Porady ogrodnicze

Jak uprawiać pomidory malinowe? Tak uchronisz je przed chwastami i uzyskasz smaczne plony

Pomidory malinowy to wyjątkowy rodzaj pomidorów, które z każdym rokiem zwiększają swoją popularność. Wszystko za sprawą wyjątkowego, słodkiego smaku, gęstego miąższu i możliwością ich uprawy w ogrodzie. Dziś każdy może posiadać sadzonki pomidorów malinowych. Jakie wyróżniamy odmiany pomidorów malinowych i jak je uprawiać? Wyjaśniamy w tym artykule! 

Jak uprawiać pomidory malinowe? Tak uchronisz je przed chwastami i uzyskasz smaczne plony
Pomidory malinowe z powodzeniem można sadzić w przydomowych ogrodach Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Pomidor malinowy – charakterystyka 

Pomidor malinowy należy do rodziny psiankowatych. To roślina bardzo popularna w Polsce, jednakże pochodzi z Ameryki Południowej. Od innych gatunków pomidorów różni się przede wszystkim barwą, która przypomina kolor malinowy. Owoce rośliny mają słodki i gęsty miąższ i pozbawione są kwaskowatego posmaku charakterystycznego dla pomidorów zwyczajnych. 

Pomidory malinowe doskonale sprawdzają się w uprawie amatorskiej. Z powodzeniem można je sadzić w przydomowych ogródkach i cieszyć się samodzielnie wyhodowanymi owocami. Świetnie smakują zarówno na surowo, jak i w postaci różnorakich przetworów – soków, przecierów koncentratów, domowej roboty ketchupów, a nawet konfitur! 

Odmiany pomidorów malinowych 

  • Pomidor Malinowy Olbrzym – to średnio późna odmiana, która charakteryzuje się wysokim wzrostem. Powinieneś uprawiać ją przy palikach, ponieważ sporej wielkości owoce mogą powodować łamanie się pędów. Jeśli odmianę tę będziesz uprawiać na stanowiskach nasłonecznionych, możesz liczyć na słodkie i soczyste owoce. 
  • Pomidor Malinowy Warszawski – jest odmianą wczesną i wyróżnia się obfitym owocowaniem oraz silnym wzrostem. Z jednego krzewu możesz otrzymać nawet około 10 kilogramów owoców, charakteryzujących się spłaszczonym kształtem, wyraźnym żebrowaniem i sporymi rozmiarami. 
  • Pomidor Bawole Serce – jedna z bardziej popularnych odmian pomidorów malinowych. Wyróżnia się charakterystycznymi owocami w kształcie serca. Ich waga dochodzi nawet do 300 gramów! Co więcej, są wyjątkowo smaczne i słodkie. Idealnie nadają się do uprawy gruntowej i w szklarni. 
  • Pomidor Malinowy Kujawski – średniowczesna odmiana, która wydaje kuliste owoce o średniej wielkości. Warto wiedzieć, że roślina ta rośnie dosyć intensywnie, a jej owoce nie mają skłonności do pękania. 
  • Pomidor Maliniak – to popularna odmiana karłowata, wydająca kuliste owoce o masie około 100 gramów. Gatunek charakteryzuje się wyprostowanymi pędami i wysoką plennością. Jest stosunkowo odporny na działanie czynników zewnętrznych, dlatego szczególnie poleca się go do uprawy gruntowej. 

Pomidor koktajlowy malinowy – czym się wyróżnia? 

Pomidorki koktajlowe malinowe to odmiana pomidorów, która swoją popularność zyskała dzięki smacznym, małym owocom o wyjątkowej trwałości. Waga jednego owocu to około 8 gramów. Pojedynczy krzak tej odmiany pomidora wydaje dużą liczbę owoców, dlatego musisz pamiętać o podwiązywaniu jego pędów do palików. Pomidorki koktajlowe lubią stanowiska osłonięte w polu lub w tunelu foliowym. Doskonale nadają się do upraw ekologicznych i są wyjątkowo odporne na choroby grzybowe. 

Pomidorki koktajlowe malinowe wykorzystywane są jako dodatek do sałatek, kanapek, makaronów i wielu innych dań. Są również składnikiem soków, koncentratów i przetworów pomidorowych. Świetnie sprawdzają się także jako apetyczna dekoracja dań. 

Pomidorki koktajlowe malinowe to odmiana, która zyskała popularność dzięki małym i smacznym owocom Fot. 123RF/PICSEL

Wartości odżywcze pomidorów malinowych 

Pomidory malinowe zawierają bogactwo cennych składników odżywczych. Można je spożywać zarówno na surowo (ze względu na dużą zawartość błonnika), jak i po obróbce termicznej (ze względu na zawartość lipokenu – silnego antyoksydantu, który uaktywnia się po podgrzaniu). Poza tym pomidory malinowe są źródłem witamin i minerałów takich jak: 

  • witaminy z grupy B, 
  • witamina K, 
  • witamina A, 
  • witamina C, 
  • potas, 
  • żelazo, 
  • fosfor, 
  • magnez, 
  • sód, 
  • wapń. 

Jak uprawiać pomidory malinowe? 

Pomidory malinowe należy sadzić w odpowiednich odstępach. Odmiany, które rosną najsilniej, powinno sadzić się w rzędach oddalonych od siebie o nawet 100 cm, a odległość między poszczególnymi roślinami ustala się na 40–80 cm. 

Pomidory można wysadzać w gruncie, a także w doniczkach. W celu zasadzenia rośliny wykorzystywane są nasiona (można je zebrać samemu z już ukształtowanych roślin) lub już gotowe, podrośnięte sadzonki. Rośliny wysiewa się najczęściej na przełomie maja i czerwca, ponieważ pomidory malinowe nie lubią przymrozków. Nasiona kiełkują w temperaturze minimum 16 stopni Celsjusza. 

Jeśli szukasz rośliny, która będzie przynosić Ci smaczne owoce i nie zrujnuje portfela, świetnym wyborem jest pomidor malinowy. Cena nasion waha się w granicach kilku złotych za duże opakowanie. Sadzonki są nieco droższe – za jedną zapłacisz kilka złotych. 

Pomidor malinowy – warunki glebowe 

Kluczowym aspektem w kontekście skutecznej uprawy pomidorów malinowych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Dobrze będzie, jeśli jesienią, w roku poprzedzającym wysadzenie pomidorów, pokryjesz ziemię kompostem. W ten sposób wzbogacisz ją w potrzebne roślinom składniki odżywcze. Odczyn gleby, na której będą uprawiane pomidory, powinien być lekko kwaśny.  

Pomidory malinowe lubią glebę próchniczą oraz przepuszczalną. Zadbaj, by podłoże zawierało na przykład mieszankę piasku z torfem. Dobrze będzie, jeśli ziemia będzie również bogata w wapń, ponieważ niedobór tego składnika może spowodować tzw. suchą zgniliznę na wierzchołkach owoców.  

Ściółkowanie podłoża podczas uprawy pomidorów malinowych 

Dobrym rozwiązaniem, które ułatwi uprawę rośliny, jest ściółkowanie podłoża pod sadzonkami. Do tego świetnie nadaje się torf, słoma, liście lub inna materia organiczna, która charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością. W ten sposób roślina jest chroniona przed chwastami, a utrata wilgoci z podłoża jest znacząco ograniczona. 

Caption

Podlewanie i nawożenie pomidorów malinowych 

Aby osiągnąć prawidłowy wzrost i rozwój pomidorów malinowych, musisz zapewnić im odpowiednie nawodnienie. Rośliny te wymagają regularnego i obfitego podlewania wodą o letniej temperaturze. Pamiętaj jednak, aby zachować przy tym rozwagę i zdrowy rozsądek. Dobrym rozwiązaniem jest polewanie każdej rośliny kilkunastoma litrami wody na raz. Taki zabieg możesz wykonywać jednak stosunkowo rzadko. Kiedy pomidory malinowe mają za mało wody, ich liście się zwijają, a pędy zamierają. Miej na uwadze, że przy długotrwałych upałach może się okazać, że rośliny będziesz musiał podlewać codziennie.  

Podczas podlewania nie zapominaj, że przelanie rośliny może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Dobrym sposobem na uniknięcie problemów związanych ze zbyt dużą wilgocią rośliny jest omijanie w czasie podlewania pędów i liści pomidorów. Warto również wietrzyć tunele i szklarnie. 

Aby Twoje pomidory rosły prawidłowo, musisz pamiętać o zaopatrzeniu ich w potrzebne składniki mineralne. Sadzonki potrzebują nawożenia mieszankami bogatymi w fosfor i potas. Młode rośliny, które nie wydały jeszcze owoców, również można nawozić. W tym celu używaj środków dolistnych przeznaczonych do tego typu działań, nawozów mineralnych oraz preparatów naturalnych. 

Przeczytaj: 

Co posadzić obok pomidorów malinowych?

Całoroczna uprawa pomidorów. Jak mieć udane zbiory?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.