Porady ogrodnicze

Begonia Dragon – krucha, ale bujna roślina. Jak ją pielęgnować?

Begonia dragon to niezwykle ozdobna roślina, która swym wdziękiem zachwyci każdego miłośnika roślin. Na jej uprawę powinny się zdecydować osoby, które chcą ubogacić wystrój swojego balkonu czy tarasu. Poznaj begonię dragon i dowiedz się jakiej opieki wymaga. 

Begonia Dragon – krucha, ale bujna roślina. Jak ją pielęgnować?
Begonia dragon sprawdzi się świetnie przy aranżacji ogrodu, balkonu czy tarasu. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Begonia dragon charakterystyka 

Begonia dragon powstała w wyniku połączenia begonii stale kwitnącej z begonią bulwiastą, lub z innym podobnym rodzajem begonii. Kwiat ten, szczególnie na przestrzeni ostatnich lat, zyskuje na popularności. W sklepach ogrodniczych znaleźć go można pod nazwą: begonia smocza, begonia Dragon Wing czy begonia Red Dragon.  

Begonia dragon nadaje się świetnie do uprawiania w ogrodzie, jak również na balkonie czy tarasie. Wygląda przepięknie zarówno jako soliter, jak i w kompozycji z innymi roślinami ogrodowymi czy krzewami. 

Roślina w dojrzałej fazie wzrostu osiąga maksymalnie od 60 do 70 cm wysokości. Ma charakterystyczne, rozgałęzione, bogato ulistnione, zwisające pędy. Pojedyncze liście begonii smoczej odznaczają się intensywną zieloną barwą, a ponadto z reguły pięknie się błyszczą. Jest to zasługa begonii bulwiastej, po której następczyni okazu odziedziczyła te cechy.  

Duże, czerwone, zebrane w kępy kwiaty, to z kolei największa ozdoba Red Dragon (stąd nazwa). Kwiaty występują również w kolorze różowym. Co więcej, roślina kwitnie od wiosny do jesieni, a więc od maja do listopada. To właśnie wtedy można zauważyć pojawiające się na niej i długo utrzymujące się przepiękne kwiaty. 

Begonia dragon – uprawa i pielęgnacja 

Begonia dragon odporna jest na niesprzyjające warunki klimatyczne, a także na choroby. Dzięki temu nawet niedoświadczony ogrodnik poradzi sobie z jej uprawą. Roślina ta przez swoje drobne kwiaty i wrażliwość na dotyk, może sprawiać wrażenie kruchej i delikatnej, ale jej bujne kwitnienie wynagrodzi wszystko! 

Chcąc posadzić na swoim balkonie begonię dragon, raczej nie spotkasz się z problemami uprawowymi. Begonia bulwiasta jest łaskawym kwiatem, który nie wymaga zbyt dużo opieki. Należy jednak pamiętać, aby nie narażać rośliny na silne promieniowanie słoneczne. Jeśli sadzisz rośliny w doniczkach, przenieś je w zacienione lub półcieniste miejsce. 

Podłoże dla tego typu roślin powinno być przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Jednak najważniejsze w hodowli begonii jest jej częste nawadnianie. Roślina ta uwielbia być podlewana, ale oczywiście z umiarem. Warto też zadbać o prawidłowe zasilanie rośliny nawozami zawierającymi niezbędne minerały. Gleba powinna być więc bogata w wapń, potas i fosfor. Co istotne, w sezonie letnim powinieneś przenieść roślinę w nieco ciemniejsze i chłodniejsze miejsce, natomiast jesienią ulokuj ją w pojemniku z otworami, tak, aby miała stały przewiew. 

Warto wiedzieć, że mimo łatwości w uprawie begonii, bardzo istotny jest wybór zdrowych cebulek kwiatowych. Tylko gdy zostaną posadzone cebulki dobrej jakości, rozwój roślin przebiegnie prawidłowo a ty będziesz się cieszyć pięknym wyglądem kwiatów w ogrodzie czy na balkonie. 

Begonia dragon – sadzenie 

Odpowiednią porą na sadzenie begonii dragon jest początek wiosny. Kwiaty, które zostaną umieszczone w podłożu szybciej, zaczną kwitnąć już po miesiącu lub dwóch od umiejscowienia bulw w glebie.  

Ważne przy sadzeniu begonii jest to, że jej bulwę powinieneś wsadzać do ziemi tą grubszą i bardziej wypukłą stroną. Następne zabiegi są identyczne jak w przypadku sadzenia innych bulwiastych roślin. 

Świeżą sadzonkę należy zasypać warstwą ziemi, a następnie obficie podlać letnią wodą. Nawilżanie rośliny powinno być częste o tyle, żeby stało się dobrym nawykiem każdego ogrodnika. Robi się to przeważnie raz dziennie, a w okresie letnim, w słoneczne dni powtarza się czynności rano i wieczorem. Pamiętaj jednak, żeby rośliny nie przelać, ani nie spryskiwać jej liści wodą. W innym wypadku na liściach begonii dragon mogą pojawić się nieestetyczne plamy. 

Jak rozmnożyć begonię? 

Jeśli zastanawiasz się jak rozmnożyć begonię, musisz przede wszystkim pamiętać o kilku możliwościach wykonywania tego zabiegu. Spośród sposobów rozmnażania można wybrać: 

  • ukorzenienie części liścia – dotyczy to odmian kłączowych. Przy tej metodzie pobiera się niewielki fragment liścia begonii, a następnie nacina się go w kilku miejscach. Później ukorzenia się go w glebie; 

  • podział rośliny na części lub rozmnażanie z nasion – tego sposobu używa się w przypadku odmian bulwiastych. Ukorzenianie sadzonek pędowych to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na rozmnażanie roślin. Sadzonki pobiera się tylko z dojrzałych okazów, następnie umiejscawia się je w podłożu lub w wodzie. W przypadku podłoża, należy pamiętać o stałym i częstym nawadnianiu rośliny. Trudniejszym i nieco bardziej skomplikowanym sposobem rozmnażania begonii jest ten związany z wysiewem nasion do pojemników. Zabieg wykonuje się zimą, aczkolwiek jest on głównie polecany dla doświadczonych florystów. 

Nieważne, którą metodę rozmnażania roślin wybierzesz. Każda z nich może się zakończyć sukcesem. Pamiętaj tylko, aby przestrzegać podstawowych zasad opisanych powyżej. Wszystkim nowym sadzonkom zapewnij odpowiednie, wyżej opisane warunki, a twoja roślina odwdzięczy się pięknym i silnym kwitnieniem. 

Choroby i szkodniki begonii 

Begonia dragon to roślina w miarę odporna na ataki szkodników. Nierzadko jednak roślina zostaje atakowana przez chorobę, jaką jest mączniak. To dolegliwość z grupy chorób grzybowych, których wynikiem jest porażenie niektórych fragmentów nadziemnych rośliny. Do infekcji często dochodzi w chłodniejsze dni, gdy wilgoć powietrza jest stosunkowo wysoka. Oczywiście z tym problemem można walczyć, ale można się też przed nim uchronić. Już przy planowaniu hodowli begonii dragon powinieneś wziąć pod uwagę prawidłową opiekę nad rośliną. Jeśli sadzisz wiele roślin tego gatunku, pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy sadzonkami. Begonie nie lubią żyć w uścisku. Możesz też dodatkowo wzmocnić roślinę, spryskując ją ochronnymi domowymi środkami. Pomocne będą mieszanka wyciągu z cebuli i pokrzywy, a także niezastąpiony eliksir z drożdży. 

Begonia dragon: dlaczego uchodzi za kruchą? 

Często spotkać się można z określeniem, że begonia to bardzo krucha i delikatna roślina. Skąd te stwierdzenia? Otóż nie wzięły się one tylko z faktu wysokiej wrażliwości rośliny na ciepło czy z jej drobnych kwiatostanów. Begonia dragon jak zostało wspomniane, nie lubi suchości w podłożu ani bardzo słonecznego stanowiska. Dlatego przyczynami takiego określania begonii dragon mogą być właśnie osłabienie rośliny, podwyższona wrażliwość na dotyk i szybsze gubienie liści w momencie przesuszenia. Z drugiej strony, kruchość rośliny może oznaczać romantyczne postrzeganie pięknych, subtelnych i drobnych okazów, a także kwiatów.  

Reasumując, begonia dragon sprawdzi się świetnie przy aranżacji ogrodu, balkonu czy tarasu. Jej lekko zwisające pędy, intensywnie zielone, błyszczące liście i drobne czerwonawe kwiaty nadadzą wybranemu miejscu dodatkowych, żywych barw. Nie zapominaj o prawidłowej opiece nad tymi kwiatami, ponieważ to dzięki niej twoja roślina osiągnie zamierzony wygląd. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.