Spis treści:
Aksamitki – kwiaty wielozadaniowe
Aksamitki to jednoroczne rośliny, które cieszą się ogromną popularnością. Są chętnie sadzone na rabatach, obrzeżach chodników i ścieżek, a także w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że aksamitki to kwiaty wielozadaniowe. Oprócz dekoracyjnego wyglądu mają też szereg właściwości leczniczych. Wykorzystuje się je w medycynie naturalnej oraz w produkcji farmaceutyków (kwiaty zawierają m.in. luteinę, która jest szeroko stosowana w okulistyce). Wykazują właściwości moczopędne, przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwdepresyjne. Ponadto kwiaty aksamitek są bogatym źródłem karotenoidów, czyli związków o działaniu przeciwutleniającym oraz przeciwnowotworowym.
Na tym jednak właściwości aksamitek się nie kończą. Kwiaty te mogą stać się sojusznikiem w walce ze szkodnikami i chorobami roślin. Ich specyficzny, dość mocny zapach skutecznie odstrasza m.in. mrówki, mszyce, nicienie, krety, nornice, motyle bielinki, a nawet stonkę. Dlatego warto je sadzić szczególnie obok pomidorów, papryki, cebuli, czosnku, buraków, pietruszki czy selera. Poza tym z aksamitek można przygotować ekologiczne preparaty, które pomogą uporać się z mszycami i niektórymi chorobami grzybowymi. Okres kwitnienia tych roślin jest niezwykle długi, bo od czerwca aż do późnej jesieni. Są miododajne, a ich kolorowe kwiaty wabią do ogrodu owady zapylające (zwłaszcza pszczoły).
Aksamitki to kwiaty ozdobne, które mają wiele pożytecznych właściwości. Fot.iraevva/last19/123RF.com
Kiedy siać aksamitki?
Aksamitki można uprawiać na dwa sposoby. Pierwszą metodą jest wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Warto jednak pamiętać, że kwiaty te są wrażliwe na zimno, dlatego nie możemy tego zrobić zbyt wcześnie. Nasiona wysiewamy do gruntu dopiero w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Zdecydowanie lepiej jest przygotować rozsadę aksamitek, po czym przesadzić ją do gruntu. Taka forma uprawy wydłuża sezon wegetacyjny, dzięki czemu rośliny będą kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. Nasiona można wysiewać do pojemników od połowy marca do maja, choć niektórzy decydują się na siew już w lutym. Do tego celu nadaje się gotowe podłoże do wysiewu nasion, ale można też przygotować mieszankę samodzielnie. Doświadczeni pasjonaci ogrodnictwa radzą, aby wymieszać ziemię ogrodową, torf i piasek w równych proporcjach.
Wschody następują zwykle po pięciu dniach, a gdy siewki wykształcą już 2-3 liście właściwe, należy je przepikować do osobnych doniczek. Jeśli masz już gotową rozsadę, wysadzamy ją do gruntu w drugiej połowie maja, gdy nie ma ryzyka przymrozków. Aksamitki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, z kolei w miejscach zacienionych o wiele słabiej kwitną. Należy im zapewnić żyzne i przepuszczalne podłoże, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Choć dobrze znosi okresy suszy, warto zadbać o ich regularne podlewanie. W czasie kwitnienia warto wspomóc aksamitki nawozami dla roślin kwitnących. Równie dobrze sprawdzą się odzywki domowe (np. ze skórek banana). Pamiętajmy również o usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Pomoże to pobudzić nasze rośliny do dłuższego i obfitszego kwitnienia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Niezastąpiony sposób na bratki. Będą długo kwitły i miały ogrom kwiatów
Jakie są korzyści z podlewania róż drożdżami? Dobrze dobierz proporcje, by im nie zaszkodzić