Porady ogrodnicze

Jak zadbać o trawnik na wiosnę? Poradnik praktyczny

Ładny trawnik jest dość wymagającym elementem ogrodu, który wymaga systematycznych oraz odpowiednio dopasowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet na sezon zimowy należy odpowiednio zabezpieczyć trawę, nie narażając jej na niesprzyjające warunki pogodowe. Natomiast wiosną wymaga ona różnych prac regeneracyjnych. Warto dowiedzieć się, kiedy należy wykonać ostatnie koszenie przed zimą, a także jak zadbać o trawnik po zimie.

Jak zadbać o trawnik na wiosnę? Poradnik praktyczny
Fot.123RF.com
REKLAMA

Warto zadbać o trawnik jeszcze przed zimą

Przygotowanie trawy na ujemne temperatury, brak promieni słonecznych, a także inne niekorzystne warunki atmosferyczne, nie ogranicza się wyłącznie do koszenia trawnika. Oczywiście jest to kluczowy element, który pozwala zabezpieczyć źdźbła przed przemarznięciem. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest nawożenie trawnika nawozami z małą zawartością azotu. Natomiast trawa późną jesienią bardzo ceni sobie zwiększoną dawkę fosforu i potasu. Dzięki nim trawy lepiej poradzą sobie z ujemnymi temperaturami. Do kolejnych zabiegów, które powinno się wykonywać jest zgrabienie wszystkich liści. Zbyt duża ilość zwiędłych liści może przyczynić się do gnicia trawy.

Nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób wykonamy koszenie trawy przed zimą, a także na kiedy zaplanujemy tę czynność. Odpowiednia wysokość trawy zapewni zdrowy oraz doskonały wygląd trawnika na wiosnę. Jeżeli zbyt mocno przytniemy trawę, możemy przyczynić się do przemarznięcia korzeni. Wtedy w trawniku pojawią się bardzo duże braki. Gdy zostawimy trawę na zimę nieskoszoną lub zbyt wysoko ściętą, wtedy między źdźbłami mogą rozwijać się pleśnie i grzyby. To przyczyni się do znacznie osłabionej kondycji trawy po sezonie zimowym. Aby poprawić jej wygląd, trzeba będzie poświęcić bardzo dużo czasu i wykonać znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Zatem optymalną wysokość koszenia trawnika przed sezonem zimowym, powinna wynieść 4 cm.

REKLAMA
REKLAMA

Pozostaje jeszcze ustalić, kiedy należy wykonać koszenie trawy przed zimą. Jak wiadomo, zima nie jest już tak sroga, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz przez długi okres, nawet w czasie zimy, panują temperatury powyżej zera. Za to jednak nie brakuje deszczowych i pochmurnych dni. Umownie zaleca się skoszenie trawy w pierwszej połowie października. Wtedy trawa jest u schyłku wegetacji. Może się okazać, że będzie to nadal za wcześnie. Poznamy to po tym, że trawa zacznie dalej odrastać. Wtedy należy ją ściąć ponownie. Czasem termin ostatniego koszenia przenosi się na początek listopada. Nie masz jeszcze zagospodarowanej przestrzeni przydomowej? Sprawdź także ten artykuł o zakładaniu trawnika krok po kroku.

Kiedy kosić trawę na wiosnę?

Najczęściej pierwsze koszenie trawy po zimie przypada na przełomie marca i kwietnia. Jednak, jeżeli w tym czasie panują jeszcze ujemne temperatury, a trawa nie dorosła do wysokości przynajmniej 6 cm, warto jeszcze wstrzymać się z tą decyzją. Na pewno pierwsze koszenie nie powinno być zbyt krótkie. Jednak nigdy nie mamy pewności, czy nawet późniejszą wiosną nie wystąpią jakieś anomalia pogodowe. Dlatego zaleca się, aby koszenie trawy po zimie skróciło źdźbła maksymalnie do 2,5 cm wysokości. Niektórzy zalecają nawet, aby trzymać się zasady skrócenia trawnika o 2/3 wysokości.

Pierwsze koszenie zawsze powinno być zakończone zgrabieniem trawnika. Zanim jednak w ogóle przejdziemy do skracania trawy, trzeba sprawdzić stan techniczny kosiarek. Może się okazać, iż w urządzeniach wymagana jest wymiana ostrzy. Nie możemy doprowadzić do poszarpania źdźbeł trawy. Aby koszenie trawy po zimie przyniosło oczekiwany efekt, zaleca się systematyczne powtarzanie tego zabiegu od 3 do 4 razy w ciągu miesiąca.

REKLAMA
REKLAMA

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Pierwsze koszenie trawnika po sezonie zimowym, jest tylko jednym z nielicznych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie musimy wykonać, aby móc się cieszyć piękną trawą. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o trawnik po zimie, by móc krok po kroku wykonać wszystkie wymagane czynności. Pierwszą z nich jest dokładne wygrabienie resztek roślin, liści oraz obumarłych źdźbeł trawy. Zaleca się, aby grabić trawnik na krzyż, wtedy można liczyć na większą efektywność w usuwaniu zbędnych resztek roślinnych.

Kolejną wskazówką na to, jak zadbać o trawnik po zimie, jest wałowanie trawnika. Zadaniem tego zabiegu pielęgnacyjnego jest wyrównanie powierzchni trawy, a także osadzenie na gruncie poderwanych darni. Jeszcze zanim zacznie rosnąć trawa, zaleca się wykonanie wertykulacji oraz aeracji. Wertykulacja jest zalecana wyłącznie przy starszych trawnikach, które nie były aż tak mocno zniszczone po zimie.

Zanim wykonamy pierwsze koszenie, powinniśmy zadbać o odpowiednie nawożenie trawnika. Tak, jak przed sezonem zimowym ograniczaliśmy azot w nawozach, to w czasie wiosny jest on wręcz wskazany. Jednym z zalecanych nawozów jest saletra amonowa, którą należy równomiernie rozsypać po całej powierzchni. Nawożenie trawnika zaczynamy w chwili, gdy zauważymy pierwszy przyrost trawy. Nieco mniej stosuje się nawozów z potasem, ale nadal nawożenie trawnika z użyciem tego typu preparatów, jest jak najbardziej wskazane. Zawsze możemy sięgnąć po uniwersalny nawóz do trawników, który będzie zawierał odpowiednie składniki. Wiedzą już, kiedy wykonać ostatnie koszenie przed zimą oraz pierwsze koszenie wiosną, należy wypatrywać dogodnych warunków pogodowych, aby przystąpić do działania.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zadbać o trawnik na wiosnę? Poradnik praktyczny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.