Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak w prosty sposób rozmnażać róże? Zasady okulizacji róż krok po kroku

Okulizacja róż jest jednym ze sposobów rozmnażania roślin. Zabieg ten jest jednak wyjątkowy - pozwala łączyć dwie odmiany, z których wyrasta hybryda. Sprawdźwie, jakie gatunki można ze sobą łączyć oraz jak skutecznie przeprowadzić proces rozmnażania. 

Jak w prosty sposób rozmnażać róże? Zasady okulizacji róż krok po kroku
Okulizacja róż to jeden z ciekawszych sposobów na rozmnażanie. Fot. 123RF.com

Spis treści

Co to jest okulizacja?

Okulizacja, nazywana także oczkowaniem, to jeden ze sposobów rozmnażania roślin m.in. krzewów owocowych i ozdobnych w tym także róż. Okulizacja jest metodą opracowaną przez hodowców roślin, która ma na celu uzyskanie szlachetnych lub delikatnych odmian roślin, które "wszczepia" się na podkładki (pędy) odmian charakteryzujących się odpornością na choroby, szkodniki i trudne warunki atmosferyczne np. mróz czy suszę.

Okulizacja pozwala więc uzyskiwać swego rodzaju hybrydy, które łączą efektowny wygląd szlachetnych odmian np. o konkretnym kształcie i wybarwieniu kwiatów, z wytrzymałością charakterystyczną dla odmian dziko rosnących.

  • Co oznacza okulizacja róż?

Okulizacja róż odbywa się poprzez przeniesienie oczka odmiany szlachetnej na podkładkę z pędu róży dzikiej. W przypadku róż piennych oczko zaszczepia się na pniu, a róże krzaczaste zaszczepia się na szyjce korzeniowej.

Przeczytaj również: Róże okrywowe - najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja. Gdzie najlepiej sprawdzą się róże okrywowe?

Jak przygotować róże do okulizacji?

Chcąc zająć się rozmnażaniem róż, należy wcześniej się do tego odpowiednio przygotować. Konieczne będzie posiadanie zdrowych i młodych podkładek z róży dzikiej o niewielkiej średnicy pnia. Jeśli planujemy rozmnożyć większą liczbę róż, najlepiej będzie wczesną wiosną zasadzić jednoroczne pędy w mniej więcej metrowej rozstawie. Należy szyjkę korzeniową podkładki pozostawić kilka centymetrów nad ziemią, a następnie usypać na niej kopczyk. Ułatwi to dostanie się do korzeni w czasie szczepienia. Posadzone podkładki trzeba regularnie podlewać i odchwaszczać oraz kontrolować, czy nie zostały zainfekowane przez choroby lub szkodniki.

Jeśli nie dysponujemy odpowiednią podkładką, a chcemy spróbować rozmnożyć szlachetną różę z naszego ogrodu, możemy również zakupić młody okaz dzikiej róży w sklepie ogrodniczym i przeznaczyć go na szczepienie.

Źródło: Okulizacja róż - szczegółowy instruktaż. Youtube.com. Kanał: RóżeOgrodowe.pl

Przeczytaj również: Co robić z różami po przekwitnięciu? Pielęgnacja róż latem

Okulizacja róż krok po kroku

Zabieg okulizacji róż można przeprowadzać wtedy, kiedy odmiany róż szlachetnych rozpoczęły już kwitnienie. Aby prawidłowo przeprowadzić szczepienie, należy zaopatrzyć się w ostry nożyk lub specjalny okulizak, który umożliwi sprawne wycięcie oczka z młodym pędem kwiatowym.

Chcesz, aby zabieg okulizacji róż był udany? Postępuj według poniższych wskazówek:

  • Przygotuj zdrowy i silny pęd odmiany szlachetnej i oczyść go z liści i kolców. Jeśli z pąka wyrasta blaszka liściowa, usuń ją, pozostawiając jedynie końcówkę ogonka.

  • Wytnij oczko ze środkowej części pędu. Pamiętaj, by cięcie było dosyć płytkie.

  • Wykonaj w podkładce nacięcie w kształcie litery T na zdrowym i gładkim fragmencie kory.

  • Przygotowane wcześniej oczko, czyli tzw. tarczkę umieść w nacięciu podkładki, wsuwając ją pomiędzy rozchylone brzegi kory, w kierunku zgodnym ze wzrostem pąka.

  • Pamiętaj, że całe oczko musi być schowane w nacięciu podkładki i ściśle do niej przylegać. Jeśli jakiś jego fragment wystaje, należy go odciąć.

  • Następnie dokładnie obwiąż miejsce okulizacji, używając taśmy lub folii ogrodniczej, co zwiększa szansę na zrośnięcie się tkanek.

  • Po kilku tygodniach sprawdź, czy ogonek oczka zmienił kolor na żółty, a resztka tarczki jest zielona. Jeśli zastaniesz taki widok, to znak, że okulizacja się udała.

Przeczytaj również: Pielęgnacja młodych róż latem. Co zrobić, żeby się rozrosły i bujnie kwitły?

Kiedy okulizować róże?

Zabieg okulizowania róż można przeprowadzać od czerwca do września. Pamiętaj jednak o ważnych zasadach:

  • Jeśli przeprowadzisz okulizację w czerwcu lub lipcu, to folię zabezpieczającą możesz ściągnąć po 4 tygodniach od zabiegu. Młody pąk zdąży rozwinąć się jeszcze w tym samym sezonie.

  • Jeśli wykonasz okulizację w sierpniu lub we wrześniu, to taśmę trzymaj na podkładce aż do wiosny następnego roku. Nowy pęd wybije się dopiero w kolejnym sezonie.

Źródło: deccoria.pl

Autor: Sylwia Żurawiecka

Przeczytaj również: Kiedy zasuszyć hortensję ogrodową na zimę? Proste sposoby suszenia kwiatów hortensji

"Na zdrowie": Cebula nie tylko na przeziębienie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.