Porady ogrodnicze

Jak i czym okrywać rośliny w dużych donicach? 5 najlepszych zabezpieczeń

Czy rośliny w donicach, pozostawione na tarasie i balkonie, mogą zimować? Oczywiście! Trzeba je tylko odpowiednio osłonić. Podpowiadamy, jakie rośliny w donicach trzeba okrywać oraz jakie zabezpieczenia będą najlepsze!

Jak i czym okrywać rośliny w dużych donicach? 5 najlepszych zabezpieczeń
Pamiętaj, aby nie osłaniać nadziemnych części rośliny przy pomocy materiałów, które nie są przewiewne, czyli np. folii bąbelkowej. Fot.123RF.com

Spis treści:

Rośliny, które mogą przezimować w donicy, to np. niektóre hortensje, azalie czy różaneczniki. Bardzo dobrze niskie temperatury znoszą też rośliny cebulowe – tulipany, narcyzy, szafirki. Sprawdzonym rozwiązaniem do donic są również zimujące byliny jak funkie, liliowce, rozchodniki czy trawy ozdobne. Każda z tych roślin przetrwa zimę w lepszym stanie, jeśli odpowiednio zabezpieczysz donicę.

Dlaczego trzeba okrywać rośliny w donicach?

Wbrew pozorom rośliny doniczkowe i te rosnące w dużych pojemnikach są bardziej narażone na niskie temperatury (a więc przemarzanie) niż rośliny w gruncie. Warstwa ziemi w donicy jest niewielka, więc mróz z łatwością dosięga korzeni. Ochronić na zimę trzeba w pojemnikach nawet te gatunki i odmiany, które zwykle nie potrzebują osłon, gdy rosną na rabacie.

Jaka jest na to rada? Worek z materiałem izolacyjnym (np. jutowy), mata słomiana, styropian i inne pomysłowe rozwiązania, które osłonią donicę przed mrozem. Nigdy folia bąbelkowa lub inny sztuczny materiał, który nie przepuszcza powietrza!

Jakie rośliny w donicach trzeba okrywać?

Wszystkie! Warto zdawać sobie sprawę, że zimowym pogromcą roślin w donicach nie zawsze jest mróz. Równie często giną one z braku wilgoci. Dzieje się tak dlatego, że w niewielkim pojemniku ziemia zwykle zamarza na kamień. Roślina nie ma jak czerpać z niej wody i składników odżywczych, a więc umiera.

Jakie rośliny w donicach okrywać? Szczególnie dotyczy to gatunków zimozielonych, które nie zrzucają na zimę liści, a więc potrzebują więcej pożywienia niż ich „nadzy” koledzy. Jeśli uprawiasz więc na balkonie czy tarasie różanecznik, azalię, laurowiśnię czy skimię japońską, masz 100% szans, że niezabezpieczone przemarzną.

Dlaczego trzeba okrywać rośliny w donicach? Okrywanie roślin balkonowych i tarasowych to nie tylko ochrona przed mrozem, ale także zabezpieczenie przed wyschnięciem. Na szczęście to zabieg prosty i mało kłopotliwy, a materiały na osłony są niedrogie i powszechnie dostępne.

Kiedy okrywać rośliny w donicach?

Częstym błędem, który popełniają ogrodnicy i miłośnicy roślin balkonowych oraz tarasowych, jest zbyt wczesne osłanianie donic przed mrozem. Jeśli zrobisz to zbyt szybko, korzenie się zaparzą. Kiedy okrywać rośliny w donicach na zimę? Najlepszy czas jest wtedy, gdy ujemne temperatury utrzymują się co najmniej przez kilka nocy z rzędu.

Kiedyś działo się tak pod koniec listopada, czasem w grudniu. Teraz, gdy pogoda zrobiła się nieprzewidywalna, a grudzień potrafi być bardzo ciepłym miesiącem, trzeba po prostu śledzić prognozę pogody i czas okrywania pojemników dopasować do aktualnej sytuacji.

Czym okrywać na zimę rośliny w donicach?

Najważniejszym zadaniem w przypadku roślin balkonowych i tarasowych jest zabezpieczenie ich bryły korzeniowej. To właśnie ona jest najbardziej narażona na przemarznięcie i wyschnięcie zimą. 

Pojemnik, w którym rośnie okaz, trzeba więc dobrze zaizolować. Czym okrywać rośliny w donicach na zimę? Służą do tego mata słomiana, worek z materiałem izolacyjnym (np. z grubej warstwy agrowłókniny), ale nigdy folia bąbelkowa. Dodatkowo pojemnik warto również odizolować od podłoża, stawiając go na drewnianej palecie, grubej tekturze, styropianie lub deskach.

Drugi krok to zabezpieczenie części nadziemnej rośliny, czyli gałęzi i pędów. Można do tego wykorzystać worek jutowy, białą agrowłókninę, słomianą matę czy tzw. stroisz, czyli gałęzie świerkowe, jodłowe lub sosnowe.

Pamiętaj, aby nie osłaniać nadziemnych części rośliny przy pomocy materiałów, które nie są przewiewne, czyli np. folii bąbelkowej. Nie przepuszcza ona powietrza, przez zimę twoja ulubiona roślina balkonowa może więc zgnić i zmarnieć.

Druga ważna zasada to pozostawienie nieco luzu w osłonie. Nie zawiązuj materiału bardzo ściśle (na donicy i na częściach nadziemnych), ponieważ prowadzi to do braku swobodnej wymiany powietrza. Efekt? Pleśń na donicy (zwłaszcza drewnianej) oraz słaba lub zaparzona roślina.

Dlaczego do okrywania donicy i rośliny nie można używać folii? Z tego samego powodu, co powyższy. Ten materiał chroni przed zimnem i wodą, ale nie przepuszcza powietrza. Pod warstwą folii bąbelkowej lub zwykłej twoja roślina nie przetrwa zimy.

Czym okrywać rośliny w donicach na zimę? 

  • Worek jutowy lub wykonany z innego materiału

Worek to bardzo prosty i skuteczny sposób na zabezpieczenie donicy przed mrozem. Polecamy zwłaszcza naturalne i przewiewne materiały takie jak gruba juta.

Mniejszą donicę możesz po prostu włożyć do worka, a potem ustawić na materiale, który ochroni pojemnik przed niską temperaturą od gruntu. W przypadku większej donicy będziesz potrzebować kilku worków.

Ciekawą opcją jest też worek z materiałem izolacyjnym (np. wypełniony trocinami czy styropianem). Takimi workami możesz zabezpieczyć w donicach duże i szczególnie wrażliwe na mróz okazy.

  • Drewniana skrzynia lub gruby karton

Mniejsze rośliny balkonowe warto zwyczajnie wstawić do dużej skrzyni lub kartonu. Możesz w jednym dużym pojemniku umieścić kilka doniczek. Najlepiej odizolować je dodatkowo od podłoża – postawić na półce lub ustawić na warstwie styropianu, pianki, desce czy panelach.

Do środka takiej zaimprowizowanej osłony warto wsypać grubą warstwę kulek ze styropianu, liści, gazet czy trocin. Stworzą one warstwę izolacyjną, która dodatkowo osłoni roślinę przed wiatrem i niską temperaturą oraz zapobiegnie wyschnięciu bryły korzeniowej.

  • Mata słomiana lub trzcinowa

Maty słomiane lub wykonane z innych naturalnych materiałów mają sporo zalet w ogrodnictwie. Są lekkie, przepuszczają powietrze, a jednocześnie dobrze chronią przed zimnem. Tradycyjne chochoły, którymi okrywano drzewka i krzewy owocowe, wykonuje się właśnie ze słomy.

Także na balkonie czy tarasie możesz wokół donic stworzyć takiego chochoła ze słomianej maty. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku dużych i ciężkich donic, których nie da się zabezpieczyć w inny sposób ani przenieść do cieplejszego pomieszczenia.

Pamiętaj, aby maty słomiane mocno przywiązać, używając np. sznurka lub taśmy. Inaczej mroźne podmuchy zimowego wiatru strącą twoją osłonę w najmniej oczekiwanym momencie.

  • Biała agrowłóknina

Włóknina ogrodnicza to uniwersalny materiał, który jest nieoceniony przy zabezpieczaniu dużych roślin przed zimnem w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Służy przede wszystkim do osłonięcia części nadziemnych – najlepiej z agrowłókniny zrobić kaptur lub po prostu owinąć ją kilkukrotnie wokół rośliny, całość związując sznurkiem lub przymocowując taśmą.

Agrowłókniną możesz też osłonić samą donicę. Warto jednak zadbać, aby było to kilka solidnych warstw – jedna warstwa materiału to zdecydowanie za mało!

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.