pelargoniach

Poziom podłoża w skrzynce lub doniczce po posadzeniu powinien znajdować się 2-3 cm poniżej krawędzi pojemnika. Pelargonie kupione w doniczkach zawsze sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosły dotychczas. Ostatnim elementem sadzenia jest obfite podlanie. Za pierwszym razem możemy zrosić też liście, a nawet kwiaty, żeby obmyć je z podłoża używanego podczas przesadzania. Potem już starajmy się podlewać rośliny od dołu. Dokładne podlanie roślin po posadzeniu jest niezwykle ważne. Wraz z wodą ziemia dostaje się we wszystkie szczeliny, do których nie udało nam się dotrzeć, dzięki czemu korzenie mają idealne warunki do rozwoju.

Pelargonie najlepiej podlewać od dołu, wtedy lepiej kwitną. Fot. Alberto Gardin/123RF.com

Pelargonie wspaniale prezentują się samodzielnie posadzone w donicy. Możemy je też łączyć w różnego rodzaju kompozycje. Należy jednak pamiętać, aby dobierać do nich rośliny, które będą się dobrze czuły w tych samych warunkach uprawy, tzn. będą lubić słońce, przepuszczalne podłoże i obfite nawożenie. Ponadto, muszą to być rośliny, które nie zdominują naszej odmiany pelargonii, a z drugiej strony, które nie pozwolą się przytłoczyć. Wśród roślin, które świetnie rosną w donicy z pelargonią są m.in. werbena, szałwia omszona, lobelia przylądkowa, lawenda wąskolistna czy kocanka.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.