Porady ogrodnicze

Co zrobić, gdy pień drzewa owocowego choruje? Możesz je uratować

Drzewa owocowe pozwalają nam nie tylko uzyskać smaczne owoce, ale również stanowią element dekoracyjny. Niestety czasem się zdarza, że na ich korze pojawiają się zmiany chorobowe, a u podstawy pnia można zaobserwować pęknięcia. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Co zrobić, gdy pień drzewa choruje? Działaj szybko, inaczej możesz nie doczekać się obfitych plonów.   

Co zrobić, gdy pień drzewa owocowego choruje? Możesz je uratować
Sprawdź, co zrobić, gdy pień drzewa owocowego choruje. Fot.annazdasiuk/123RF.com

Spis treści:

Choroby kory drzew owocowych

Choroby kory drzew owocowych zagrażają roślinom przez cały rok, ale głównie w czasie ciepłej i wilgotnej zimy oraz na przedwiośniu. Takie warunki są idealne do intensywnego rozwoju bakterii, wirusów czy grzybów. W związku z tym należy regularnie zwracać uwagę na stan drzew. Na infekcje szczególnie podatne są rośliny uszkodzone i osłabione, a także te rosnące w niekorzystnych warunkach lub zaatakowane przez szkodniki. Warto też wiedzieć, że niektóre odmiany drzew owocowych są bardziej podatne na choroby kory, podczas gdy inne mniej.

Pierwszymi oznakami rozwoju infekcji mogą być m.in. nekrozy (obumieranie) pędów, przebarwienia, a także pękanie i zapadanie się kory. Niestety bardzo łatwo je przeoczyć. W przypadku zaawansowanego stadium choroby kory drzew owocowych na pniach wyrastają owocniki grzybów (np. huby lub opieńki), pojawiają się też wycieki gumy i próchno, a gałęzie schną. Jakie choroby atakują korę drzew owocowych?       

  • Rak drzew owocowych – choroba ta pojawia się na pniach, konarach i gałęziach. Powoduje pękanie kory i tworzenie się charakterystycznych narośli wokół powstałej rany. Na przełomie jesieni i zimy martwa tkanka pokrywa się brunatnoczerwonymi skupiskami zarodników grzybów. Charakterystycznymi objawami są też wycieki gumowatej substancji spod pęknięć na korze. Rak drzew owocowych atakuje wiele gatunków, ale najczęściej jego ofiarą padają wiśnie, czereśnie, morele i brzoskwinie.  

  • Zgorzel kory – ma podobne objawy, co rak drzew owocowych, ale rany są bardziej rozległe i płytkie. W miejscu rozwoju choroby kora się łuszczy i zapada. Warto też wiedzieć, że patogen atakuje nie tylko korę, ale również owoce (porażone chorobą gorzej się przechowują). Najczęściej występuje na jabłoniach i gruszach.   

choroby kory drzew owocowych Choroby kory drzew owocowych pojawiają się z różnych powodów. Fot.senerd/123RF.com

  • Zaraza ogniowa – choroba ta atakuje przede wszystkim kwiaty i liście, które brunatnieją, a z czasem opadają. Z kolei na gałęziach można zauważyć wycieki gęstej substancji w kolorze mlecznobiałym oraz klinowate rany. Porażone tkanki czernieją, przez co drzewo wygląda jak po pożarze (stąd nazwa choroby). Najczęściej atakuje jabłonie i grusze.  

  • Srebrzystość liści – ta choroba grzybowa najczęściej atakuje śliwy. W rezultacie kora drzewa obumiera, pojawiają się na niej szarobrunatne owocniki grzybów. Liście z kolei przyjmują specyficzny, srebrzysty kolor.

  • Leukostomoza drzew pestkowych – dotyka przede wszystkim brzoskwinie i morele. Objawia się występowaniem gumowych wycieków z miejsc porażonych infekcją. Oprócz tego możemy zauważyć opadającą korę oraz białe skupiska zarodników grzybów.

Przeczytaj również: Mech i porosty na drzewach i krzewach. Jakie problemy powodują, jak usuwać?

Dlaczego pień drzewa owocowego choruje?

Jak już wspomniano wcześniej, pękanie kory drzew owocowych może prowadzić do rozwoju chorób. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Jest to efekt działania mrozu i silnego słońca, czyli zmiennych warunków pogodowych. Pnie drzew owocowych nagrzewają się od słońca w dzień. Z kolei w nocy, gdy temperatury gwałtownie spadają, tkanki się kurczą i kora na pniach może pękać. Zjawisko to najczęściej ma miejsce na przedwiośniu. Takie rany są bardzo niebezpieczne, gdyż stanowią idealne warunki do rozwoju infekcji grzybowych lub bakteryjnych. W rezultacie może to prowadzić do zamierania całych drzew.

Ponadto patogeny mogą dostać się do wnętrza rośliny i wniknąć w głąb drewna poprzez złamane gałęzie czy otarcia. Uszkodzenia te mogą pojawić się zarówno samoistnie (np. przez gradobicie czy złamania pod ciężarem śniegu), jak i w trakcie szczepienia lub cięcia drzew owocowych.

choroby kory drzew owocowych Pękanie kory może prowadzić do rozwoju chorób kory drzew owocowych. Fot.arthurlomarainen/dmyto/123RF.com

Co zrobić, gdy pień drzewa choruje?

Zwalczanie chorób kory drzew owocowych nie należy do łatwych. Choć zaczynają się od niepozornych zmian, bardzo szybko się rozwijają, a nawet rozprzestrzeniają się na inne gatunki. Na rynku istnieje mnóstwo środków przeznaczonych do walki z tego typu infekcjami. Można też sięgnąć po preparaty miedziowe. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób kory drzew owocowych, należy wyciąć wszystkie pędy chore, a także dokładnie wyczyścić rany, które powstały na pniach. Z kolei wszelkie skaleczenia trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą.   

Aby zachować zdrowie i dobrą kondycję drzew owocowych, warto o nie odpowiednio zadbać. W tym celu należy pamiętać o wykonaniu kilku podstawowych czynności.

  • Odpowiednia pielęgnacja – drzewa owocowe wymagają regularnego podlewania, nawożenia oraz prawidłowego przycinania. Natomiast brak odpowiedniej pielęgnacji może negatywnie wpływać na ich zdrowie, a także prowadzić do rozwoju różnych chorób.

  • Regularne monitorowanie – ważna jest regularna obserwacja drzew owocowych pod kątem występowania chorób i szkodników. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian należy podjąć odpowiednie działania.

  • Używanie maści ogrodniczej – preparat ten służy do zabezpieczania ran na korze i drewnie, zwłaszcza po cięciu i szczepieniu. Tworzy trwały, elastyczny opatrunek, który nie tylko chroni rany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy patogenami, ale również wspomaga proces ich gojenia.

  • Bielenie drzew owocowych – to skuteczny i tradycyjny sposób zabezpieczania drzew owocowych przed chorobami kory. Biały kolor odbija promieniowanie słoneczne, przez co pnie nagrzewają się mniej i nie pękają.  

  • Ochrona drzew przed zwierzętami – drzewa owocowe, szczególnie te młode, są narażone na szkody wyrządzane m.in. przez zające, sarny czy myszy, które w czasie zimy mogą obgryzać korę. W związku z tym należy je odpowiednio zabezpieczyć, np. za pomocą metalowych czy plastikowych siatek.

  • Prawidłowe przycinanie – nie tylko termin, ale też właściwy sposób cięcia drzew owocowych jest ważny dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Gałęzie tniemy tak, by nie zostawiać długich kikutów. Będą one zamierać, tworząc idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych i innych patogenów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jak bez wysiłku usunąć pień po ściętym drzewie? Tania i skuteczna metoda

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.