Spis treści:
- Komarzyca — charakterystyka
- Komarzyca — gatunki
- Komarzyca — uprawa
- Jak zimować komarzycę krok po kroku?
Komarzyca — charakterystyka
Komarzyca (Plectranthus glabratus) znana także pod nazwą komarnica lub kadzidełko, to roślina należąca do rodziny jasnowatych. Jej określenia nawiązują do zapachu, który roślina roztacza wokół siebie. Jest on na tyle silny, że odstrasza komary i inne insekty. Jednak niewiele osób wie, że prawidłowa nazwa tej ciekawej byliny brzmi Plektrantus koleusowaty. Wynika ona z wyglądu kwiatów przypominających ostrogę.
Naturalnym środowiskiem dla komarzycy są obszary tropikalne, czyli Fidżi, Australia i Półwysep Indyjski, w związku z czym nie jest ona odporna na mróz. Dlatego w Polsce jest uprawiana wyłącznie jako ozdobna roślina doniczkowa, a zimę spędza w pomieszczeniu.
Plektrantus tworzy grube pędy, które na początku rosną do góry, ale wraz z rozwojem zaczynają zwisać. W sprzyjających warunkach mogą osiągnąć nawet 1 m długości. Pędy są pokryte krótkimi włoskami, a wzdłuż nich, na krótkich ogonkach, wyrastają pojedyncze, sercowate liście. Są bardzo przyjemne w dotyku, ponieważ porastają je krótkie, mięciutkie włoski. W większości przypadków są jasnozielone, choć kolor może się różnić w zależności od odmiany.
Komarzyca z czasem zyskuje zwisający pokrój. Fot. 123RF.com
Komarzyca — odmiany
Roślina cieszy się dużą popularnością wśród polskich ogrodników ze względu na atrakcyjnie, zwisające pędy gęsto utkane liśćmi. Jednak, żeby aranżacja tarasu, balkonu czy pokoju nie wyglądała zbyt monotonnie, warto zdecydować się na posadzenie w donicy kilku różnych odmian. Wśród ciekawych okazów, które zasługują na uwagę, wymienia się plektrantusa:
- nico – okaz o ciemnozielonych, okrągłych liściach, które mają zabarwione na ciemnofioletowo nerwy i spód. Często nazywa się go komarzycą czerwoną i myli z koleusem Blumego, który ma ogniście czerwone liście,
- variegata – najpopularniejsza odmiana, która jest uprawiana w polskich domach. Wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi z białą obwódką i karbowanym brzegiem,
- green mountain – tworzy intrygujące biało-żółto-zielone liście z ząbkowanym obrzeżem. Pięknie prezentuje się w połączeniu z ciemnozielonymi okazami,
- elf – charakteryzuje się grubymi łodygami i mięsistymi liśćmi w jasno- i ciemnozielonym kolorze. Imponująca roślina, która dobrze wygląda z innymi komarzycami oraz koleusami.
Wybór komarzyc jest niezwykle szeroki, dzięki czemu można łatwo znaleźć odmianę, która będzie pasować do aranżacji ogrodu czy tarasu i pozwoli uzyskać spójny efekt.
Komarzyca — uprawa
Komarzyca pochodzi z terenów tropikalnych, dlatego ma dość wysokie wymagania uprawowe. Jednak wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju, a będzie zdrowo rosnąć przez lata. Poznajcie podstawowe zasady uprawy komarzycy:
- Stanowisko
Miejsce uprawy komarzycy powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślina może stać w półcieniu, ale jeśli światła będzie zbyt mało, zacznie tworzyć długie pędy z rzadko umieszczonymi liśćmi, przez co straci swój elegancki pokrój. Z kolei nadmiar słońca również jej nie służy, ponieważ hamuje rozwój łodyg i sprawia, że liście nie wyglądają dobrze. Dlatego warto umieścić ją na południowym balkonie lub tarasie, ale w miejscu oddalonym od bezpośrednich promieni słonecznych.
- Podłoże
Do uprawy komarzycy zalecana jest uniwersalna ziemia doniczkowa z warstwą drenażu. Roślina nie ma zbyt wysokich wymagań odnośnie do podłoża. Dobrze radzi sobie w zwykłej, uniwersalnej glebie. Warto jednak zadbać o to, żeby doniczka miała odpływ, a na jej dnie znalazła się kilkucentymetrowa warstwa drenażu. Dzięki temu nadmiar wody spłynie do podstawki i nie będzie powodować gnicia korzeni.
- Podlewanie
Zadbaj o to, żeby nawadniać roślinę, gdy podłoże lekko przeschnie. Powinno być wilgotne, ale nie mokre czy ociekające wodą, dlatego stale kontroluj ilość wody, jaką wlewasz do donicy. Dlatego pamiętaj – lepiej podlać za mało niż za dużo. Jednocześnie, choć plektrantus dobrze znosi suszę, nie można pozbawiać go wody przez zbyt długo, ponieważ straci liście.
- Nawożenie
Choć komarzyca dobrze rośnie w niezbyt zasobnej glebie, należy regularnie ją nawozić, aby miała siłę do wzrostu. Można dodać długo działający preparat na etapie przesadzania lub co 3-4 tygodnie, od kwietnia do sierpnia, dokarmiać ją preparatami w płynie.
- Przycinanie
Roślinę należy także regularnie przycinać. Warto to zrobić, gdy pędy są bardzo długie i skąpo obsypane listkami. Taki zabieg pozwala roślinie się zagęścić i wzmocnić. Dzięki przycinaniu można kontrolować rozrost komarzycy i łatwiej utrzymać pożądany pokrój.
Dlaczego komarzycę trzeba zimować?
Komarzyca jest rośliną pochodzącą z terenów tropikalnych i nie jest wytrzymała na mróz. Dlatego uprawiana w naszych warunkach klimatycznych nie poradzi sobie w ogrodzie ani na tarasie bez naszej pomocy. W rezultacie wiele osób traktuje ją jako roślinę jednoroczną. To błąd, ponieważ bylina może z powodzeniem przetrwać chłodne miesiące pod warunkiem, że odpowiednio się o nią zadba.
Wiele osób zastanawia się również, czy w takim razie komarzyca przetrwa zimę na balkonie? Odpowiedź brzmi — niestety nie. Niebezpieczne są dla niej spadki temperatury i nawet lekkie przymrozki, które mogą spowodować porażenie pędów i obumarcie rośliny.
Bez względu na to, czy komarzyca była uprawiana na tarasie, czy na balkonie, musi być zimowana w pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się w granicach 10–16°C. Co zrobić, żeby zimowanie komarzycy się powiodło? Poniżej zamieszczamy instrukcję, jak zimować komarzycę krok po kroku:
- Przenieś roślinę do domu (np. garażu, piwnicy) na przełomie września i października. Nie można dopuścić, żeby plektrantus przebywał w wilgotnym miejscu, gdzie temperatura spada poniżej 10°C. Jeśli prognoza wskazuje, że w nocy będą przymrozki, niezwłocznie zabierz komarzycę do środka.
- Przed przeniesieniem komarzycy do pomieszczenia, zetnij wszystkie pędy ok. 10-15 cm nad podłożem. Zimą roślina nie będzie miała wystarczająco dużo siły, aby utrzymać je w dobrej kondycji, dlatego warto się ich pozbyć. Na wiosnę pędy odrosną, a roślina ładnie się zagęści.
- Umieścić donicę w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym stanowisku, w chłodnym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura ok. 10-16°C. Dobrym wyborem jest jasna piwnica, klatka schodowa lub strych.
- W czasie zimowania komarzycy ogranicz podlewanie, ale staraj się nie wysuszać nadmiernie gleby, by nie doprowadzić do uschnięcia rośliny.
Warto pamiętać, że nie zawsze zimowanie komarzycy kończy się sukcesem. Jakie znaczenie w zimowaniu komarzycy ma kolor jej liści? Otóż najtrudniej jest przechować odmianę o zielonych liściach z białymi brzegami, ponieważ jest ona najbardziej delikatna ze wszystkich odmian. Gdy jednak poświęcimy jej swój czas i uwagę, wiosną oczaruje nas nowymi pędami.
Gdy zimowanie naszej komarzycy zakończy się powodzeniem, wiosną będziemy mogli pozyskać z jej pędów nowe sadzonki do kolejnych nasadzeń.
Przeczytaj również: Te rośliny odstraszają muchy! Warto uprawiać je na balkonie i w ogrodzie
Jakie rośliny posadzić, by odstraszały muchy z tarasu i ogrodu? Wyjaśniamy Fot. 123RF.com