Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie piwonii. Jak i kiedy odmładzać piwonie?

Pięknem okazałych i upajających słodkim zapachem kwiatów piwonii możemy się cieszyć od maja do czerwca lub początku lipca. Po zakończeniu kwitnienia roślina nadal wymaga naszej szczególnej uwagi. Jeśli chcemy, aby okaz w przyszłym roku zachwycał obfitością ciężkich kwiatów, jego cięcie wykonajmy właśnie teraz – w sierpniu. W artykule podpowiadamy, jak przycinać piwonie, by nie osłabić rośliny.

Przycinanie piwonii. Jak i kiedy odmładzać piwonie?
Kwiatami piwonii możemy się cieszyć od maja do czerwca lub początku lipca. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak wyglądają piwonie? Charakterystyka gatunku

Nie ulega wątpliwości, że piwonie stanowią jedną z najwspanialszych ozdób przydomowego ogrodu. Nazywane również peoniami (Paeonia) rośliny są długowiecznymi bylinami bądź krzewami. Pochodzą przede wszystkim z obszarów Azji i południowej Europy, gdzie od setek lat chętnie uprawiane są w ogrodach. Wymienić możemy ponad 35 gatunków piwonii, które są zróżnicowane pod względem wyglądu kwiatów, wysokości roślin oraz czasu trwania kwitnienia. Spośród nich szczególnym uznaniem cieszą się piwonie chińskie (Paeonia lactiflora), drzewiaste (Paeonia suffruticosa) czy lekarskie (Paeonia officinalis).

Choć rodzajów piwonii jest wiele, łączy je podstawowy element – wszystkie wspaniale kwitną. W zależności od odmiany kwiaty piwonii mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub nawet... dwukolorowe. Pojawiają się na przełomie maja i czerwca, a w przypadku niektórych odmian również w lipcu. Ich walorami są okazały rozmiar (kwiaty piwonii mogą mieć nawet 20 cm średnicy!), gęste skupienie płatków i cudowny zapach. Dekoracyjne są także pierzaste liście piwonii w ciemnozielonym kolorze kontrastującym z intensywnie zabarwionymi kwiatami. Odpowiednio pielęgnowana piwonia może być w ozdobą ogrodu nawet przez 15 lat. Aby tak się stało, musimy ją regularnie przycinać.

Przeczytaj również: Co siejemy, sadzimy i rozsadzamy w sierpniu? Nie przegap ważnych terminów

Przycinanie piwonii – kiedy i jak to zrobić?

Ogrodnicy kochający te krzewy często zastanawiają się, co zrobić, gdy przekwitną i jak przyciąć piwonie. Rośliny te wymagają cięcia, ale pamiętajmy, że w trakcie sezonu usuwamy wyłącznie uschnięte kwiaty wraz z krótkim fragmentem pędu (ok. 5 cm od pąka). Wykonując przycinanie piwonii w taki sposób, nie osłabimy rośliny. Błędem jest przedwczesne ścinanie liści, które pod koniec sezonu przestają wyglądać estetycznie. Pozbądźmy się ich dopiero w sierpniu lub we wrześniu.

Jak i kiedy przycinać piwonie, aby je odmłodzić? Nieefektownie wyglądające wieloletnie krzewy możemy ściąć radykalnie, skracając najstarsze pędy do wysokości ok. 30 cm nad podłożem (cięcie wykonujemy nad pąkiem lub rozgałęzieniem pędu). Z pozostawionej części łodyg należy usunąć dolne liście. Zabieg ten zrealizujmy najwcześniej pod koniec sierpnia.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak rozmnożyć hortensje przez sadzonki? Dlaczego dobrze zrobić to latem?

Tawuła japońska – kiedy najlepiej ją przycinać? Najpiękniejsze odmiany tawuły

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.