Spis treści:
Miedź do ochrony pomidorów
Samodzielna uprawa pomidorów wymaga nieco wysiłku, ale warto ją podjąć, gdyż daje mnóstwo satysfakcji. Za racji tego, że są to rośliny ciepłolubne, w naszych warunkach klimatycznych uprawia się je z wcześniej przygotowanej rozsady. Niestety często musimy mierzyć się z chorobami atakującymi nasze uprawy. Wielu ogrodników w celu ochrony swoich krzaków często używa miedzi. Pierwiastek ten jest niezbędny w uprawie pomidorów, gdyż zapewnia barierę ochronną przeciwko chorobom grzybowym i bakteryjnym. Ponadto może znacząco wpłynąć na ilość i jakość uzyskanych plonów. W celu ochrony pomidorów ogrodnicy stosują oprysk z miedzianu, ale nie jest to jedyna metoda. W ostatni czasie coraz częściej stosuje się trik z użyciem miedzianego drutu. Zamiast pryskać swoje krzaki, można wbić drut w ich łodygi. Dzięki temu pomidory będą miały stały dostęp do jonów miedzi i będą chronione przed patogenami (m.in. zarazą ziemniaczaną) przez cały czas.
Trik z miedzianym drutem na pomidory ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że stosują tę metodę od lat i przynosi ona zadowalające efekty – krzaczki są zdrowe, a plony dorodne. Inni z kolei uważają ten sposób za kontrowersyjny. Dlaczego? Choć metoda ta jest znana od dawna, nie powstały dotąd żadne badania, które potwierdziłyby jej skuteczność i bezpieczeństwo. Przebijając miedzianym drutem łodygę, możemy uszkodzić krzak, w wyniku czego może on obumrzeć. Dlatego, aby uniknąć przykrych konsekwencji, niektórzy ogrodnicy obwiązują łodygi drucikiem.
Dla zdrowego wzrostu i obfitego owocowania pomidory potrzebują m.in. miedzi. Fot.tamardundua/123RF.com
Warto też mieć na uwadze, że nie jesteśmy w stanie w tej sposób kontrolować tego, ile jonów miedzi przeniknie do roślin i ostatecznie do owoców. Nadmiar tego pierwiastka może być szkodliwy dla organizmu. Może m.in. prowadzić do zatrucia objawiającego się bólami brzucha, nudnościami, wymiotami czy biegunką. Choć miedź jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, należy uważać na jej nadmiar.
Trik z miedzianym drutem na pomidory
Jeśli jesteś zwolennikiem nietradycyjnych metod, trik z miedzianym drutem na pomidory jest dla ciebie. Dla uzyskania zadowalających efektów warto przestrzegać kilku zasad. Aby zabieg był jak najmniej traumatyczny dla rośliny, ważne jest, aby grubość drutu nie przekraczała 1,5 mm. Tniemy go na kawałki o długości około 2,5-3 cm. Tak przygotowane druciki wbijamy pomiędzy łodygą a liściem (starajmy się umieścić go jak najbardziej pionowo, wzdłuż łodygi). Są też tacy, którzy przebijają druciki przez łodygi na wylot. Ważne jest jednak, aby stosować tę metodę w przypadku większych sadzonek. To sprawi, że jony miedzi będą powoli wchłaniane przez pomidory, dzięki czemu żadna choroba nie będzie im straszna (m.in. szara pleśń czy zaraza ziemniaczana). Krzaczki zawsze będą zdrowe, a plony obfite.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wykorzystaj patent z wykałaczkami do siewek. Przydadzą się też w walce z pędrakami
Jakie podłoże do szklarni ogrodowej? Przygotowujemy ziemię pod wysiew i sadzenie warzyw
Najlepszy znacznik do wysiewu rzodkiewki. Możesz zrobić go w domu