Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy zasuszyć hortensję ogrodową na zimę? Proste sposoby suszenia kwiatów hortensji

Hortensje wyglądają pięknie nie tylko w ogrodzie. Zasuszone dodadzą ciepła każdemu wnętrzu. Doskonale nadają się na suche kompozycje kwiatowe. Kiedy i jak zasuszyć hortensję ogrodową na zimę, żeby pięknie wyglądała? Nie każdy kwiat się do tego nadaje.  

Kiedy zasuszyć hortensję ogrodową na zimę? Proste sposoby suszenia kwiatów hortensji
Jakie są sposoby na suszenie hortensji ogrodowej? Podpowiadamy. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Jakie hortensje nadają się do suszenia?  

Spośród wielu hortensji najbardziej nadają się do suszenia hortensja ogrodowa, hortensja dębolistna i hortensja drzewiasta Annabelle. Dwie pierwsze, jeśli będą dobrze zasuszone, zachowają ślady swoich kolorów: różowych, niebieskich czy fioletowych. Natomiast biała Annabelle zmieni kolor na beżowy.  

Do suszenia nadają się kwiaty hortensji w pełni rozwinięte i całkowicie zdrowe. Jakiekolwiek oznaki chorób eliminują kwiatostany z tego procesu. Będą nieładne, ponieważ choroba będzie się rozwijała w trakcie suszenia.  

Kiedy zasuszyć hortensje? 

Hortensje najlepiej zasuszyć w momencie, kiedy ich kwiaty są najpełniej rozwinięte. W zależności od odmiany, ale także od warunków pogodowych, ten czas to zazwyczaj lipiec lub sierpień. Zebrane hortensje susz od razu po ich ścięciu.  

Na ścinanie kwiatów hortensji do suszenia wybierz suchy i słoneczny dzień. Im mniej wody, tym piękniej zaschną kwiatostany. Nie tnij jednak kwiatostanów, które mają już zaschnięte kwiaty, choćby częściowo. Nie uda się ich zasuszyć tak, by wyglądały ładnie, a uschnięte płatki będą opadać.  

suszenie hortensji Do suszenia wybieramy zdrowe kwiaty hortensji i w pełni rozwinięte. Fot.123RF.com

Jak ścinać kwiaty hortensji? 

Kwiaty hortensji należy ścinać z łodygami na tyle długimi, by dało się z nich stworzyć kompozycję. Zazwyczaj jest to około 30-45 cm. Jeśli planujesz stworzenie ikebany czy bukietu w gąbce florystycznej, weź pod uwagę, że część łodyg będzie w niej tkwiła.  

Łodygi z kwiatami hortensji ścinaj ostrym i wydezynfekowanym sekatorem. Chodzi o to, by nie przenosić infekcji z innych roślin. Łodygi staraj się ciąć po skosie, co pozwoli spływać wodzie po miejscach cieć. Nie powinna ona się tam zbierać, bo może stać się przyczynkiem do chorób grzybowych. Przed suszeniem oczyść roślinę z liści.  

Przeczytaj również: Jak rozmnożyć hortensje przez sadzonki? Dlaczego dobrze zrobić to latem?

Jak zasuszyć hortensję ogrodową na zimę – sposoby 

Dobrze zasuszona hortensja ogrodowa zachowa swoje delikatne kolory. Jej płatki będą się mocno trzymały kwiatostanów i nie będą opadać. Zanim przystąpisz do suszenia, zanurz na chwilę łodygi w wodzie z octem. To pomoże zachować kwiatom kolor. Hortensję ogrodową na zimę można zasuszyć na kilka sposobów:  

  • Suszenie hortensji kwiatem do dołu 

To najbardziej popularny sposób suszenia kwiatów hortensji. Ułóż ścięte kwiaty w bukiety, przewiąż sznurkiem i powieś w ciemnym, suchym, ale przewiewnym miejscu. Bukiety nie powinny się stykać ani ze sobą, ani z innymi powierzchniami. Proces suszenia będzie trwał około trzech tygodni. W tym czasie nie należy dotykać kwiatów hortensji.  

  • Suszenie hortensji w wazonie  

Ten sposób suszenia kwiatów hortensji wymaga również przewiewnego i ciemnego miejsca. Ścięte hortensje wkładamy do wazonu tylko częściowo wypełnionego wodą. Woda powinna zakrywać łodygi kwiatów tylko do połowy. Powoli parująca woda uchroni kolory kwiatów. Nie należy jej dolewać. Proces suszenia hortensji w wazonie trwa około trzech tygodni. 

  • Suszenie hortensji ogrodowej w piasku 

Ten sposób suszenia kwiatów hortensji wymaga uruchomienia piekarnika. Podgrzewaj piasek w piekarniku przez trzy do czterech godzin. Następnie kwiatostany umieść pionowo w pudełku i delikatnie zasyp je piaskiem. Po trzech tygodniach delikatnie odgarnij piasek. Piasek wchłonie wodę z kwiatów hortensji, powodując ich ususzenie.  

  • Suszenie hortensji w glicerynie 

Ten sposób suszenia hortensji przy okazji sprawi, że kwiaty nie będą kruche. W ciepłej wodzie rozpuść glicerynę. Na jedną jednostkę gliceryny powinny przypadać dwie jednostki wody. Do takiego roztworu włóż łodygi kwiatów. Postaw w ciemnym i przewiewnym miejscu. Po dwóch tygodniach kwiaty hortensji będą zasuszone.  

Podstawowym warunkiem tego, żeby kwiaty hortensji zachowały swój kolor, jest brak obecności słońca. Jego promienie spowodują, że kwiatostany wyblakną. Po wysuszeniu kwiaty dobrze jest spryskać bezbarwnym lakierem do włosów.  

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: Przycinanie piwonii. Jak i kiedy odmładzać piwonie?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.