Spis treści:
- Czym się różni pomidor malinowy od zwykłego?
- Najlepsze odmiany pomidora malinowego
- Jak uprawiać pomidory malinowe?
- Czego nie lubią pomidory malinowe?
Czym się różni pomidor malinowy od zwykłego?
Pomidor malinowy od zwykłego pomidora różni się przede wszystkim wyglądem. Ich owoce mają malinową barwę, a w środku są soczyście czerwone. Często jednak mogą od zewnątrz być zielone przy piętkach, co wynika z ich nierównomiernego dojrzewania.
Od zwykłych odmian pomidor malinowy różni się wielkością i kształtem. Dobrze pielęgnowane i nawożone owoce pomidora malinowego mogą osiągać nawet 500 g wagi. Zamiast klasycznego, idealnie okrągłego kształtu, są one lekko spłaszczone z nieregularnymi wybrzuszeniami.
Pomidory malinowe wyróżniają się też aromatem. Mają mocny zapach. Miąższ owoców jest wyjątkowo słodki i soczysty, szczególnie gdy dojrzewały one na pełnym słońcu.
Najlepsze odmiany pomidora malinowego
Chcąc uprawiać pomidory, niesamowicie ważny jest wybór pasującej nam odmiany. Przedstawiamy zatem najlepsze odmiany pomidora malinowego, które sprawdzą się do uprawy amatorskiej.
- Pomidor malinowy Bosman
Odmiana Bosman jest średniowczesna. Wyróżnia się podłużny owocami, które zwykle osiągają od 70 do 90 g. Na ich końcu znajduje się wystający dziubek. Mają od 2 do 3 komór, a miąższ tych pomidorów jest krwistoczerwony. Łatwo odchodzą od szypułek.
- Pomidor malinowy Olbrzym
Olbrzym to odmiana średniopóźna pomidora malinowego. Jej owoce rosną powyżej 200 g. Mają spłaszczony kształt o żebrowanej powierzchni. Miąższ w odcieniu różowo-malinowy. Pomidory te mają dużą ilość małych komór nasiennych.
- Pomidor malinowy Kujawski
Odmiana pomidora malinowego Kujawski jest średnio-wczesna o niskim wzroście. Owoce odmiany mają kulisty kształt. Charakteryzują się soczystym i zwartym miąższem o wybitnie słodkim smaku.
Czytaj także: Mięsisty, zielony pomidor w paski. Nietypowa odmiana doskonale smakuje i jest ozdobą krzaczka
- Pomidor malinowy Retro
Retro jest to wczesna odmiana pomidora malinowego. Jego owoce osiągają między 140, a 160 g. Ich kształt jest kulisty, bez żebrowań. Jego liczne komory nasienne są nieregularnie rozmieszczone. Miąższ pomidora jest słodki i soczysty. Wykazuje dużą odporność na pękanie.
- Pomidor malinowy Ożarowski
Pomidor malinowy Ożarowski to odmiana wczesna. Owoce mają zwykle między 100 a 120 g. Ich kształt jest kulisty, delikatnie spłaszczony. Miąższ jest różowo-czerwony, mięsisty i wyjątkowo aromatyczny.
- Pomidor malinowy Kapturek
Kapturek to pomidor malinowy typu cherry. Z tego powodu owoce tej wczesnej odmiany są niewielkie, ich średnica mierzy od 7 do 8 mm. Są słodkie i łącznie na jednym krzewie w trakcie sezonu może pojawić się ich nawet 600 sztuk.
Pomidory malinowe lubią gleby wilgotne, więc należy je regularnie podlewać. Fot.Vlad Ispas/123RF.com
Jak uprawiać pomidory malinowe?
W uprawie pomidorów malinowych kluczowe jest zapewnienie odpowiednich warunków. Tylko wybór dobrego stanowiska, podłoża i przeprowadzanie zabiegów pozwoli na osiągnięcie wymarzonych plonów.
- Stanowisko
Pomidory malinowe najlepiej rozwijają się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Ważne, aby było też osłonięte od silnych wiatrów, gdyż mógłby on uszkodzić łodygi rośliny.
Pomidory malinowe lubią gleby lekkie i dobrze przepuszczalne. Powinny być one bogate w próchnicę i składniki pokarmowe. Odczyn ziemi powinien wynosić między 5,5 a 7,5 pH, gdyż w takim zakresie sadzonki wykazują najwyższą przyswajalność składników odżywczych. Warto też zadbać o to, aby podłoże było stale wilgotne, jednak nieprzelane.
- Sadzenie
Pomidory malinowe można wysiewać na rozsadę lub od razu do gruntu. W przypadku wybrania rozsad siejemy je na przełomie marca i kwietnia. Wybór terminu pozwoli na rozwój rośliny tak, aby mogła zostać wsadzona do gruntu już w drugiej połowie maja lub na początku czerwca.
Przed sadzeniem pomidorów malinowych spulchniamy podłoże i zasilamy je obornikiem lub przerobionym kompostem. Rozstawa sadzonek powinna wynosić 50x60 cm. Dołki muszą mieć około 30 cm głębokości. Po wsadzeniu podłoże młodych sadzonek należy obficie podlać.
- Palikowanie
Pomidory malinowe charakteryzują się dużymi i ciężkimi owocami, przez co ich krzewy wymagają palikowania. Pomoże to zachować prawidłową, pionową pozycję, która pozwoli na prawidłowe plonowanie. Dodatkowo zapobiegnie łamaniu się łodyg. Paliki powinny mieć one co najmniej 1,5 m wysokości.
Czytaj także: Ślimaki ich nie dosięgną. Jak uprawiać pomidory do góry nogami?
- Uszczykiwanie i przerzedzanie pomidorów malinowych
Kolejnym, bardzo istotnym zabiegiem jest uszczykiwanie i przerzedzanie pomidorów malinowych. Wynika to z faktu, że te sadzonki należy prowadzić na 2 pędy. Na każdym z nich nie powinno być więcej niż 4 grona. To pozwoli na osiągnięcie dużych i smacznych plonów, niż w przypadku większej ilości owoców. Pędy pomidora malinowego należy uszczykiwać w początkowej fazie rozwoju, po wsadzeniu do gruntu.
- Podlewanie
Pomidory malinowe lubią gleby wilgotne, więc należy je regularnie podlewać. Robi się to w godzinach porannych lub wieczornych, gdy temperatura powietrza jest niższa. Nawadniamy je przy korzeniach tak, aby nie zmoczyć liści, kwiatów lub owoców. W czasie upałów sadzonki można podlewać nawet codziennie.
- Nawożenie
Pomidory malinowe powinny mieć podłoże bogate w składniki pokarmowe. Najlepiej rozwiną się i będą owocować po zasileniu ich gleby w potas i fosfor. Pierwsze nawożenie można przeprowadzić już 2 tygodnie po sadzeniu. Następnie zabieg powtarza się co około 14 dni.
Pomidory malinowe charakteryzują się dużymi i ciężkimi owocami, przez co ich krzewy wymagają palikowania.Fot.Darya Kisialiova/123RF.com
Czego nie lubią pomidory malinowe?
Pomidory malinowe nie lubią być przesuszane. Bez regularnego nawadniania mogą one szybko zmarnieć, a owoce nie będą tak soczyste, jak byśmy tego oczekiwali. Sadzonki są narażone na przesuszanie szczególnie latem, gdy temperatury powietrza są wysokie. W tym okresie należy bezwzględnie pamiętać o nawadnianiu uprawy.
Pomidory malinowe nie lubią także zimna. Zbyt wczesne posadzenie młodych roślin może doprowadzić do ich porażenia. W niskich temperaturach o wiele gorzej będą się rozwijać. Plony również będą mniej obfite i mniej smaczne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Weź z lodówki i zrób odżywkę do sadzonek pomidorów i papryki. Zwiększysz zbiory dwukrotnie
Nawóz i oprysk z aloesu. Niezastąpiony wzmacniacz w uprawie ogórków i pomidorów
Ratuj sadzonki, nim padną wszystkie rzędy. Jak rozpoznać fuzaryjne więdnięcie pomidorów?