Spis treści:
Jak wykorzystać wykałaczkę do siewek?
Głównym zastosowaniem wykałaczek jest usuwanie resztek jedzenia między zębami. Okazuje się jednak, że te drewniane patyczki mają nieco więcej zastosowań, niż mogłoby nam się powszechnie wydawać. Można je z powodzeniem wykorzystać w kuchni, m.in. podczas przygotowania wielu potraw. Za pomocą wykałaczki można sprawdzić gotowość wypieku czy wykorzystać je do skomponowania przystawek. Ponadto wykałaczki mogą stać się narzędziem kreatywności. Mało kto jednak wie, że te małe patyczki można również wykorzystać w ogrodnictwie. Okazuje się, że wykałaczka może pomóc w pielęgnacji siewek.
Aby rozsada się udała, młodym roślinom należy zapewnić odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Bardzo ważnym czynnikiem, który przekłada się na jakość sadzonek, jest wilgotność gleby. Przez cały okres siewki muszą mieć stale umiarkowanie wilgotne podłoże (ważne jest, aby nie było ono mokre, gdyż może to doprowadzić do gnicia delikatnego systemu korzeniowego). Tutaj z pomocą przychodzi wykałaczka, która pomoże ocenić wilgotność ziemi w pojemnikach z siewkami. Wystarczy wbić ją w podłoże, po czym ostrożnie wyjąć. Jeśli wykałaczka jest wilgotna lub ma ziarnka ziemi przyklejone do siebie, oznacza to, że ziemia jest dostatecznie wilgotna, a siewki nie wymagają podlewania. Natomiast w przypadku, gdy patyk jest suchy, to znak, że ziemia jest przesuszona i nadszedł czas na nawadnianie. Trik z wykałaczką sprawdzi się też w przypadku roślin doniczkowych.
Masz dość pędraków w ogrodzie? Sięgnij po wykałaczki. Fot.CarrieCaptured/CanvaPro
Drewniane patyczki na pędraki
Pędraki to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Są to larwy popularnego szkodnika, jakim jest chrabąszcz majowy, które żerują w ziemi i uszkadzają system korzeniowy roślin. Żerowanie pędraków nie ogranicza się jedynie do trawnika. Mogą podjadać truskawki, ziemniaki, marchewkę, buraki, seler, pasternak i wiele innych warzyw. Ponadto mogą osłabiać korzenie drzew i krzewów owocowych, a także roślin ozdobnych. Sposobów na pozbycie się pędraków jest wiele. Jedną z metod jest użycie wykałaczki. Skuteczność tego sposobu potwierdzili amerykańscy badacze z Uniwersytetu w Minnesocie.
Pędraki szczególnie upodobały sobie strefę korzeniową roślin. Aby ograniczyć ich liczebność w ogrodzie i uchronić świeżo posadzone sadzonki, wystarczy sięgnąć po wykałaczki. W tym celu należy zbić pojedynczy patyczek przy roślinie, a także po jednej wykałaczce z każdej strony sadzonki (w odległości około 1 cm od rośliny). W ten sposób stworzymy barierę ochronną dla korzeni. Dzięki temu pędraki nie będą niszczyć nasze uprawy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Potrafią szybko zniszczyć trawnik. Wykorzystaj amerykańską metodę na pozbycie się pędraków
Czym dokarmiać pomidory przez cały sezon? Naturalne nawozy od sadzenia aż po zbiory
Sadzonki pomidorów są wyciągnięte i wiotkie? Wypróbuj nietypową metodę