Porady ogrodnicze

Biały nalot na trawniku to nie pozostałość po zimie. Trawę zaatakował mączniak – jak się go pozbyć?

Mączniak prawdziwy to choroba grzybowa, która atakuje wiele roślin w przydomowych ogrodach. Niestety może rozwinąć się również na murawie, czego skutkiem jest żółknięcie, wysychanie i obumieranie trawy. Infekcja może szybko objąć znaczną powierzchnię, dlatego nie zwlekajmy z reakcją – działajmy, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze niepokojące objawy. Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego na trawniku i w jaki sposób z nim walczyć? Sprawdź, czy można zapobiegać tej poważnej chorobie.

Biały nalot na trawniku to nie pozostałość po zimie. Trawę zaatakował mączniak – jak się go pozbyć?
Sprawdź, jak walczyć z mączniakiem prawdziwym traw. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Mączniak prawdziwy traw – objawy

Mączniak prawdziwy jest jedną z najczęściej występujących w naszych ogrodach chorób grzybowych. Powodowana przez grzyby z rodzaju Erysiphales infekcja może porazić nie tylko drzewa oraz krzewy liściaste, ale również zboża, chwasty i różne gatunki traw. Nie omija także naszych trawników, dlatego warto uważanie je obserwować. Jeśli zauważymy na murawie biały nalot, który wygląda jak rozsypana mąka albo talk, możemy się domyślać, że rozwija się na niej mączniak prawdziwy.

Objawy tej choroby są na tyle charakterystyczne, że bez problemu ją zidentyfikujemy. Mączysty nalot znajdujący się na źdźbłach trawy jest niczym innym jak skupiskami zarodników grzybowych. Początkowo jest on biały, a z czasem szarzeje. Porażone chorobą rośliny zaczynają żółknąć, a w przypadku zaawansowanej infekcji mogą nawet obumrzeć. W miarę rozprzestrzeniania się choroby na murawie zaczyna pojawiać się coraz więcej łysych placków i żółtej trawy. Rzadko jednak szkody są tak poważne, że doprowadzają do całkowitego zniszczenia trawnika. Zazwyczaj wczesne wykrycie nieestetycznych zmian pozwala nam szybko uporać się z problemem.

Zaatakowane mączniakiem źdźbła traw wyglądają na posypane mąką. Zaatakowane mączniakiem źdźbła traw wyglądają na posypane mąką. Fot. CanvaPro

Jeśli zadziałamy w porę i zdążymy przeprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, mamy szansę uratować porażoną murawę. Ważne jest również, aby stworzyć warunki niesprzyjające rozwojowi chorobotwórczych grzybów, co zmniejszy ryzyko rozwoju infekcji w przyszłości. Warto mieć na uwadze, że mączniak prawdziwy najczęściej występuje w sezonie wegetacyjnym, czyli od wiosny do jesieni. Dotyka głównie tych trawników, które są nadmiernie wilgotne i znajdują się w cieniu.

Przeczytaj również: Rośliny okrywowe zamiast trawnika. Te gatunki sprawdzą się najlepiej

Jak walczyć z mączniakiem prawdziwym traw?

Walka z mączniakiem prawdziwym traw musi zostać podjęta od razu – bezpośrednio po tym, gdy zauważymy pierwsze objawy tej choroby. Na szczęście nawet początkujący ogrodnicy są w stanie jednoznacznie ją zidentyfikować, dzięki czemu szansa na przywrócenie trawnikowi zdrowego wyglądu jest naprawdę duża. Warto pamiętać, że rozwojowi niebezpiecznego grzyba na murawie sprzyjają wysoka wilgotność, słaba cyrkulacja powietrza oraz ograniczony dostęp do światła. Ponadto mączniak prawdziwy preferuje umiarkowaną temperaturę (15-20°C), dlatego świetnie czuje się na zacienionych trawnikach. Wiedząc już, jakie warunki odpowiadają grzybom atakującym trawy, możemy skupić się na metodach zwalczania tych patogenów.

Leczenie trawnika porażonego mączniakiem prawdziwym nie jest trudne. Polega ono na wprowadzeniu zmian w środowisku, a więc stworzeniu warunków niesprzyjających rozwojowi tych grzybów oraz ich dalszemu rozprzestrzenianiu się na murawie. Jakie działania możemy podjąć, aby zwalczyć mączniaka prawdziwego traw?

  • Przycinanie drzew i krzewów – jeśli trawnik porażony mączniakiem prawdziwym jest mocno zacieniony, warto spróbować dopuścić do niego promienie słoneczne. Aby to zrobić, skróćmy gałęzie roślin znajdujących się w pobliżu i zetnijmy te pędy, które najbardziej je zagęszczają;

  • Usuwanie mchu z trawnikawygrabianie, aeracja i wertykulacja to zabiegi, które znacznie poprawią kondycję naszego trawnika. Pozwolą nie tylko na pozbycie się z jego powierzchni niepotrzebnych roślin, ale również w odpowiedni sposób go napowietrzą. Wszystko to zniechęci mączniaka prawdziwego do bytowania na naszej murawie;

  • Odpowiednie podlewanie – w przypadku trawników porażonych mączniakiem prawdziwym musimy unikać nadmiernej wilgoci. Z tego powodu, jeśli musimy podlać murawę, zróbmy to wcześnie rano, nie wieczorem. Dzięki temu trawa będzie miała cały dzień na wyschnięcie;

  • Stosowanie środków grzybobójczych – wykorzystywanie specjalistycznych fungicydów przeznaczonych do walki z mączniakiem prawdziwym nie zawsze jest konieczne, ponieważ zazwyczaj wystarczające okazują się proste zabiegi pielęgnacyjne, które wymieniliśmy powyżej. Może jednak okazać się niezbędne w przypadku bardzo zaawansowanej infekcji, gdy inne metody zawiodły.

Mączniak prawdziwy najczęściej rozwija się na zaniedbanych trawnikach. Mączniak prawdziwy najczęściej rozwija się na zaniedbanych trawnikach. Fot. CanvaPro

Jak zapobiegać mączniakowi na trawie?

Mączniaka prawdziwego traw można się skutecznie pozbyć za pomocą naturalnych metod, a w ostateczności – poprzez zastosowanie środków grzybobójczych. Jednak zdecydowanie najlepiej jest zapobiegać tej chorobie. Profilaktyka mączniaka prawdziwego obejmuje zabiegi, które powinniśmy wykonywać rutynowo. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że infekcja ta najczęściej rozwija się na zaniedbanych lub niewłaściwie pielęgnowanych trawnikach, a także w przypadku tych traw, które nie mają zapewnionych odpowiednich warunków wzrostu. Innymi słowy, im zdrowsza i bardziej zadbana murawa, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia na niej mącznika.

W jaki sposób możemy zapobiegać pojawieniu się mącznika na trawie? Powinniśmy systematycznie kosić trawę na odpowiednią wysokość, wygrabiać ją i napowietrzać. To ostatnie możemy osiągnąć, przeprowadzając aerację i wertykulację trawnika, które pomagają również w szybszym jego obsychaniu po deszczu. Warto też pozbywać się z murawy opadłych, mokrych liści, a także w prawidłowy sposób ją nawozić. Pamiętajmy, że w przypadku zacienionych trawników, w dużym stopniu narażonych na wystąpienie mącznika, trzeba unikać przenawożenia azotem, ponieważ nadmiar tego pierwiastka sprzyja rozwojowi patogenu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach. W środku wiosny będzie jak dywan

Krety i nornice szybko wyniosą się z ogrodu. Rzadko stosowany, ale bardzo skuteczny sposób

Jak założyć nowy trawnik na starym trawniku. Z rolki czy z siewu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.