Porady ogrodnicze

Prosty sposób, by szybko pozbyć się mchu i chwastów z trawnika. Zrób do końca marca

Trawnik po zimie wymaga szczególnej troski i uwagi. Aby odżył i ponownie cieszył oczy soczystą zielenią, musimy zadbać o kilka ważnych zabiegów. Jednym z nich jest wapnowanie trawnika. Czynność ta pozwala nie tylko poprawić wygląd murawy, ale również pozbyć się mchu i chwastów. Aby jednak uzyskać oczekiwane efekty, warto wiedzieć, jak prawidłowo wykonać ten zabieg. Podpowiadamy, czym i jak wapnować trawnik na wiosnę, aby murawa była piękna, gęsta i soczyście zielona.      

Prosty sposób, by szybko pozbyć się mchu i chwastów z trawnika. Zrób do końca marca
Wapnowanie trawnika na wiosnę pozwala szybko przywrócić wygląd murawy. Fot.brebca/123RF.com

Spis treści:

Wapnowanie trawnika na wiosnę

Trawa, by prawidłowo rosnąć, potrzebuje gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, mieszczącego się w przedziale 5,5-7,0 pH. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, trawnik zaczyna marnieć – źdźbła stają się słabe i wiotkie, pojawiają się tez mech i chwasty, które konkurują z murawą o substancje odżywcze. Aby przywrócić trawie dawny, zdrowy wygląd, koniecznie należy przeprowadzić wapnowanie. Zabieg ten ma na celu podwyższenie niskiego pH gleby, dzięki czemu pomaga stworzyć korzystne warunki dla prawidłowego rozwoju murawy. Wapń to niezwykle ważny pierwiastek, który pozytywie wpływa na rozwój systemu korzeniowego traw. Poza tym zwiększa przyswajalność składników pokarmowych z nawozów (zwłaszcza azotu), które warunkują prawidłowy wzrost oraz rozwój roślin.          

Warto też wiedzieć, że wapnowanie trawnika wpływa na strukturę podłoża, dzięki czemu gleba staje się luźniejsza i uzyskuje ziarnistą strukturę. Oprócz tego wapno pomaga pozbyć się mchu i chwastów, które często pojawiają się na zakwaszonych glebach oraz hamują rozwój trawy. Ogranicza też ich występowanie w przyszłości. Aby wapnowanie trawnika przyniosło oczekiwane rezultaty, należy prawidłowo wykonać ten zabieg. Najlepszym porą na wapnowanie trawnika jest okres poza sezonem najintensywniejszego wzrostu trawy. Mówimy tu o wiośnie (od lutego do końca marca) oraz jesieni (od końca września do początku listopada).

wapnowanie trawnika na wiosnę Wapnowanie trawnika ma na celu podwyższenie zbyt niskiego pH podłoża. Fot.askoldsb/123RF.com

Ważne jest, aby przeprowadzić zabieg dopiero wtedy, gdy jest to konieczne, inaczej może doprowadzić do zniszczenia murawy. W tym celu należy sprawdzić odczyn podłoża – jeśli pH jest poniżej 5,5 – powinno się wykonać wapnowanie trawnika. Warto zaznaczyć, że zabiegu nie możemy wykonywać co roku, ponieważ nawozy wapienne dość wolno dostają się do korzeni. Dlatego zaleca się wapnować trawnik mniej więcej co 3-4 lata.    

Czym i jak wapnować trawnik?    

Do wapnowania trawnika stosowane są nawozy wapniowo-węglanowe, które zawierają tlenek wapnia. Może to być dolomit lub kreda nawozowa. Są to nawozy pochodzenia naturalnego, które skutecznie odkwaszają trawnik. Choć szybko się rozpuszczają, dość wolno przenikają w głąb podłoża, zmieniając jego odczyn. Warto też wiedzieć, że kreda nawozowa zawiera 50 proc. tlenku węgla, z kolei dolomit – 30 proc. Wapno dolomitowe jest dodatkowo wzbogacone o magnez i inne mikroelementy, które jednocześnie pozwalają wzbogacić podłoże. W przypadku, gdy mamy do czynienia z mchem i chwastami na trawniku, możemy sięgnąć po nawozy wapniowo-magnezowe. Samo wapnowanie nie jest trudne, ani czasochłonne. Wystarczy tylko rozsypać nawozy na powierzchni murawy (można to zrobić ręcznie lub za pomocą siewnika).   

Przed rozpoczęciem wapnowania trawnika należy go odpowiednio przygotować, aby ułatwić przenikanie nawozów do podłoża. W tym celu warto przeprowadzić wertykulację i aerację trawnika, a także wygrabić zalegający na powierzchni filc. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w dzień suchy i bezwietrzny. Ważne jest też, aby nie łączyć wapnowania z nawożeniem trawnika i innymi nawozami, ponieważ może to doprowadzić do wytworzenia się w glebie związków chemicznych, nieprzyswajalnych przez trawę.          

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak skutecznie usunąć mech z trawnika? Rozsyp w miejsca, gdzie jest go najwięcej

Oprysk na bazie oleju parafinowanego. Najważniejszy oprysk na mszyce, przędziorki i inne szkodniki

Wrzuć 2 kulki do każdej dziury w ziemi. Nornice i krety od razu się wyniosą

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.