Spis treści:
Co daje kompostowanie?
Kompostowanie to nic innego jak metoda produkcji kompostu, czyli wartościowego nawozu organicznego. Proces ten pozwala zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie. Są one stopniowo rozkładane przez mikroorganizmy, takie jak bakterie, grzyby czy małe zwierzęta glebowe (m.in. dżdżownice). Dzieje się to w kompostownikach lub pryzmach kompostowych. Ważne jest jednak, aby mikroorganizmy miały stały dopływ powietrza. W rezultacie zarówno odpady ogrodowe, jak i kuchenne są przetwarzane do prostych związków, które mogą wzbogać glebę pod uprawę roślin. Tak powstaje kompost, który często jest nazywany czarnym złotem.
Kompost jest niezwykle uniwersalny, ponieważ można nim nawozić praktycznie wszystko. Dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych (jest bogaty m.in. w azot, fosfor i potas), które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Warto też wiedzieć, że stosowanie kompostu poprawia strukturę gleby, dzięki czemu staje się ona bardziej luźna i przepuszczalna. Oprócz tego można go użyć do nawożenia roślin doniczkowych.
Azot znacznie przyspiesza proces kompostowania. Fot.123RF.com
Mocznik przyspiesza kompostowanie
Proces kompostowania jest dość długotrwały i zależy m.in. od wielkości samego kompostownika lub pryzmy kompostowej. Produkcja dobrze zbilansowanego nawozu zazwyczaj trwa od 6 do 12 miesięcy. Na szczęście proces ten można przyspieszyć. W tym celu pomocny będzie mocznik, który sprawi, że w stosunkowo krótkim czasie uzyskamy naturalny nawóz z dużą zawartością próchnicy. Jest to jeden z najpopularniejszych nawozów azotowych, gdyż zawiera aż 46 proc. tego pierwiastka (w formie amidowej). To właśnie azot jest niezbędny do prawidłowego rozkładu resztek przez mikroorganizmy, co sprzyja produkcji biomasy. To sprawia, że mocznik jest świetnym dodatkiem do kompostu, a dodatkowo jest doskonałym zamiennikiem dla zazwyczaj dużo droższych preparatów przyspieszających kompostowanie.
Mocznik można kupić w sklepach ogrodniczych. Ma postać białych, bezwonnych kryształów, które łatwo rozpuszczają się w wodzie. W celu przyspieszenia kompostowania nie trzeba rozpuszczać go w wodzie. Wystarczy przesypać preparatem poszczególne warstwy w dawce 1,5-3,0 kg/m3 kompostowanej masy. Oprócz tego warto pamiętać o systematycznym przerzucaniu materiału w kompostowniku (co 2-3 tygodnie). Taka czynność przyspieszy rozkład odpadów ogrodowych i kuchennych o kilka tygodni.
Co można kompostować?
Do kompostownika można wrzucać przeróżne odpady kuchenne, m.in. obierki z warzyw i owoców, skorupki od jajek, resztki jedzenia, a także fusy z kawy i herbaty. Nie należy z kolei kompostować resztek mięsa i ryb, które są trudne do rozłożenia, a przy tym mogą powodować nieprzyjemny zapach i przyciągać szkodniki. Należy też unikać wrzucenia skórek z cytrusów, gdyż zawierają substancje, które ograniczają rozwój niezbędnych mikroorganizmów.
Jeśli chodzi o odpady roślinne, do kompostownika mogą trafić chwasty (bez nasion), zgrabione liście, skoszona trwa, trociny czy rozdrobione gałęzie. Równie dobrze rozkładowi mogą też ulec m.in. popiół z kominka, częściowo rozłożony zeszłoroczny kompost, odchody zwierząt domowych i gospodarczych, ziemia po kwiatach doniczkowych, a także niekolorowe gazety i opakowania teksturowe.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Koktajl z kory dębu dla drzew i krzewów owocowych. Zacznij podlewać na przedwiośniu