Porady ogrodnicze

Pielęgnacja roślin zimujących w pojemnikach. Jak zabezpieczyć je przed mrozem?

Rośliny w pojemnikach i donicach doskonale sprawdzają się jako ozdoba balkonu czy tarasu. Wiele z nich może przetrwać zimę, dzięki czemu nie trzeba co roku kupować nowych okazów. Jednak aby kwiaty dotrwały do kolejnego sezonu, należy zadbać o ich właściwe przechowywanie. Jakie rośliny zimują w pojemnikach i jak wygląda ich pielęgnacja w tym czasie?

Pielęgnacja roślin zimujących w pojemnikach. Jak zabezpieczyć je przed mrozem?
Rośliny w pojemnikach zimą wymagają delikatnej, czułej opieki. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie rośliny zimują w pojemnikach?

Rośliny wieloletnie w donicach, które źle znoszą mrozy, można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to ta, która może zimować na zewnątrz, ale powinna mieć dobrze osłonięty pojemnik i pędy przed zimnem, wiatrem oraz śniegiem. Należą do niej m.in. róża, lawenda wąskolistna, magnolia, bez na pniu i różnego rodzaju iglaki.

W drugiej grupie znajdują się kwiaty, które nie przetrwałyby zimy na dworze. Aby wiosną pobudziły się do życia, powinny być przechowywane w pomieszczeniu, gdzie temperatura powietrza wynosi ok. 10°C. Takie warunki powinny mieć zapewnione np. pelargonia, fuksja, oleander i datura.

Jak więc widać, zimowa pielęgnacja roślin w pojemnikach może odbywać się na dwa sposoby.

Kiedy rozpocząć zimowanie roślin?

Najlepiej zacząć zabezpieczanie rośliny, gdy temperatura powietrza stale utrzymuje się poniżej 5°C. Przyjmuje się, że poniżej tej temperatury w klimacie umiarkowanym kończy się okres wegetacji, a zaczyna się okres spoczynku roślin. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków, które ostatecznie mogą zniszczyć okaz. W okolicach października warto więc na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby przygotować swój zielony zakątek na chłodniejsze dni.

Zimowa pielęgnacja roślin w pojemnikach

 • Przycinanie roślin na zimę

Zanim okryje się lub schowa rośliny w bezpieczne miejsce, należy je najpierw przyciąć. Usuń suche i chore pędy, a także przesuszone kwiatostany. Najlepiej to zrobić, gdy jest sucho, a na zewnątrz nie ma mrozu. Kwiaty odwdzięczą się intensywniejszym wzrostem na wiosnę. Długość, do jakiej powinieneś skrócić pędy, zależy od gatunku rośliny. Np. pelargonie przycina się do długości 15–20 cm, oleandry do 1/3 długości, fuksje do 2/3, a lawendę skraca się o połowę.

 • Zabezpieczenie roślin przed mrozem

Gatunki pochodzące z ciepłych regionów świata zazwyczaj nie będą mogły być trzymane na tarasie lub balkonie. Wymagają one wyższych temperatur. Można je jednak przechowywać w piwnicy lub w mieszkaniu. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny zimują w pojemnikach.

Jeśli mają liście i lubią nasłonecznione miejsca, to konieczne będzie dostarczenie im odpowiedniej ilości światła. Będą wtedy mogły przeprowadzać fotosyntezę. Takimi kwiatami są: pelargonia, datura czy lawenda. Rośliny, które przechodzą zimą w całkowitą hibernację (np. oleandry), można umieścić w garażu lub piwnicy.

zimowa pielęgnacja roślin w pojemnikach Wiele gatunków roślin przed przeniesieniem do pomieszczenia, w którym będą przechowywane przez zimę, powinno się przyciąć. Fot.123RF.com

Optymalna temperatura do zimowania roślin w pojemnikach zależy od gatunku i najczęściej wynosi 5–15°C. Rośliny pozostawione na zewnątrz powinny być dokładnie zabezpieczone przed zimnem. Przy dużych mrozach ziemia w pojemniku może zmarznąć, co doprowadzi do przemarznięcia korzeni, a tym samym zniszczenia całej rośliny. Donicę najlepiej postawić w zadaszonym i osłoniętym od wiatru miejscu. Pojemnik można okryć styropianem lub kilkoma warstwami tektury. Sprawdzi się też włożenie go do większej skrzyni lub donicy, a następnie wypełnienie wolnej przestrzeni izolującym materiałem, np. liśćmi, pogniecionym papierem, trocinami, drewnianymi wiórami czy korą.

Na rynku są dostępne również gotowe osłony zabezpieczające bryłę korzeniową. Mogą to być specjalna piankowa mata lub folia bąbelkowa okryta z zewnątrz aluminium. Należy także pamiętać o odizolowaniu pojemnika od podłoża. Najlepiej wykorzystać do tego kawałek styropianu lub deski.

Bardzo ważne jest osłonięcie pędów, które są wrażliwe na niską temperaturę. Użyj do tego materiałów przepuszczających powietrze, aby nie rozwinęły się choroby grzybicze. Dobrze sprawdzą się worki jutowe i agrowłóknina. Wiele roślin źle znosi mocne nasłonecznienie zimą, dlatego warto ustawić je w zacienionym kącie lub postawić parawan.

 • Podlewanie

Zimowa pielęgnacja roślin w pojemnikach jest dość prosta. Okazy zimujące na zewnątrz nie wymagają podlewania, chyba że przez dłuższy czas było sucho i wietrznie. Podlewanie kwiatów w pojemnikach powinno się odbywać tylko w dodatnich temperaturach.

Rośliny zimujące w domu trzeba podlewać tylko wtedy, gdy mają sucho. Niektóre gatunki wystarczy nawodnić raz na dwa tygodnie, a inne, zwłaszcza te, które stoją w pobliżu grzejników, warto zwilżać częściej. Zbyt częste podlewanie może doprowadzić do powstania szarej pleśni i innych chorób grzybiczych.

Okres hibernacji to czas spoczynku roślin, dzięki któremu zyskują większą odporność i lepiej rozwijają się w następnym sezonie wegetacyjnym. Zaburzenie tego procesu prowadzi do gorszego wzrostu i mniej obfitego kwitnienia. Aby nie wybudzić rośliny z uśpienia, nie zaleca się stosowania nawozów podczas zimowania.

 • Obserwacja rośliny

Choć pielęgnacja zimujących roślin nie powinna przysparzać problemów, to koniecznie trzeba sprawdzać, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Szczególnie narażone są na nie kwiaty trzymane w niesprzyjających warunkach. Powodami mogą być: niska wilgotność powietrza, nieodpowiednia temperatura lub brak światła. Osłabiona roślina staje się pożywką dla nieproszonych gości. Są nimi najczęściej: mszyce, przędziorki, wełnowce, mączliki i tarczniki. Na szczęście stosując domowe wywary na szkodniki, można im skutecznie zapobiec. Jak je sporządzić?

Domowe wywary na szkodniki

 • Wywar z wrotyczu

Opryskując pędy i liście wywarem z wrotyczu, można zwalczyć mszyce. Jak go przygotować?

 • 200 g ziela wrotyczu zalej litrem wody.

 • Odstaw płyn na 12 godzin.

 • Gotowym wywarem opryskaj pędy i liście.
 • Wywar z czosnku

Wywar z czosnku ma działanie owadobójcze i bakteriobójcze. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie w walce z roztoczami i wszelkimi szkodnikami. Poznaj sposób jego przygotowania.

 • Zalej 2–3 ząbki czosnku litrem wody.

 • Odczekaj godzinę.

 • Spryskaj roślinę gotowym wywarem.

pielęgnacja roślin zimujących w pojemnikach Należy odpowiednio zadbać o rośliny w pojemnikach zimujące na zewnątrz, by miały dobrą izolację przed niskimi temperaturami. Fot.123RF.com

 • Wywar z cebuli

Domowy wywar na szkodniki, przyrządzony z cebuli, pomaga usunąć mszyce i przędziorki. Jak go przygotować?

 • 75 g posiekanej cebuli zalej 10 litrami wody.

 • Wywar gotuj 30 min.

 • Pozostaw do wystudzenia i spryskaj nim liście oraz pędy.
 • Napar z mniszka lekarskiego

Ten napar sprawdzi się w walce z mszycami i przędziorkami.

 • 150 g mniszka lekarskiego zalej 5 litrami wody.

 • Odczekaj 3 godziny.

 • Spryskaj roślinę wywarem.
 • Napar z tytoniu

Ten napar dobrze działa w walce z mączlikami, mszycami i przędziorkami:

 • 100 g tytoniu zalej 1 litrem wrzącej wody.

 • Odstaw na 24 godziny.

 • Spryskaj roślinę naparem.

Zabezpiecz swoje rośliny w pojemnikach na zimę i ciesz się ich pięknem, gdy nadejdą cieplejsze dni!

Przeczytaj również: 

Zimowanie pelargonii. Czy tradycyjne przechowywanie pelargonii jest najlepsze? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak i czym okrywać rośliny w dużych donicach? 5 najlepszych zabezpieczeń

Komarzyca. Zimowanie nie jest łatwe - jak to zrobić?

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.