Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zbierać nasiona aksamitek? W przyszłym roku rabaty będą tętnić na żółto-pomarańczowo

Aksamitki to nie tylko piękne, ale również pożyteczne kwiaty. Warto mieć ich u siebie jak najwięcej, ponieważ silnym zapachem skutecznie odstraszają różne szkodniki ogrodowe. Nie każdy wie, że wcale nie trzeba kupować nowych nasion, aby co roku cieszyć się tymi roślinami. Kiedy i jak zbierać nasiona aksamitek? Jak je przechowywać? W artykule przedstawiam metodę, którą stosuję we własnym ogrodzie.

Jak zbierać nasiona aksamitek? W przyszłym roku rabaty będą tętnić na żółto-pomarańczowo
Sprawdź, jak zbierać nasiona aksamitek krok po kroku. Fot. orestligetka/123RF.com

Spis treści:

Kiedy zbierać nasiona aksamitek?

Uprawę aksamitek możemy założyć z zakupionych wiosną sadzonek lub nasion. Co ciekawe, jeśli chcemy nieco zaoszczędzić i mamy dostęp do tych kwiatów, ich nasiona możemy otrzymać całkiem za darmo. Wystarczy je pozyskać z roślin w odpowiednim momencie sezonu wegetacyjnego. Kiedy zbierać nasiona aksamitek? Najlepiej zrobić to pod koniec lata. W tym celu musimy powstrzymać się od usuwania przekwitłych kwiatów, ponieważ to właśnie z nich wydobędziemy cenne nasiona.

Zanim zbierzemy nasiona aksamitek, zwróćmy uwagę na wygląd kwiatów. Przekwitły kwiatostan powinien być brązowy i całkowicie suchy, a jego dolna część bardzo ciemna. Dojrzałe nasiona są twarde i dają się łatwo oddzielić od kwiatu. Jeśli zbierzemy je przedwcześnie, zanim zdążą w naturalny sposób przeschnąć na słońcu i wietrze, mogą nie wykiełkować. Uprawiając aksamitki z samodzielnie zebranych nasion z odmian mieszańcowych, musimy mieć na uwadze, że kwiaty mogą wyglądać nieco inaczej niż rośliny mateczne.

Nasiona aksamitek zbieramy późnym latem z przekwitłych kwiatów. Nasiona aksamitek zbieramy późnym latem z przekwitłych kwiatów. Fot. koromyslova/123RF.com

Przeczytaj również: W moim ogrodzie goździki zachwycają aż do przymrozków. Od lat stosuję witaminową odżywkę

Jak zbierać nasiona aksamitek i jak je przechowywać?

Zbiór nasion aksamitek nie jest skomplikowany. Gdy zauważymy, że pod koniec lata kwiaty są suche i brązowe, wystarczy za pomocą ostrych nożyczek odciąć je od łodyg. Co zrobić dalej? W moim ogrodzie sprawdza się metoda, którą opisuję poniżej. Oto instrukcja, jak zbierać nasiona aksamitek:

  • Ścięte kwiatostany aksamitek od razu wrzucamy do miski lub papierowej torebki, aby uniknąć rozsypania nasion;

  • Na płaskiej powierzchni rozkładamy ręcznik papierowy, a następnie nad nim obrywamy przekwitłe płatki aksamitek (nie będą nam potrzebne);

  • Rozcieramy między palcami suche główki kwiatowe, uwalniając podłużne nasiona, które mają czarny kolor z białą końcówką;

  • Tak pozyskane nasiona trzeba przesuszyć. W tym celu rozkładamy je równą warstwą na ręczniku papierowym w przewiewnym miejscu i z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Czekamy tydzień.

Suche nasiona aksamitek nadają się do długoterminowego przechowywania. Wystarczy wrzucić je do papierowej torebki lub zwykłej koperty i opisać datą zbioru. Pakunek przetrzymujemy w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu do wiosny, gdy zostaną wysiane w donicach lub na rabatach.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najpiękniejsze i funkcjonalne pnącza do ogrodu. Tych gatunków możesz nie znać

Morelowa kurtyna na tyły rabaty i ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować leonotisy?

Dlaczego piwonie nie kwitną? Z roku na rok mają coraz mniej kwiatów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.