Spis treści:
Jak wyglądają piwonie? Charakterystyka gatunku
Nie ulega wątpliwości, że piwonie stanowią jedną z najwspanialszych ozdób przydomowego ogrodu. Nazywane również peoniami (Paeonia) rośliny są długowiecznymi bylinami bądź krzewami. Pochodzą przede wszystkim z obszarów Azji i południowej Europy, gdzie od setek lat chętnie uprawiane są w ogrodach. Wymienić możemy ponad 35 gatunków piwonii, które są zróżnicowane pod względem wyglądu kwiatów, wysokości roślin oraz czasu trwania kwitnienia. Spośród nich szczególnym uznaniem cieszą się piwonie chińskie (Paeonia lactiflora), drzewiaste (Paeonia suffruticosa) czy lekarskie (Paeonia officinalis).
Choć rodzajów piwonii jest wiele, łączy je podstawowy element – wszystkie wspaniale kwitną. W zależności od odmiany kwiaty piwonii mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub nawet... dwukolorowe. Pojawiają się na przełomie maja i czerwca, a w przypadku niektórych odmian również w lipcu. Ich walorami są okazały rozmiar (kwiaty piwonii mogą mieć nawet 20 cm średnicy!), gęste skupienie płatków i cudowny zapach. Dekoracyjne są także pierzaste liście piwonii w ciemnozielonym kolorze kontrastującym z intensywnie zabarwionymi kwiatami. Odpowiednio pielęgnowana piwonia może być w ozdobą ogrodu nawet przez 15 lat. Aby tak się stało, musimy ją regularnie przycinać.
Przeczytaj również: Co siejemy, sadzimy i rozsadzamy w sierpniu? Nie przegap ważnych terminów
Przycinanie piwonii – kiedy i jak to zrobić?
Ogrodnicy kochający te krzewy często zastanawiają się, co zrobić, gdy przekwitną i jak przyciąć piwonie. Rośliny te wymagają cięcia, ale pamiętajmy, że w trakcie sezonu usuwamy wyłącznie uschnięte kwiaty wraz z krótkim fragmentem pędu (ok. 5 cm od pąka). Wykonując przycinanie piwonii w taki sposób, nie osłabimy rośliny. Błędem jest przedwczesne ścinanie liści, które pod koniec sezonu przestają wyglądać estetycznie. Pozbądźmy się ich dopiero w sierpniu lub we wrześniu.
Jak i kiedy przycinać piwonie, aby je odmłodzić? Nieefektownie wyglądające wieloletnie krzewy możemy ściąć radykalnie, skracając najstarsze pędy do wysokości ok. 30 cm nad podłożem (cięcie wykonujemy nad pąkiem lub rozgałęzieniem pędu). Z pozostawionej części łodyg należy usunąć dolne liście. Zabieg ten zrealizujmy najwcześniej pod koniec sierpnia.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak rozmnożyć hortensje przez sadzonki? Dlaczego dobrze zrobić to latem?
Tawuła japońska – kiedy najlepiej ją przycinać? Najpiękniejsze odmiany tawuły
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.