Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak rozmnożyć hortensje przez sadzonki? Dlaczego dobrze zrobić to latem?

Środek lata to najlepszy okres na pozyskiwanie sadzonek hortensji. Sprawdź, w jaki sposób możesz pozyskać nowe sadzonki i zapewnić sobie piękne krzewy w przyszłym sezonie. Poznaj zasady pielęgnowania młodych roślin i nie pozwól, aby zmarniały jesienią.

Jak rozmnożyć hortensje przez sadzonki? Dlaczego dobrze zrobić to latem?
Rozmnażanie hortensji jest niezwykle proste. Wystarczy w odpowiedni sposób pozyskać nowe sadzonki. Fot.123RF.com

Spis treści:

Hortensja to piękny krzew, który najbardziej efektownie wygląda w dużych grupach. Sprawdź, w jaki sposób możesz zapewnić sobie nowe rośliny na przyszły sezon niskim kosztem.

Terminy pobierania sadzonek hortensji

Najlepszym okresem do pobierania sadzonek hortensji jest lato. W terminie od czerwca do sierpnia można pozyskać półzdrewniałe sadzonki z młodych tegorocznych przyrostów.

Nowe sadzonki potrzebują kilku tygodni na wytworzenie korzeni. Ten czas jest decydujący – określi, czy rośliny się przyjmą, czy nie. Wysadzanie roślin na miejsca stałe można rozpocząć dopiero wiosną w następnym roku.

Sposoby na rozmnażanie hortensji przez sadzonki

Najpopularniejszym sposobem rozmnażania hortensji jest pozyskiwanie sadzonek półzdrewniałych. To jednak niejedyny sposób. W przypadku hortensji ogrodowych i krzewiastych można także zastosować rozmnażanie z sadzonek zielnych. Pobiera się z pędów wierzchołkowych. Jedna sadzonka powinna mieć przynajmniej dwa węzły. Sadzonki zielne umieszcza się w pojemniku z wodą do czasu, aż nie wypuszcza pierwszych korzeni. Woda powinna być regularnie wymieniana na świeżą. Kiedy zauważymy, że korzenie są dostatecznie rozwinięte, możemy umieścić rośliny w doniczkach z ziemią. Pomimo że bardzo szybko się ukorzeniają, sadzonki zielne zwykle rozwijają się bardzo wolno. W pierwszym roku mogą osiągnąć wysokość ok. 30 cm.

Sposobem, który sprawdzi się w przypadku hortensji bukietowych oraz krzewiastych jest rozmnażanie z sadzonek zdrewniałych. Należy je pobrać jesienią. Pędy powinny mieć długość 20 cm. Dolna część sadzonki musi być ścięta ukośnie.

Po zebranie sadzonki można przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Można je związać w pęk i umieścić w piasku. Wiosną sadzi się je w ukorzeniaczu i czeka na pierwsze oznaki rozwoju. Zdrewniałe sadzonki są bardzo wytrzymałe na chłód oraz wysychanie. Istnieje jednak duże ryzyko, że się nie przyjmą.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić hortensje ogrodowe do gruntu? Liczy się termin i stanowisko

hortensje Hortensje ogrodowe możemy sadzić w dwóch terminach: wiosną i jesienią. Fot. CanvaPro

Pozyskiwanie półzdrewniałych sadzonek hortensji

Aby pozyskać półzdrewniałe sadzonki, należy zlokalizować silne i niekwitnące pędy hortensji. Młode przyrosty powinny pojawić się na pędach, które znajdują się tuż pod kwiatami. Sadzonki mogą mieć od 10 do 15 centymetrów długości. Warto zwrócić uwagę na węzeł, który powinien znajdować się u podstawy ścinanego pędu.

Z pozyskanego fragmentu rośliny usuwamy dolne liście i pozostawiamy jedynie te, które znajdują się na szczycie sadzonki. Podstawę sadzonek pozostaje zanurzyć w ukorzeniaczu.

Sadzonki hortensji można ukorzenić w dowolnych pojemnikach lub doniczkach. Ważne jest to, aby były wystarczająco pojemne, miały otwory w dnie oraz zapewniały roślinie stabilność. Należy wypełnić je podłożem i zrobić w nich wgłębienia na 3-4 cm. To w nich umieszczamy sadzonki, przysypujemy ziemią i podlewamy.

Pielęgnacja młodych sadzonek hortensji

Młode sadzonki hortensji potrzebują jasnego stanowiska. Należy jednak uważać, ponieważ bezpośrednie nasłonecznienie może im szkodzić. Początkowo powinno się je przechowywać w ciepłym miejscu, gdzie temperatura może sięgać nawet 24 st. C. W zimie przenosimy pojemniki z sadzonkami w chłodne miejsce, które jest zabezpieczone przed mrozem.

Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Należy upewnić się, aby nie było zbyt mokre. Zbyt częste podlewanie może przyczynić się do występowania chorób grzybowych i gnicia korzeni.

Sadzonki lubią dużą wilgotność powietrza. W początkowym stadium rozwoju warto je przykryć folią, aby ją zwiększyć i uniknąć przesuszenia roślin. Co kilka dni warto pamiętać, aby na jakiś czas zdjąć z pojemników osłonę – cyrkulacja powietrza jest konieczna nawet dla młodych roślin.

Hartowanie sadzonek hortensji

Przed wysadzeniem roślin wczesną wiosną należy pamiętać, że konieczne będzie ich zahartowanie. Sadzonki należy stopniowo przyzwyczajać do nowych trudnych warunków. Hartowanie polega na wystawianiu pojemników z młodymi roślinami na 8-10 godzin na zewnątrz przez kilka dni. Po czasie można zacząć hartować sadzonki również w nocy.

Źródło Deccoria.pl

Przeczytaj również: Róże okrywowe - najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja. Gdzie najlepiej sprawdzą się róże okrywowe?

Sierpniowe owoce i zioła. Zdrowie w pełni lata na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.